Przygotowanie takiego projektu zapowiedziała w czwartek podczas spotkania w Białowieży z samorządowcami z woj. Podlaskiego minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Poinformowała, że została właśnie szefową międzyresortowego zespołu ds. energii prosumenckiej, który w środę powołał premier Mateusz Morawiecki, a zapowiadany projekt ma być elementem programu Energia Plus. Podkreślała, że główny cel tego programu to produkcja energii ze źródeł odnawialnych na własne potrzeby i sprzedaż nadmiaru tej energii do sieci. Jak mówiła, powinno to być korzystne i dla tych podmiotów, które maja nabyć status prosumentów i dla "bilansu energetycznego Polski". 

Czytaj: BOŚ: polski prosument zainteresowany produkcją energii dla siebie>>

Minister powiedziała, że kierowany przez nią zespół jest już po pierwszych uzgodnieniach zarówno z Bankiem Gospodarstwa Krajowego jak i z bankami komercyjnymi nad uruchomieniem instrumentów finansowych, produktów bankowych na finansnowanie domowych instalacji fotowoltanicznych. Jej zdaniem, przy dobrze sformatowanym produkcie bankowym, koszty kredytu na zakup instalacji mogą się spłacać wprost nie z kapitału, nie z konta właścicieli domu, ale po prostu z oszczędności, jaką mają z tytułu opłat za energię elektryczną. - I o takim produkcie bankowym dzisiaj rozmawiamy posumowała minister Emilewicz.