Później Polska zaskarżyła dwa kolejne akty prawne będące częścią pakietu Fit for 55, dotyczące kwestii emisji CO2. Chodzi o rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE ustanawiające mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 (Carbon Border Adjustment Mechanism – CBAM), a także dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady UE zmieniającej dyrektywę ustanawiającą system handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych w Unii oraz decyzję UE w sprawie ustanowienia i funkcjonowania rezerwy stabilności rynkowej dla systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.

Czytaj w LEX: Gotowi na transformację? Polityka klimatyczna Unii Europejskiej w świetle Pakietu Fit for 55 >

 

- Polska złożyła dotąd sześć skarg do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) odnośnie rozwiązań zawartych w unijnym pakiecie Fit for 55, który ma zaostrzyć politykę klimatyczną UE – potwierdziła w środę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. 

Czytaj także na Prawo.pl: Rada UE przyjęła przepisy o zakazie sprzedaży samochodów spalinowych od 2035 r.

- Mamy nadzieję, że nasi sąsiedzi - w obronie własnej gospodarki i społeczeństwa - dołączą do tej skargi, jako kolejny gest; nie tylko solidarności, ale też dbałości o własną gospodarkę i o przyszłość tej gospodarki i konkurencyjność tego regionu  – dodała Anna Moskwa.

- Mówimy tu o konkurencyjności wobec pozostałych części świata. Na pewno Pakiet Fit for 55 nie jest elementem konkurencyjności gospodarki, nie jest elementem bezpieczeństwa energetycznego  - oceniła.

Czytaj w LEX: Fit for 55 (Gotowi na 55) - stan prac legislacyjnych >

- My to widzimy. Wiemy też, że nasi sąsiedzi ten głos podzielają w wielu aspektach - czy to w aspekcie rejestracji aut emisyjnych i zakazie (ich rejestrowania – PAP) po 2035, czy ETS, czyli dodatkowej opłaty na budynki i na pojazdy  – tłumaczyła szefowa resortu klimatu i środowiska.

Czytaj w LEX: Fit for 55 – rewizja unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) w ramach Europejskiego Zielonego Ładu >

Wyzwaniem zapotrzebowanie na energię elektryczną

Za wielkie wyzwanie dla Polski i jej sąsiadów minister Moskwa uznała rosnące zapotrzebowania na energię elektryczną. - W Polsce, w scenariuszu bardzo konserwatywnym, w 2040 r. będziemy potrzebować co najmniej dwa razy tyle energii co dzisiaj; w pozostałych państwach regionu jest podobnie. To konserwatywny scenariusz, co oznacza, że wszyscy będziemy tej energii potrzebować  – mówiła w Karpaczu minister klimatu.