Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-226/22 jest pokłosiem skarg, które zostały złożone przez przedsiębiorców świadczących usługi dostarczania przesyłek ekspresowych we Włoszech. Były one wynikiem decyzji włoskiego urzędu regulacji komunikacji, który nałożył na nich obowiązek zapłaty składek na jego koszty operacyjne (urząd jest jednocześnie krajowym organem, który odpowiada za regulowanie sektora pocztowego). Przedsiębiorcy nie zgadzali się z decyzjami, argumentując, że świadczone przez nich usługi są stosunkowo wąskie - nie powinno się więc na nich nakładać takich samych obowiązków. 

- Ponieważ skargi te zostały oddalone w pierwszej instancji, Nexive Commerce i in. wnieśli odwołanie do włoskiej rady stanu. Sąd ten skierował do Trybunału pytania dotyczące zakresu składki na finansowanie „kosztów operacyjnych” (KOR-ów) sektora pocztowego - wskazano w komunikacie prasowym.

Zobacz w LEX: Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Consiglio di Stato (Włochy) w dniu 31 marca 2022 r. - Nexive Commerce Srl i in./Autorità per le Garanzie nelle Comunicazioni i in. (Sprawa C-226/22) >

Czytaj też: Rozstrzygnięcie TSUE może zmienić rynek roślinnych suplementów diety​ >>

 

Nowość
Nowość

Jan Barcz, Maciej Górka, Anna Wyrozumska

Sprawdź  

TSUE: Obowiązki mogą być jednolite

W wydanym wyroku TSUE doszedł jednak do wniosku, że w badanej sprawie nie doszło do naruszenia przez państwo unijnego prawa i dyrektyw. Wcześniej opinię, która sprowadzała się do takich samych wniosków, wydał również Rzecznik Generalny. TSUE stwierdził m.in., że jeżeli służy to zapewnieniu możliwości wykonywania zadań niezależnemu organowi państwowemu, dany kraj ma prawo nałożyć na wszystkich operatorów obowiązek płacenia składek. Nie ma przy tym znaczenia, czy dany przedsiębiorca świadczy powszechne usługi pocztowe, czy ogranicza się tylko do niektórych rodzajów przesyłek, tak jak w badanej sprawie. 

- Nałożony obowiązek musi być przejrzysty, dostępny, precyzyjny i jednoznaczny, uprzednio opublikowany oraz musi opierać się na obiektywnych kryteriach - podkreślono. 

Czytaj też w LEX: Pawul Grzegorz, Odstępstwo od obowiązku świadczenia usług powszechnych w prawie pocztowym >

TSUE wskazał również, że państwo ma swobodę wyboru mechanizmu nakładania składek. 

- Zdaniem Trybunału dyrektywa pozostawia państwom członkowskim wybór pomiędzy systemem finansowania opartym wyłącznie na opłatach nałożonych na operatorów pocztowych, systemem finansowania obciążającym budżety krajowe lub wreszcie mieszanym systemem współfinansowania KOR-ów, pod warunkiem, że zostanie zagwarantowane, iż KOR-y będą dysponowały zasobami niezbędnymi do ich właściwego funkcjonowania - uznał TSUE. 

Czytaj też w LEX: Chołodecki Mateusz, Popowska Bożena, Instrumenty prawne realizacji zadań regulacyjnych na rynku pocztowym >