Oprócz osób fizycznych także samorządy i MŚP
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że międzyresortowy zespół zaczyna prace nad rozszerzeniem katalogu prosumentów. Wypracowane zmiany w ustawie o odnawialnych źródłach energii mają spowodować, że produkować i sprzedawać prąd do sieci będą mogły małe i średnie firmy oraz samorządy.
Obecnie zgodnie z prawem prosumentem może być tylko osoba fizyczna. Po zmianach uproszczeniu i skróceniu ma także ulec procedura uzyskanie wszystkich niezbędnych zezwoleń, montażu liczników i podłączenia do sieci. Minister zaznacza, że konieczny będzie też system wsparcia finansowego prosumentów.
Dwa programy NFOŚ
Programy Energia Plus z budżetem 4 mld oraz Ciepłownictwo powiatowe z budżetem 500 mln zł to dwie nowe propozycje Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na walkę ze smogiem. Pierwszy nabór wniosków o dotacje i pożyczki na projekty z zakresu poprawy jakości powietrza ruszy już 1 marca i potrwa do 20 grudnia 2019 r.
Czytaj też: Nowe przepisy mają zachęcać do własnej produkcji energii>>
Oba programy skupiają się na wsparciu dla przedsięwzięć z zakresu: ograniczenia lub uniknięcia szkodliwych emisji do atmosfery zarówno związanych ze źródłami spalania paliw jak i pozostałej działalności przemysłowej, zmniejszenia zużycia surowców pierwotnych, przedsięwzięć mających na celu poprawę efektywności energetycznej, nowych źródeł ciepła i energii elektrycznej, modernizacji czy rozbudowy sieci ciepłowniczych oraz energetycznego wykorzystania zasobów geotermalnych.
Samorządy mogłyby skorzystać na rozszerzeniu katalogu prosumentów
Leszek Kuliński, wójt gminy Kobylnica, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej, uważa, że takie rozwiązanie byłoby korzystne dla samorządów produkujących prąd z odnawialnych źródeł energii. Gminy zużywają dużo energii przy realizacji usług dla mieszkańców, co jest związane z wysokimi kosztami.
- Nie sądzę jednak, żeby samorządy sprzedawały nadwyżki na zewnątrz, raczej wykorzystywałyby je na własne potrzeby – zaznacza.
Zobacz w LEX:
Energia a podatek od towarów i usług
Krajowy plan mający na celu zwiększenie liczby budynków o niskim zużyciu energii - uwagi
Nowe przepisy w sprawie oszczędności energii i izolacyjności cieplnej budynków
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.