Lex Ochrona Zdrowia Promocja miesiąca
Zmień język strony
Zmień język strony
Prawo.pl

Kutno: radni zadecydują, czy szpital wyemituje obligacje

Rada powiatu podczas dzisiejszej (18 sierpnia 2014) sesji zadecyduje, czy Kutnowski Szpital Samorządowy wyemituje obligacje. Mają one mieć wartość 14 mln zł i posłużyć do uregulowania zadłużenia placówki.

Brak czasu źródłem problemów komunikacji lekarzy z pacjentami

Według profesora Jana Doroszewskiego, głównym problemem wiążącym się między innymi z komunikacją lekarzy z pacjentami jest niedostateczna ilość czasu, który lekarze mogą i chcą na to poświęcać w codziennej praktyce. Profesor Doroszewski jest redaktorem książki na temat porozumienia z pacjentem, która będzie dostępna we wrześniu 2014 w Księgarni Profinfo.

Skierniewice: szpital dba o komunikację z pacjentami i mediami

Wojewódzki Szpital Zespolony w Skierniewicach ma nową stronę internetową. W zamyśle ma być ona źródłem informacji nie tylko dla pacjentów, ale także inspiracją dla dziennikarzy poszukujących informacji o działalności placówki.

Dyrektywa transgraniczna musi być stosowana, nawet bez przepisów wykonawczych

Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia i Konsumentów Komisji Europejskiej uznała, że przepisy dyrektywy transgranicznej muszą być stosowane bezpośrednio, nawet jeżeli nie ma przepisów wykonawczych. Pod koniec lipca 2014 łączna wartość wniosków o zwrot kosztów leczenia za granica złożonych przez polskich pacjentów w NFZ przekroczyła 1,3 miliona złotych.
rezonans tomografia

Radom: Centrum Onkologii na razie bez kontraktu z NFZ

Centrum Onkologii Ziemi Radomskiej jest już gotowe i prawie całkowicie wyposażone. Pierwsi pacjenci mają zostać przyjęci we wrześniu 2014. Na razie jednak placówka nie ma umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Śląskie planuje inwestycje unijne w ochronę zdrowia za ponad 434 mln zł

Zarząd województwa śląskiego przyjął aktualizację drugiej wersji Mandatu Negocjacyjnego Województwa Śląskiego, zawierającego propozycje przedsięwzięć strategicznych do Kontraktu Terytorialnego. W ramach Kontraktu zaplanowano przedsięwzięcia dotyczące ochrony zdrowia o wartości ponad 434 mln zł.

Tarnowskie Góry: BiMed ponownie z kontraktem na nocną i świąteczną pomoc

NFZ rozstrzygnął konkurs na świadczenia w zakresie nocnej i świątecznej pomocy w Tarnowskich Górach. Kontrakt otrzymała poradnia BiMed. Placówka miała już kontrakt na te usługi, ale straciła go, gdy jej właścicielka, która prowadziła jednoosobową działalność gospodarczą, zmarła nagle w czerwcu 2014.

Zielona Góra: urzędnicy wezmą udział w akcji zbiórki krwi

W najbliższy wtorek, 19 sierpnia 2014 pracownicy urzędu marszałkowskiego województwa lubuskiego w Zielonej Górze oraz pracownicy sąsiednich instytucji wezmą udział w akcji oddawania krwi.

Szpital musi oddać pracownikom 700 tys. zł za nadgodziny

Powiatowy Publiczny ZOZ w Wodzisławiu Śląskim i Rydułtowach musi oddać pracownikom różnicę pomiędzy błędnie wyliczonym wynagrodzeniem za nadgodziny a właściwą sumą, która powinna zostać im wypłacona.

Opole: błąd lekarki doprowadził do śmierci jednej z bliźniaczek

Według opolskiej prokuratury błąd lekarki , która przyjmowała poród, doprowadził do śmierci jednej z bliźniaczek, córek Bartłomieja Bonka. Dziewczynki urodziły się w listopadzie 2012 roku.

Mościckie Centrum Medyczne z nowymi kontraktami z NFZ

Mościckie Centrum Medyczne z Tarnowa zawarło nowe umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia dotyczące usług z zakresu stomatologii oraz programów profilaktycznych. Kontakty obowiązują od 1 lipca 2014 do końca 2014 roku.

Poznań: szpital nie powiadamiał policji o przypadkach przemocy

Poznański szpital im. Krysiewicza zamiast powiadamiać policję o podejrzeniu zaistnienia przemocy wobec dzieci, informował tylko sąd rodzinny. Dyrektor szpitala tłumaczył, że przepisy w tej sprawie są nieprecyzyjne. Jednak ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie wypowiada się jasno o takich sytuacjach.

Katowice: kodeks etyki dla pracowników szpitala

Dyrektor szpitala im. Mielęckiego w Katowicach, wydając specjalne zarządzenie, wprowadził kodeks etyki dla pracowników. Według kodeksu pracownicy mają być aktywni, twórczy, uczciwi, obiektywni i uprzejmi, mają także dbać o wygląd.
operacja

Białystok: rozbudowa szpitala za 26 mln zł

Szpital wojewódzki w Białymstoku rozstrzygnął przetarg na rozbudowę i modernizacją budynku przy ulicy Skłodowskiej, w którym znajdzie się położnictwo i ginekologia. Kiedyś działał tutaj oddział pediatryczny.

Pacjent może podawać numer PESEL podczas rejestracji przez internet

Nie ma prawnych przeciwwskazań, aby podczas rejestracji na wizytę prywatną w formularzu na stronie internetowej pacjent podawał swój numer PESEL. Jednakże podmiot, który zbiera takie dane powinien pamiętać, aby zapewnić należytą ochronę zebranych danych wyjaśnia Agata Starecka w komentarzu opublikowanym w Serwisie Prawo i Zdrowie.

Pacjenci z czerniakiem czekają na lek

Od marca 2014 znajduje się na liście refundacyjnej ipilimumab, stosowany w ramach programu lekowego u chorych z czerniakiem. Jednak ciągle jest niedostępny dla pacjentów z województwa pomorskiego.

Europejskie Centrum Zdrowia leczy cukrzycę operacyjnie

Europejskie Centrum Zdrowia z Otwocka oferuje operacyjną metodę leczenia cukrzycy typu 2 - MGB (Mini-Gastric-ByPass). Jest to metoda pozwalająca otyłym osobom chorym na cukrzycę kontrolować dietę i chorobę. Polega na zespoleniu żołądka bezpośrednio za jelitem cienkim, omijając dwunastnice w przepływie treści pokarmowej.

Nadwykonania zapłacone przez NFZ rozliczane dopiero po wypłacie

Medyk-przedsiębiorca, któremu w wyniku negocjacji NFZ zapłaci za nadwykonania, nie musi korygować faktur za miesiące, których one dotyczą- tak stwierdził dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, którego interpretację przytacza Rzeczpospolita.
pielegniarka

NRL: przepisy NFZ niezgodne z ustawą

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz w piśmie do ministra zdrowia zwraca uwagę na niezgodność przepisów zawartych w instrukcji wydanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia z zapisami ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Łódź: ZOL nie przestrzegał procedur GRC, NFZ zerwał kontrakt

Do rażących naruszeń kontraktu z NFZ doszło w jednym z ZOL-i w Łodzi. O przyjęciu do placówki decydowały tam bowiem dochody pacjenta. Fundusz zerwał kontakt z tym ośrodkiem. Takim przypadkom zapobiega ścisłe przestrzeganie procedur GRC przez podmioty lecznicze.