Jak nas informuje Karolina Gałecka, rzecznik prasowy stołecznego magistratu, w okresie ograniczeń związanych z epidemią dokumenty były stale przygotowywane, zrealizowano ponad 74 tysięcy zaświadczeń potwierdzających przekształcenie, które będą sukcesywnie wysyłane do mieszkańców. Warszawa wstrzymała wysyłkę zaświadczeń 1 kwietnia, argumentując, że zmniejszy to ryzyko narażenia mieszkańców na zakażenie koronawirusem przy odbiorze dokumentów.

Czytaj w LEX:  Co powinien zrobić organ, jeśli opłata jednorazowa wpłynęła po terminie? >

 

Ponad połowa zaświadczeń została wysłana do warszawiaków  

- Sytuacja epidemiczna jest już unormowana, dlatego podjęliśmy decyzję o wznowieniu wysyłki zaświadczeń o przekształceniu  - mówi Robert Soszyński, wiceprezydent m.st. Warszawy. Do czasu wstrzymania wysyłki do mieszkańców trafiło blisko 230 tys. zaświadczeń potwierdzających przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności.

Czytaj w LEX: Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności >

W Warszawie najwięcej użytkowników wieczystych

Rzecznik podkreśla, że Warszawa posiada największą liczbę użytkowników wieczystych ze wszystkich miast w Polsce – ponad 460 tys. Zapytana o problemy, które napotyka urząd, wystawiając zaświadczenia, odpowiada, że analizując przebieg realizacji ustawy przekształceniowej należy mieć na względzie dokonanie jej trzykrotnej nowelizacji.

Czytaj w LEX: Ewidencja księgowa i sprawozdawczość gruntów w użytkowaniu wieczystym JST po zmianach >

- Zmiany ustawy były spowodowane licznymi problemami, zgłaszanymi zarówno przez urzędników, jak i przez samych beneficjentów ustawy. Można więc powiedzieć, że to praktyka wypracowała aktualne brzmienie przepisów, a pierwsze półrocze 2019 r. przeznaczone było na prostowanie przez ustawodawcę niejasności i uchybień uniemożliwiających wręcz prawidłowy tok ich realizacji w odniesieniu do znacznej liczbie nieruchomości - zaznacza.

Czytaj też: Poświadczanie przekształcenia użytkowania wieczystego nie zakończy się w tym roku>>

Dużo pracy dla urzędników przed wydaniem zaświadczenia

Karolina Gałecka wyjaśnia, że przed wydaniem zaświadczenia, urzędnicy muszą podjąć szereg czynności, aby sprawdzić czy dana nieruchomość spełnia ustawowe przesłanki przekształcenia, m.in. poprzez weryfikację jej stanu prawnego i faktycznego. - Konieczne jest również ustalenie wysokości opłat przekształceniowych, a proces ten często ulega wydłużeniu ze względu na konieczność zbadania przesłanek dotyczących udzielenia pomocy publicznej de minimis związanej z zarejestrowaną i prowadzoną w budynku lub lokalu działalnością gospodarczą. Końcowym, choć również czasochłonnym etapem, jest fizyczne sporządzenie zaświadczenia oraz jego wydruk i wysłanie - mówi.

Czytaj w LEX: Czy osobie fizycznej będącej właścicielem lokalu mieszkalnego, ale prowadzącej działalność gospodarczą, można udzielić bonifikaty od opłaty jednorazowej? >

Według stołecznych urzędników ustawa również w aktualnym brzmieniu, po nowelizacji, pozostaje trudnym i skomplikowanym aktem prawnym, jej zastosowanie wymaga w dalszym ciągu znacznych nakładów pracy, prowadzenia licznych postępowań wyjaśniających wynikających m.in. z tego, że dekady istnienia prawa użytkowania wieczystego wiążą się z wieloma problemami natury prawnej i praktycznej.

Czytaj w LEX: Jaka procedura obowiązuje jeżeli nie została wniesiona w terminie opłata przekształceniowa? >

Przekształcenie z mocy prawa nastąpiło 1 stycznia 2019 r.

Nowy właściciel gruntu musi wnieść opłatę przekształceniową na rzecz dotychczasowego właściciela. Opłata przekształceniowa ma być wnoszona przez okres 20 lat i co do zasady jest równa dotychczasowej opłacie z tytułu użytkowania wieczystego.

Czytaj w LEX: Bonifikaty przy przekształceniu użytkowania wieczystego we własność >

Jednak samorządy, na podstawie uchwały rady, mogły udzielić bonifikaty od tej opłaty. Warszawianki i warszawiacy otrzymali 98- i 99-procentową bonifikatę, jeśli wpłacą całą kwotę jednorazowo. Stołeczni radni rozszerzyli także jej zakres również o garaże i miejsca postojowe, umożliwiające prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych. W marcu br. właściciele lokali mieszkalnych lub budynków jednorodzinnych oraz spółdzielnie mieszkaniowe otrzymali dodatkową 98- i 99-proc. bonifikatę od rocznych opłat przekształceniowych za 2019 i 2020 r.

Czytaj w LEX:  Jak należy wyliczyć opłatę przekształceniową i jaki jest termin jej uiszczenia, biorąc pod uwagę fakt, że opłata za 2020 r. nie została jeszcze zapłacona?  >