Wniosek skierowany do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej dotyczył ustalenia, czy dochód ze sprzedaży działki rolnej będzie korzystał ze zwolnienia z opodatkowania CIT na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT. Wnioskodawcą była spółka, której przeważającym przedmiotem jest sprzedaż hurtowa warzyw i owoców. Spółka zawarła umowę sprzedaży nieruchomości gruntowej sklasyfikowanej jako działka rolna (grunt rolny zabudowany) po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie. Do momentu sprzedaży od chwili zakupu nieruchomość była wykorzystywana przez właściciela zgodnie z jej przeznaczeniem tj. wyłącznie na cele rolnicze, działka nie była także wykorzystywana na prowadzenie działalności innej niż rolnicza. Dodatkowo wnioskodawca wskazał, że w momencie dokonania sprzedaży działki rolnej był właścicielem gospodarstwa rolnego o powierzchni ponad 3ha gruntów rolnych w rozumieniu ustawy o podatku rolnym.

 

Ustawowe warunki zwolnienia dochodu z CIT

W zakresie wątpliwości związanych z opodatkowaniem dochodu ze sprzedaży gruntów, wnioskodawca wychodził z założenia, że sprzedaż nieruchomości rolnej wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego podlega zwolnieniu z CIT. Wnioskodawca zwrócił uwagę, że wolne od CIT są dochody z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości lub udziału w nieruchomości, wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego. Jednakże opisane zwolnienie nie dotyczy dochodu uzyskanego ze sprzedaży w sytuacji, gdy sprzedaż następuje przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Czytaj w LEX: Ziółkowski Paweł, Skutki podatkowe zbycia nieruchomości >

Z ustawowych regulacji wynika również, że aby uznać daną nieruchomość za gospodarstwo rolne, grunty muszą stanowić własność lub znajdować się w posiadaniu osoby prawnej, ich łączna powierzchnia musi wynosić ponad 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, muszą zostać sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne i nie mogą zostać przeznaczone na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza. Tym samym, aby zastosować zwolnienie z art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, odnośnie sprzedaży nieruchomości, bądź jej części wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego, muszą zostać spełnione łącznie wskazane warunki, a sama sprzedaż musi mieć miejsce po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie zbywanej nieruchomości lub jej części.

Zobacz również: Bezumowne korzystanie z lokalu może podlegać VAT >>

 

 

Kluczowy czas od momentu nabycia nieruchomości

Organ podatkowy zgodził się z argumentacją wnioskodawcy. W interpretacji z 10 stycznia 2023 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.878.2022.1.JG, potwierdził, że sprzedaż nieruchomości może skorzystać ze zwolnienia określonego w art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT. Dyrektor KIS stwierdził również, że pozbawienie podatnika prawa do zwolnienia nie jest uzależnione od samego faktu utraty charakteru rolnego po dokonaniu sprzedaży nieruchomości, ale od okresu, jaki upłynął od chwili nabycia sprzedawanej nieruchomości - momentu przeniesienia własności nieruchomości w znaczeniu cywilnoprawnym. Z kolei podstawę do wymiaru podatków stanowią przede wszystkim dane wynikające z ewidencji gruntów i budynków.

Czytaj też: Dokumentowanie wydatków w CIT na przykładach >>>

Czytaj też: Odsetki a przychód w podatku PIT i CIT na przykładach >>>

Czytaj też: Sprzedaż nieruchomości przez przedsiębiorcę - sposoby optymalnego rozliczenia PIT >>>

 

Sprawdź również książkę: Podatki 2023 >>