Oprócz osób fizycznych także samorządy i MŚP

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że międzyresortowy zespół zaczyna prace nad rozszerzeniem katalogu prosumentów. Wypracowane zmiany w ustawie o odnawialnych źródłach energii mają spowodować, że produkować i sprzedawać prąd do sieci będą mogły małe i średnie firmy oraz samorządy.

Obecnie zgodnie z prawem prosumentem może być tylko osoba fizyczna. Po zmianach uproszczeniu i skróceniu ma także ulec procedura uzyskanie wszystkich niezbędnych zezwoleń, montażu liczników i podłączenia do sieci. Minister zaznacza, że konieczny będzie też system wsparcia finansowego prosumentów.

 


Dwa programy NFOŚ

Programy Energia Plus z budżetem 4 mld oraz Ciepłownictwo powiatowe z budżetem 500 mln zł to dwie nowe propozycje Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na walkę ze smogiem. Pierwszy nabór wniosków o dotacje i pożyczki na projekty z zakresu poprawy jakości powietrza ruszy już 1 marca i potrwa do 20 grudnia 2019 r.

Czytaj też: Nowe przepisy mają zachęcać do własnej produkcji energii>>

Oba programy skupiają się na wsparciu dla przedsięwzięć z zakresu: ograniczenia lub uniknięcia szkodliwych emisji do atmosfery zarówno związanych ze źródłami spalania paliw jak i pozostałej działalności przemysłowej, zmniejszenia zużycia surowców pierwotnych, przedsięwzięć mających na celu poprawę efektywności energetycznej, nowych źródeł ciepła i energii elektrycznej, modernizacji czy rozbudowy sieci ciepłowniczych oraz energetycznego wykorzystania zasobów geotermalnych.

Więcej informacji TUTAJ>>

Samorządy mogłyby skorzystać na rozszerzeniu katalogu prosumentów

Leszek Kuliński, wójt gminy Kobylnica, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej, uważa, że takie rozwiązanie byłoby korzystne dla samorządów produkujących prąd z  odnawialnych źródeł energii. Gminy zużywają dużo energii przy realizacji usług dla mieszkańców, co jest  związane z wysokimi kosztami.

- Nie sądzę jednak, żeby samorządy sprzedawały nadwyżki na zewnątrz, raczej wykorzystywałyby je na własne potrzeby – zaznacza.  

Zobacz w LEX:

Energia a podatek od towarów i usług

Krajowy plan mający na celu zwiększenie liczby budynków o niskim zużyciu energii - uwagi

Nowe przepisy w sprawie oszczędności energii i izolacyjności cieplnej budynków