Posłowie zajmują się rządowym projekt ustawy o zmianie ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Sejmowa komisja finansów publicznych zarekomendowała we wtorek kilka poprawek do projektu noweli - głównie o charakterze legislacyjnym. Propozycja przewiduje m.in. zniesienie limitu 30-krotności podstawy wpłat w PPK.

Zaproponowano m.in, by ustawa weszła w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, a nie jak obecnie zapisano - z dniem ogłoszenia. Ponadto zaproponowano, by "maksymalny limit wpłat i dopłat możliwych do dokonania na wszystkie rachunki PPK uczestnika PPK" wynosił w danym roku kalendarzowym "równowartość w złotych kwoty 50 tys. dolarów amerykańskich według średniego kursu dolara amerykańskiego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski", a nie jak pierwotnie założono 100 tys. dol.

 


 

Koszty PPK

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz podkreśliła w Sejmie, że koszty związane z wdrożeniem PPK dla przedsiębiorców od 2021 r. to 250 mln zł, a 10 mln dla sfery budżetowej i 60 mln dla całego sektora finansów publicznych od 2020 r. "Takie są koszty proponowanych zmian" - wskazała.

Projekt noweli ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych, przedłożony przez ministra przedsiębiorczości i technologii, przewiduje zniesienie limitu 30-krotności podstawy wpłat w PPK oraz możliwość pobierania opłaty za wynik, po osiągnięciu określonej stopy zwrotu.

Do najważniejszych rozwiązań przewidzianych w projekcie zalicza się też m.in. rozszerzenie katalogu osób zatrudnionych (w rozumieniu ustawy o PPK) o osoby przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Dzięki temu podmioty zatrudniające nie będą musiały zawierać umów o prowadzenie PPK w różnych terminach w związku z powrotem poszczególnych osób do pracy z urlopów związanych z macierzyństwem.

Wprowadzono też dodatkową możliwość informowania uczestników PPK przez zapewnienie im dostępu do systemu teleinformatycznego instytucji finansowej, a w przypadku, gdy będzie to niemożliwe, przekazywanie takiej informacji na wniosek uczestnika PPK w postaci papierowej.

 

Ustawa o PPK, zakładająca dobrowolne odkładanie oszczędności przy udziale pracownika, pracodawcy i państwa - weszła w życie 1 stycznia 2019 r. z półrocznym vacatio legis. Największe firmy, zatrudniające powyżej 250 osób, zaczną stosować przepisy ustawy od 1 lipca 2019 r. Później, co pół roku, aż do stycznia 2021 r., do programu będą przystępować coraz mniejsze firmy.

Czytaj też: ZUS wypłaca coraz więcej emerytur niższych niż minimalne >>>