Ustawa o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych

Celem ustawy jest zagospodarowanie lub zabezpieczenie odpadów stwarzających zagrożenie dla ludzi oraz przywrócenie wieloobszarowych terenów zdegradowanych do ponownego wykorzystania. Ustawa definiuje wielkoobszarowy teren zdegradowany oraz składowiska historycznych odpadów przemysłowych i miejsca gromadzenia historycznych odpadów przemysłowych. Wskazuje m.in organy administracji, które będą odpowiedzialne za poprawę stanu środowiska na wielkoobszarowych terenach zdegradowanych. Chodzi o wójta, burmistrza, prezydenta miasta lub – dla terenów zamkniętych – regionalnego dyrektora ochrony środowiska.

Specustawa ma rozwiązać problem niebezpiecznych odpadów na wielkich terenach poprzemysłowych

 

Ustawa o zmianie ustawy - Prawo energetyczne 

Ustawa przewiduje możliwość tworzenia obywatelskich społeczności energetycznych w formach spółdzielni, spółdzielni mieszkaniowej, wspólnoty mieszkaniowej, stowarzyszenia, z wyłączeniem stowarzyszenia zwykłego, spółki osobowej, z wyłączeniem spółki partnerskiej, oraz spółdzielni rolników. Przedmiotem działalności obywatelskiej społeczności energetycznej może być wytwarzanie, dystrybucja, obrót, agregacja, magazynowanie energii elektrycznej, realizowanie przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej oraz świadczenie usług w zakresie ładowania pojazdów elektrycznych swoim członkom. Społeczność może działać w obrębie sieci jednego operatora systemu dystrybucyjnego.

Mali przedsiębiorcy z dostępem do aplikacji porównującej oferty sprzedaży prądu - ustawa do podpisu prezydenta >>

 

Nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego - ochrona dzieci przed przemocą 

Ustawa przewiduje wprowadzenie standardów ochrony małoletnich we wszystkich placówkach pracujących z dziećmi. Standardy obejmują: weryfikację personelu za przestępstwa seksualne i związane z przemocą na szkodę dzieci, opracowanie i przestrzeganie kodeksu bezpiecznych relacji personel-dziecko oraz szereg innych zmian, które maja przyczynić się do lepszej ochrony najmłodszych. 

Senat za większą ochroną dzieci pokrzywdzonych przemocą >>

 

Nowelizacja przepisów o emeryturach pomostowych 

Ustawa uchyla wygasający charakter emerytur pomostowych. Zapewnia ochronę działaczy związkowych w sprawach z zakresu prawa pracy i wyłącza dodatek za szczególne warunki pracy z płacy minimalnej. Przepisy podwyższają też roczny limit odliczenia od dochodu wydatków z tytułu składek członkowskich zapłaconych na rzecz związków zawodowych. To efekt podpisanego 7 czerwca br. porozumienia rządu z "Solidarnością", które dotyczy m.in. emerytur pomostowych.

Sejm odrzucił większość poprawek senackich do ustawy wstrzymującej wygaszanie emerytur pomostowych >>

 

Nowelizacja ustawy o VAT oraz niektórych innych ustaw

Obowiązek e-fakturowania wejdzie w życie 1 lipca 2024 r. Sejm odrzucił w piątek uchwałę Senatu, który był za odrzuceniem ustawy wprowadzającej Krajowy System e-Faktur. Dla małych i średnich przedsiębiorców zwolnionych z VAT korzystanie z KSeF będzie obowiązkowe później - od 1 stycznia 2025 r.

KSeF obowiązkowy od 1 lipca 2024 r. - parlament zakończył prace nad ustawą >>

 

Prezydencka nowelizacja ustawy o badaniu wpływów rosyjskich przez specjalną komisję

Decyzja administracyjna podjęta przez speckomisję ds. badania wpływów rosyjskich nawiązuje do instytucji „infamii”, polegającej na pozbawieniu osoby dobrego imienia, czci i praw obywatelskich. Sejm odrzucił w piątek 28 lipca br. uchwałę Senatu o odrzuceniu ustawy. Przepisy wejdą w życiu następnego dnia po publikacji.

Komisja do badania rosyjskich wpływów może w końcu ruszyć >>

Ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej

Ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej wdraża przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającej Europejski kodeks łączności elektronicznej, zgodnie z którym organy mogą wymagać od podmiotów udostępniających publiczne sieci łączności elektronicznej lub świadczących publicznie dostępne usługi łączności elektronicznej zablokowania w indywidualnych przypadkach dostępu do numerów lub usług, w przypadku, gdy jest to uzasadnione ze względu na oszustwo lub nadużycie.

Sejm uchwalił przepisy ułatwiające zwalczanie nadużyć w Internecie >>

 

Ustawa o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym

Ustawa o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym odnosi się do przewoźników drogowych, którzy mają siedzibę w innym państwie członkowskim lub państwie trzecim spoza Unii Europejskiej, i kierują tymczasowo kierowcę, czyli pracownika, do pracy na terytorium Polski w związku z realizacją usługi transportu drogowego.

Rząd poprawia projekt ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym >>

 

Nowelizacja ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw 

Zgodnie z nowelizacją, przejść na emeryturę na szczególnych zasadach, czyli w wieku niższym niż ustawowy (60 lat u kobiet i 65 lat u mężczyzn) będą mogli - po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy - nauczyciele, którzy łącznie spełnią następujące warunki: rozpoczęli przed 1 stycznia 1999 r. pracę na stanowisku nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego, mają udokumentowany okres składkowy wynoszący co najmniej 30 lat, w tym co najmniej 20 lat "pracy przy tablicy". Podstawę do obliczenia emerytury stażowej ma stanowić wysokość składek zewidencjonowanych na koncie nauczyciela, kapitału zakładowego oraz środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych zewidencjonowanych na subkoncie.

Wcześniejsza emerytura nauczycieli - ustawa przyjęta przez Senat >>

 

Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta

W ustawie przewidziano wprowadzenie dwuinstancyjnego pozasądowego systemu rekompensaty szkód z tytułu zdarzeń medycznych obsługiwanego przez Rzecznika Praw Pacjenta, w miejsce obecnych wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych, a także powołanie Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

Pacjent otrzyma odszkodowanie na pozasądowej ścieżce - ustawa idzie do prezydenta >>

 

Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta

Celem ustawy o jakości w opiece zdrowotnej to wdrożenie rozwiązań prawno-organizacyjnych, które w sposób kompleksowy i skoordynowany uregulują kwestie jakości. Projekt dotyczy wewnętrznego systemu zarządzania jakością i bezpieczeństwem, autoryzacji, akredytacji i rejestrów medycznych.

Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej - do prezydenta >>

 

Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej

Zgodnie z nowelizacją domy pomocy społecznej będą mogły świadczyć usługi opieki krótkoterminowej (w formie całodobowej lub dziennej) osobom, które w nich nie zamieszkują. Rozwiązanie to ma odciążyć członków rodzin lub opiekunów osób zależnych poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa.

 

Nowelizacja kodeksu cywilnego - prawo spadkowe 

Nowelizacja ma na celu rozwiązanie problemów występujących w praktyce stosowania przepisów z zakresu prawa spadkowego skutkujących wzrostem liczby rozpatrywanych spraw. Założeniem zmian jest też skrócenie czasu trwania postępowań spadkowych.

Nowelizacja zmienia tzw. trzecią grupę spadkową - dziadków spadkodawcy, a także ich zstępnych, czyli potomków. Zgodnie z nowelą krąg spadkobiorców zostanie w tej grupie zawężony do dziadków, rodzeństwa rodziców spadkodawcy oraz ich zstępnych.

 

Nowelizacja ustawy o publicznym transporcie zbiorowym

Nowelizacja zwiększa do 1 mld zł z 800 mln zł roczną kwotę wsparcia dla linii autobusowych. Zakłada też wprowadzenie możliwości zawierania przez wojewodę z organizatorem przewozów, zarówno rocznych, jak i wieloletnich umów o dopłatę. Umowa ta będzie zawierana na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat. Obecnie umowy z dofinansowaniem z FRPA o charakterze użyteczności publicznej zawierane są co roku.