Obecnie towarzystwa deklarują wykorzystywanie nawet setek różnych kryteriów w taryfikacji składek, ale tak istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa jazdy informacje, jak ta o mandatach, do tej pory nie były dla ubezpieczycieli dostępne.

Ubezpieczyciele będą mogli sprawdzić historię kierowcy w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) i na tej podstawie określać wysokość składki (zależnie o rodzaju i liczby punktów karnych).

- Na tej podstawie kierowca będzie mógł np. otrzymać zniżkę za bezpieczną jazdę, a po obliczeniu ceny ubezpieczyciel usunie dane kierowcy ze swojego systemu. Czy to podziała na kierowców motywująco? Czas pokaże. Tego typu rozwiązania z powodzeniem stosują inne kraje, m.in. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania czy Irlandia. Niektórzy eksperci przewidywali już w 2021 roku, że powiązanie stawek OC z punktami karnymi spowoduje wzrost cen. W rzeczywistości nie powinniśmy się tego obawiać – mówi Damian Andruszkiewicz z Compensy.

Czytaj też: Prawnokarny obowiązek naprawienia szkody a obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne >>>

Czytaj też:  Lepiej oddać niż użyczyć - pojazdy dla Ukrainy muszą być ubezpieczone>>

Nie od razu zmienią się taryfy

Dostęp do informacji o mandatach i punktach karnych będzie odbywał się za pomocą narzędzi Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, towarzystwa  będą potrzebować czasu na uzyskanie odpowiednich certyfikatów dostępu i przygotowanie taryf itp.

- Udostępnienie takiej wiedzy towarzystwom ubezpieczeniowym zwiększy rozpiętość cen polis. Po pierwsze nie wszyscy ubezpieczyciele od razu wdrożą nowy mechanizm szacowania ryzyka. Wiedza o punktach karnych będzie też dodatkowym czynnikiem różnicowania cen, nawet w przypadku OC, które z założenia ma niemal identyczny zakres w każdym towarzystwie ubezpieczeń – wskazuje Marcin Dyliński, dyrektor Departamentu Marketingu i E-commerce CUK Ubezpieczenia.

Postanowienie o przedstawieniu zarzutów w sprawie o udzielenie korzyści majątkowej funkcjonariuszowi Policji - WZÓR DOKUMENTU >

Akt oskarżenia w sprawie o udzielenie korzyści majątkowej funkcjonariuszowi policji - WZÓR DOKUMENTU >
 

Najważniejsze jednak będzie to, do jak szczegółowych danych ubezpieczyciele ostateczne otrzymają dostęp. - Choć każde wykroczenie drogowe może negatywnie wpływać na bezpieczeństwo uczestników ruchu, nieodpowiednie parkowanie z dużym prawdopodobieństwem będzie im mniej zagrażać niż np. nadmierna prędkość czy jazda w stanie nietrzeźwości. Pod kątem oceny ryzyka wypadków ważne będzie więc, za co punkty zostały przyznane – mówi Rafał Mosionek z Beesafe.

 

Zmiana sprzyjająca bezpieczeństwu

Branża ubezpieczeniowa pozytywnie przyjęła nową regulację, tym bardziej, że od dawna zabiegała o jej wprowadzenie. -  To dobra zmiana, która wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Dodatkowo pozwoli ona ubezpieczycielom precyzyjniej dopasować wysokość składki do potencjalnej szkodowości danego właściciela pojazdu. Dzięki temu osoby bezpiecznie poruszające się po drogach będą mogły liczyć na atrakcyjniejsze stawki, niż kierowcy łamiący przepisy ruchu drogowego – mówi Dawid Korszeń, rzecznik prasowy Warty.

Czytaj też: Ne bis in idem a naruszenia przepisów ruchu drogowego. Omówienie decyzji ETPC z dnia 1 lipca 2021 r., 38771/15 >

Punkty karne i mandaty to dodatkowa informacja dotycząca tego, jakie ryzyko niesie zachowanie kierowcy. - Podobnie jak informacja dotycząca szkodowości kierowcy, czyli w ilu zdarzeniach już był sprawcą. Mamy nadzieję, że kierowcy świadomi tego, że grozi im nie tylko mandat i punkty karne, ale też wyższa stawka za polisę z tego powodu, będą jeździli bezpieczniej – podkreśla Łukasz Kulisiewicz, ekspert Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Skala podwyżek dla piratów nie jest znana

Na zmianie ucierpią kierowcy, którzy lekceważą przepisy drogowe. -  Jeżeli ktoś przejeżdża skrzyżowanie na czerwonym świetle, to chociaż nie miał wypadku, wiadomo że jest kierowcą niebezpiecznym. Podobnie, jeśli kogoś złapano kilka razy na przekroczeniu prędkości. Dostęp do bazy punktów karnych i mandatów oznacza lepszą indywidualizację stawek za OC dla poszczególnych kierowców – uważa Łukasz Kulisiewicz.

Sprawdź też: Pawelec Kazimierz "Zarys metodyki pracy obrońcy i pełnomocnika w sprawach przestępstw i wykroczeń drogowych" >

Trudno jeszcze dokładnie określić, jak bardzo dostęp ubezpieczycieli do punktów karnych kierowców wpłynie na wysokość składki za polisę komunikacyjną. - Z pewnością ważny będzie rodzaj przewinienia. Wysokie zwyżki za polisę będą dotyczyły najgorszych wykroczeń, typu jazda po alkoholu, drastyczne przekraczanie prędkości w terenie zabudowanym czy wyprzedzanie na pasach - wskazuje Dawid Korszeń.

To, jakie dokładnie zwyżki będą mieli kierowcy, którzy otrzymają punkty karne i mandaty, to kwestia polityki każdego zakładu ubezpieczeń. - Ceny OC są zależne od wielu innych czynników takich, jak inflacja, rosnące koszty napraw i ceny części zamiennych. Ryzyko ich wzrostu istnieje i wydaje się nieuniknione pomimo dużej konkurencji na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych – tłumaczy Łukasz Kulisiewicz.