Chodzi o uchwaloną 28 grudnia ubiegłego roku ustawę, która przewiduje ustalenie w 2019 r. cen energii elektrycznej dla odbiorców końcowych na poziomie taryf i cenników z połowy 2018 r.

Czytaj : Akcyza na energię obniżona, rachunki nie wzrosną >>

Minister Energii Krzysztof Tchórzewski spotkał się w poniedziałek z komisarzem ds. energii i klimatu Miguelem Arias Canete. Tematem spotkania były ceny energii elektrycznej. Jak poinformowano, minister energii przedstawił komisarzowi mechanizm stabilizacji detalicznych cen energii elektrycznej. Jak poinformował resort energii, minister przedstawił komisarzowi motywy wprowadzenia mechanizmu, a ten w imieniu Komisji podziękował za dotychczasową współpracę i zapewniła o swoim wsparciu dla Polski w celu osiągnięcia rozwiązania, które będzie satysfakcjonujące dla obu stron.

- Komisarz zwrócił się do strony polskiej o jak najszybsze przekazanie dalszych informacji na temat znowelizowanej ustawy, aby ułatwić Komisji bieżącą ocenę skutków nowego prawa. Komisarz i minister postanowili pozostać w kontakcie w tej sprawie - powiedziała rzeczniczka Komisji Europejskiej Anna-Kaisa Itkonen.

Według komentatorów potwierdza się niedawna ocena prezesa Urzędu Regulacji Energetyki Macieja Bando, że konieczna jest nowelizacja tej ustawy. Mówił on m.in., że wymaga ona pilnych zmian, bo jest niejasna i nie pozwala na równoważenie interesów różnych stron.

Sprawdź: Prawo energetyczne>>

Według prezesa URE ustawa ma antyrynkowy charakter. Maciej Bando stwierdził, że jego urząd „stoi na stanowisku że ustawa wymaga pilnej nowelizacji”. I dodał, że "z ustawą w obecnym kształcie nie widzi możliwości prowadzenia oczekiwanej przez wszystkie strony regulacji rynku, a także realizacji fundamentalnego celu, jakim jest równoważenia interesów różnych uczestników. Jego zdaniem ustawę można zilustrować hasłem: „kapitalizm tak, rynek nie”.  Więcej>>