Zgodnie z art. 25 ust. 6 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy mogą wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu CIT-8 złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy. Jeżeli w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali podatku należnego, mogą wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata. Jeżeli również w tym roku podatnicy nie wykazali podatku należnego, nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie. Czyli, najprościej rzecz ujmując, bierzemy pod uwagę dochód uzyskany dwa lata wstecz. Jeśli w zeznaniu za ten rok nie wykazano dochodu i podatku należnego, to bierze się pod uwagę dochód uzyskany w rozliczeniu roku sprzed trzech lat.

Sprawdź więcej: Zaliczki uproszczone w CIT - PROCEDURA w LEX krok po kroku >>>

Czytaj w LEX: Zaliczki na CIT na przykładach >>>

 


Obliczenie wysokości zaliczek uproszczonych

Wtedy wpłaca się zaliczki miesięczne w wysokości 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata (czyli sprzed trzech lat). Jeżeli również w tym roku podatnicy nie wykazali dochodu i podatku należnego, nie ma możliwości zastosowania uproszczonej formy zapłaty zaliczek.

Jeżeli zeznanie, o którym mowa złożone w roku poprzedzającym dany rok podatkowy dotyczy roku podatkowego, który trwał krócej lub dłużej niż 12 kolejnych miesięcy, podatnicy mogą wpłacać zaliczki miesięczne za dany rok podatkowy w uproszczonej formie w wysokości podatku należnego, wykazanego w tym zeznaniu, przypadającego proporcjonalnie na każdy miesiąc tego roku podatkowego, którego zeznanie dotyczy. Jeżeli w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali podatku należnego, mogą wpłacać zaliczki miesięczne w sposób uproszczony, z tym, że wysokość podatku należnego musi wynikać z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata.

Zobacz również:  Korporacje będą wykazywać podatki zapłacone w innych krajach UE >>

 

 

Zaliczki uproszczone dla podatników, którzy podpisali porozumienie podatkowe

Natomiast podatnicy, którzy podpisali porozumienie podatkowe, o którym mowa w art. 20zb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, mogą wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości prognozowanego na dany rok zobowiązania podatkowego, przypadającej proporcjonalnie na każdy miesiąc danego roku podatkowego.

Sprawdź więcej: Zawarcie porozumienia podatkowego - PROCEDURA w LEX krok po kroku >>>