MZ: do końca tygodnia powstanie zespół do spraw ochrony zdrowia
Minister zdrowia zapowiedział, że do końca tygodnia powoła zespół do spraw systemowych rozwiązań finansowych w ochronie zdrowia, przyszłości kadr medycznych i sposobu ich wynagradzania.
Większość dzieci w Polsce ma próchnicę
Próchnica zębów to jedna z poważniejszych chorób cywilizacyjnych występujących w krajach rozwiniętych. W Polsce choruje na nią już ponad 80 procent sześciolatków i 85 procent dwunastolatków. Przyczyną powstawania choroby są bogata w cukier dieta, zbyt słaba higiena oraz rzadkie wizyty kontrolne u stomatologa, często spowodowane strachem.
Jest coraz więcej spraw dotyczących błędów medycznych
Do prokuratur trafia coraz więcej spraw dotyczących błędów medycznych. W pierwszej połowie 2017 roku było ich prawie 3 tysiące, a w całym roku 2016 - 4963 – informuje Rzeczpospolita.
Po spotkaniu w KPRM bez porozumienia, protest rezydentów trwa
Zapraszamy lekarzy rezydentów do pracy w zespole ds. służby zdrowia, warunkiem jest zakończenie protestu - powiedziała szefowa KPRM Beata Kempa po spotkaniu z delegacją rezydentów, które w czwartek 12 października 2017 roku wieczorem odbyło się w kancelarii premiera. Rezydenci wznowili zawieszony protest głodowy.
PiS apeluje o niezwoływanie wyjazdowego posiedzenia komisji zdrowia
Posłanka PiS, wiceszefowa sejmowej komisji zdrowia Joanna Kopcińska zaapelowała do posłów zasiadających w komisji o to, aby rozważyli odwołanie piątkowego wyjazdowego posiedzenia ws. protestujących lekarzy rezydentów. Jednocześnie poprosiła rezydentów, żeby skorzystali z oferty rządu.
Naczelna Rada Lekarska ogłosiła dzień solidarności z protestującymi
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej ogłosiło dzień 13 października 2017 roku „Dniem Solidarności z Protestującymi Lekarzami” i zaapelowało do lekarzy i lekarzy dentystów, aby w tym dniu w sposób szczególny poparli protestujących.
Poznań: pierwsze w Polsce zabiegi żylnej ablacji alkoholowej w terapii arytmii
10 i 11 października 2017 roku w Pracowni Elektrofizjologii Serca I Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego przeprowadzone zostały pierwsze w Polsce zabiegi żylnej ablacji alkoholowej arytmii komorowej.
Bochenek: czekamy na odpowiedź lekarzy; liczymy na otwartość i rozmowy
Czekamy na odpowiedź lekarzy rezydentów na środową propozycję powołania zespołu, który pochyli się nad finansowaniem służby zdrowia; liczymy na ich otwartość i rozmowy - powiedział w czwartek 12 października 2017 roku rzecznik rządu Rafał Bochenek.
Świadczenia pozapłacowe ważne dla pracowników farmacji
Branża farmaceutyczne i sprzętu medycznego, aby przyciągnąć pracowników zapewnia przede wszystkim świadczenia pozapłacowe oraz możliwość wyboru ich rodzaju – wynika z raportu przygotowanego przez firmę Antal we współpracy Sodexo Benefits and Rewards Services.
Jelenia Góra: środki na nowy sprzęt do diagnostyki onkologicznej
Wojewódzkie Centrum Medyczne Kotliny Jeleniogórskiej (WCSKJ) wzbogaci się o nowoczesny sprzęt diagnostyczny przeznaczony do badań onkologicznych. Placówka otrzyma 2,2 mln zł dofinansowania na ten cel.
Lecznica Certus z Poznania otworzyła Centrum Leczenia Niepłodności
W Prywatnej Lecznicy Certus, działającej w Poznaniu, uruchomione zostało Centrum Leczenia Niepłodności. Certus działa od ponad 25 lat, jest to pierwszy prywatny szpital, który powstał w Polsce.
Tarnowo Podgórne: powstała nowa przychodnia medyczna
W Tarnowie Podgórnym koło Poznania powstała nowa prywatna przychodnia medyczne. Otworzyło ją Centrum Medyczne Enel-Med S.A. Placówka jest zlokalizowana w ośrodku sportowo-rekreacyjnym Tarnowskie Termy.
12 października obchodzony jest Światowy Dzień Reumatyzmu. Z tej okazji na portalu społecznościowym Facebook ruszyła akcja pod hasłem #rzsporozmawiajmy. Jej celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), którego szczyt zachorowania przypada na 30 – 40 rok życia.
Inwestycje w efektywną opiekę zdrowotną to 11 mld zł oszczędności
726 zł dla pracodawcy na jednego pracownika, ponad 11 mld zł dla budżetu państwa – to oszczędności, jakie można wygenerować dzięki inwestycji w wysokiej jakości, efektywną opiekę medyczną – podkreślają autorzy raportu „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2012-2016”, opracowanego przez Medicover Polska.
Łódź: rehabilitacja pulmonologiczna po raz pierwszy w ramach NFZ
Pacjenci z województwa Łódzkiego mogą już korzystać z rehabilitacji pulmonologicznej – niedostępnej wcześniej na terenie regionu - w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Łódzki NFZ po raz pierwszy zakontraktował tego typu usługę, przeznaczoną dla pacjentów z chorobami płuc i powikłaniami po nich.
Eksperci o zarządzaniu zdrowiem pracowników 50+
Czy przekroczenie magicznego progu 50. roku życia to przełom w życiu– zarówno zawodowym, jak i prywatnym? A może to początek zmian i nowe możliwości? Tematyce zarządzania zdrowiem dojrzałego pracownika poświęcone będzie najbliższe Forum Zdrowego Biznesu.
Szpital w Świebodzinie otworzył oddział neurologiczny
Nowy Szpital w Świebodzinie od 9 października 2017 roku prowadzi oddział neurologiczny z pododdziałem udarowym. Placówka otrzymała kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na prowadzenie tego oddziału.
Sieć laboratoriów Diagnostyka otworzyła nowe placówki
Ogólnopolska Sieć Laboratoriów Medycznych Diagnostyka systematycznie rozwija działalność. W ciągu ostatnich trzech miesięcy otworzyła 26 nowych punktów pobrań. Powstały one na terenie dziesięciu województw, są zlokalizowane głównie przy placówkach medycznych,
Polskie Towarzystwo Dermatologiczne: konieczne doprecyzowanie przepisów dotyczących dermatologii estetycznej
Polskie Towarzystwo Dermatologiczne w piśmie skierowanym do ministra zdrowia zwróciło uwagę na niepokojące i nasilające się w ostatnich latach w Polsce zjawisko wykonywania zabiegów lekarskich z zakresu dermatologii estetycznej oraz procedur diagnostycznych i terapeutycznych przez osoby bez wykształcenia lekarskiego.
Naczelna Rada Lekarska przeciwna ujawnianiu danych lekarzy
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz skierował do ministra zdrowia wniosek o podjęcie działań, które zabezpieczą przed ujawnieniem dane osobowe lekarzy i lekarzy dentystów podawane na etapie składania wniosku o wpis do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą.