Projekt aktu prawnego został właśnie wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Odpowiada za niego resort rolnictwa i rozwoju wsi. W założeniu na zmianach mają skorzystać zarówno konsumenci, jak i rolnicy. Podczas piątkowego posiedzenia został on przyjęty przez rząd. 

- Musimy wzmacniać sektor rolny, musimy wzmacniać przede wszystkim pozycję rolnika w łańcuchu dostaw. Musimy skracać te łańcuchy dostaw. Temu naprzeciw wychodzi ustawa "lokalnej półki" i dotycząca znakowania produktów polską flagą tak, żeby konsument miał pewność, że ten produkt, który wybiera jest po prostu produktem polskim - stwierdziła podczas piątkowej konferencji prasowej Anna Gembicka, minister rolnictwa i rozwoju wsi. 

Głównym celem projektu jest zapewnienie sprzedaży produktów lokalnych: owoców i warzyw, mięsa i produktów mięsnych, mleka i produktów mlecznych oraz pieczywa w ilości nie mniejszej niż 2/3 danej kategorii produktu rolno-spożywczego, w danym roku obrotowym, nabytych bezpośrednio od ich wytwórców. Ma to odbywać się w ustalonym porządku: w pierwszej kolejności w ramach powiatu i powiatów przyległych, w drugiej kolejności w ramach województwa i województw do niego przyległych, w trzeciej - w ramach województw przyległych do województw przyległych. 

Czytaj też: Unijne przepisy o oznaczeniach geograficznych ochronią lokalnych producentów

 

Zmienią się również zasady oznakowania produktów. Mają być one oznaczane poprzez umieszczanie na produktach lokalnych grafiki przedstawiającej flagę Rzeczpospolitej Polskiej. Celem jest zapewnienie konsumentom dostępu do lokalnych produktów wiadomego pochodzenia oraz zapewnienie rolnikom większego bezpośredniego udziału w sprzedaży detalicznej ich lokalnych produktów w jednostkach handlu.

Według przedstawionych założeń, projekt ma zostać przyjęty jeszcze przed końcem 2023 r. 

Minister Gembicka podczas konferencji prasowej zapowiedziała także, że w resorcie rolnictwa kontynuowane są prace dotyczące spółdzielczości i odbudowy lokalnych rynków.

– W najbliższy poniedziałek spotkam się z przedstawicielami rolników, aby omówić propozycje rozwiązań systemowych – poinformowała minister.