Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o pracowniczych planach kapitałowych, ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych oraz ustawy – Prawo bankowe miał na celu zniesienie limitu 30-krotności podstawy wpłaty do pracowniczych planów kapitałowych oraz wprowadzenie wielu uproszczeń w systemie PPK.

 

Ustawa powoduje obecnie wiele utrudnień

Ustawa w obowiązującym brzmieniu powoduje komplikacje we wdrożeniu systemu m.in. dla pracodawców i pracowników. Szczególnie trudne w stosowaniu są przepisy dotyczące limitu, jaki ustawa określa dla wpłat na PPK do wysokości trzydziestokrotności średniego wynagrodzenia. Ustalony limit powoduje duże kłopoty także po stronie pracowników i pracodawców ale przede wszystkim stanowi utrudnienie dla Polskiego Funduszu Rozwoju w zakresie stworzenia systemu ewidencji uczestników PPK i rozliczania dopłat.

Ustawa poszerza katalog osób zatrudnionych w rozumieniu ustawy o PPK o osoby przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Umożliwia zastosowanie podpisu mechanicznego m.in. do wezwania podmiotu zatrudniającego do zawarcia umowy o zarządzanie PPK albo do przekazania do PFR informacji o zawarciu umowy o zarządzanie PPK.

Czytaj też: Wpłaty na PPK bez limitu 30-krotności - Sejm przyjął zmiany

Wpłaty i dopłaty po nowemu

Ustawa wprowadza maksymalny limit wpłat i dopłat możliwych do dokonania na wszystkie rachunki PPK uczestnika PPK do wysokości 50 000 dolarów amerykańskich według średniego kursu NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień 31 grudnia danego roku kalendarzowego. Określa również zasady zwrotu wpłat po przekroczeniu określonego limitu w ciągu roku kalendarzowego.

Limit wpłat i dopłat do PPK został określony w taki sposób aby wyłączyć rachunki PPK z obowiązku identyfikowania i raportowania w rozumieniu ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami.