Już kilka tygodni temu korporacje samorządowe alarmowały, że będzie problem z członkami obwodowych komisji wyborczych z powodu zagrożenia epidemią. Według obecnego stanu prawnego, mimo wielu proponowanych zmian, wybory mają odbyć się jak dotąd, przy urnach i w komisjach wyborczych.

Zaproponowanym teraz rozwiązaniem jest możliwość głosowania korespondencyjnego również przez wszystkich wyborców. Dotąd mogły tak wybierać tylko osoby niepełnosprawne. W Senacie na rozpatrzenie czeka uchwalona już przez Sejm ustawa dotycząca powszechnego głosowania korespondencyjnego.

 

Brakuje członków komisji wyborczych

Nie wiadomo jednak, czy ta procedura legislacyjna zostanie zakończona do 10 maja, więc trwają przygotowania do przeprowadzenia głosowania w sposób tradycyjny. - Do obwodowych komisji wyborczych zgłosiło się 98 tysięcy chętnych, co stanowi około 40 procent obsady - poinformował we wtorek rzecznik PKW Tomasz Grzelewski.

Jak się dowiadujemy w Unii Metropolii Polskich, wiele miast ma jeszcze niedobór członków komisji wyborczych. We Wrocławiu na ponad 3 tys. miejsc zgłosiło się ok. 1,3 tys. osób. Do minimalnej liczby pozwalającej na przeprowadzenie wyborów w 310 komisjach brakuje ok. 200 chętnych. Liczba członków w komisjach ogółem to maksymalnie - 3008 członków, a minimalnie - 1550 członków - gdyby było po 5 członków w jednej komisji.

W Lublinie łącznie wpłynęło tysiąc zgłoszeń na 1878 miejsc. W minimalnym składzie 5-osobowym powołać można 111 komisji na 208 wszystkich miejskich komisji, ale tylko 1 komisja ma pełny skład.

Czytaj w LEX: Wpływ „specustawy koronawirusowej” na samorządy >

W Gdańsku do składu minimalnego 200 obwodowych komisji potrzebnych jest łącznie tysiąc osób, zgłosiło się 800, w tym 771 to osoby wskazane przez komitety wyborcze.

W Warszawie minimalny skład komisji wyborczej to 5 osób. Dla wszystkich komisji wymagane są zgłoszenia 3835 osób, a obecna liczba zgłoszeń do komisji wynosi 2926.

W Poznaniu konieczne minimum osób do składów to 1,3 tys., a zgłosiło się ok. 950 osób - łącznie zgłoszenia indywidualne i komitetów wyborczych. Optymalnie, by wszystko przebiegało sprawnie, powinno być 2,2 tys. zgłoszeń.

Natomiast w Białymstoku do komisji potrzebnych było minimum 925 osób, zgłosiło się 1071 chętnych. Chętnych nie brakowało też w Katowicach.

Czytaj w LEX: Poradnik dla samorządów - wojewoda a jst w warunkach Covid-19 >

Dodatkowy termin na uzupełnienie składów

Komisarze wyborczy ogłaszają dodatkowe nabory, najprawdopodobniej 16 kwietnia będzie terminem na uzupełnienie składu przez komitety wyborcze we Wrocławiu. Dodatkowy termin na uzupełnienie składu z rejestru wyborców będzie do 18 kwietnia.

W Lublinie termin na uzupełnienie zgłoszeń przedłużony będzie do czwartku 16 kwietnia.

Obsługa informatyczna szwankuje, nie ma chętnych

Przedstawiciele miast zwracają też uwagę na wakaty i kolejne rezygnacje urzędników wyborczych oraz rezygnacje firm zapewniających obsługę informatyczną komisji wyborczych. Do obsługi wyborów prezydenckich, zgłasza się niewielu operatorów zapewniających informatyczną obsługę obwodowych komisji.

Problemem będzie organizacja szkoleń dla członków komisji

Zgodnie z obecnym stanem prawnym, organy gmin mają obowiązek zrealizowania zadań organizacyjno-technicznych, takich jak szkolenie dla członków komisji obwodowych, wynajmowanie lokali na szkolenia i siedziby komisji czy zabezpieczenie materiałów biurowych oraz druk i rozplakatowanie obwieszczeń o numerach i granicach obwodów głosowania.

Czytaj w LEX: Zadania jednostek samorządu terytorialnego w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej >

Lokale wyborcze ze znakiem zapytania

Już wcześniej korporacje samorządowe zwracały uwagę, że właściciele i administratorzy lokali wyborczych, umieszczanych dotąd w obiektach niekomunalnych, obecnie odmawiają udostępnienia lokalu, nasilają się też odmowy ze strony dyrekcji placówek oświatowych, rad osiedli itp.

We Wrocławiu z odmową udostępnienia lokalu spotkało się 90 lokali wyborczych na 310. W 70 proc. szkół i innych gdańskich placówek nastąpiła odmowa lub brak możliwości przekazania lokali. Głównym powodem jest z reguły brak chętnych pracowników do opieki nad komisjami.

Dieta członków obwodowych komisji wyborczych

Dieta dla członków obwodowych komisji wyborczych wynosi:

  • dla przewodniczących obwodowych komisji wyborczych — 500 zł
  • dla zastępców przewodniczących obwodowych komisji wyborczych — 400 zł
  • dla członków obwodowych komisji wyborczych — 350 zł.