Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju podpisało umowę, w ramach której Polska skorzysta z 117,6 milionów euro, z czego 15 proc. tej kwoty, czyli 17,6 mln euro to wkład krajowy. Jest to już drugi z kolei program uruchamiany w III edycji Funduszy norweskich i EOG.

Program „Rozwój lokalny” ma na celu wzmocnienie spójności społecznej i gospodarczej poprzez podniesienie jakości środowiska, przedsiębiorczości, efektywności administracji publicznej i standardów życia dla wszystkich mieszkańców małych i średnich miast.

Czytaj też: Będą kompleksowe portrety średnich miast

Na co będzie można przeznaczyć środki z programu „Rozwój lokalny”?

Wsparcie będzie można pozyskać na działania poprawiające jakość życia mieszkańców małych i średnich miast między innymi poprzez projekty w zakresie poprawy jakości powietrza (w tym m.in. przejście na odnawialne źródła energii czy niskoemisyjny transport publiczny), ograniczania bezrobocia i migracji zarobkowej do dużych ośrodków miejskich, wspieranie przedsiębiorczości i lokalnej gospodarki oraz wzmacnianie lokalnego rynku pracy.

 

To także szansa na realizację projektów, które wpisują się w politykę mieszkaniową. Program kładzie również nacisk na wzmocnienie i poprawę funkcjonowania administracji samorządowej.

Według ministra Jerzego Kwiecińskiego program „Rozwój lokalny” ma na celu eliminację różnic społecznych i gospodarczych między regionami, a granty z funduszy norweskich pozwolą zredukować różnice szczególnie między aglomeracjami miejskimi a małymi miastami czy terenami wiejskimi.

Zobacz w LEX: Raport o stanie gminy, powiatu, województwa >

Dla kogo program?

Program jest skierowany do 255 małych i średnich miast z najtrudniejszą sytuacją społeczno-gospodarczą. Miejscowości te zostały wskazane podczas badania przeprowadzonego przez Polską Akademię Nauk.

Czytaj też: Będą pieniądze dla firm inwestujących w średnich miastach

Planowany jest jeden nabór na projekty, otwarty dla 255 miast, który odbędzie się w II kwartale 2019 roku. Indywidualne projekty infrastrukturalne oraz projekty miękkie, w takich obszarach jak: środowisko, sprawy społeczne, sprawy ekonomiczne i demograficzne, będą mogły zostać zasilone kwotami w wysokości od 3 do 10 mln euro.

Głównym celem Funduszy norweskich i Funduszy EOG jest zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie EOG oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem. W zamian za udzielaną pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE mimo, że nie są jej członkami.

Zobacz w LEX: Zasady udzielania dotacji celowej dla spółki wodnej, tryb postępowania i sposób jej rozliczania >

Polska już po raz trzeci korzysta z tych pieniędzy. W ostatniej, drugiej edycji Funduszy – 2009-2014 – pula środków dla Polski wynosiła 578,1 miliona euro. Umożliwiła ona dofinansowanie ponad 1300 projektów. W III edycji Funduszy, Polska z alokacją 809,3 milionów euro (z łącznej puli ponad 2,8 miliarda euro), podobnie jak w poprzednich edycjach, pozostanie największym beneficjentem tych pieniędzy w UE.

Programy w ramach Funduszy norweskich i EOG będą wdrażane do 2024 r. Wyjątek stanowi Fundusz Współpracy Dwustronnej, który wdrażany będzie do 30 kwietnia 2025 r.