Zwycięzcy konkursu zostaną ogłoszeni 15 grudnia o godz. 15.00. Transmisja będzie na żywo - www.risingstars.wolterskluwer.pl/gala, dzięki temu każdy może bezpłatnie uczestniczyć w wydarzeniu.

Konkurs Rising Stars w dobie pandemii nabrał szczególnego znaczenia. Co roku treść zgłoszeń i opisy działalności kandydatów odzwierciadlają aktualną sytuację w kraju. Widać to również w tej edycji - pandemia i liczne zmiany prawa znacznie wpłynęły na branżę prawniczą – mówi Włodzimierz Albin, prezes Wolters Kluwer Polska.

W konkursie wyróżniani są młodzi prawnicy, którzy postawą społeczną, wiedzą i przedsiębiorczością realizują najwyższe standardy świadczenia usług prawnych. Zgłaszać ich mogli pracodawcy, przedsiębiorcy, organizacje społeczne, wspólnicy prowadzący kancelarię z kandydatem, ale także jednostki samorządu terytorialnego czy organizacje rządowe i pozarządowe. Organizatorem konkursu jest Wolters Kluwer Polska, patronami medialnymi Dziennik Gazeta Prawna i Prawo.pl. 

 

Trzy debaty prawnicze

Co ważne, w tym roku Galę uświetnią wydarzenia towarzyszące pod hasłem "Prawnicy Liderzy Jutra". 

I tak:

9 grudnia 2020 r. godz. 14.00 - "Technologia – kogo wspiera, a kogo wypiera?" – poprowadzi Marcin Zręda (dyrektor strategiczny rynku usług prawnych i przedsiębiorstw w Wolters Kluwer Polska). Tematem głównym dyskusji będzie transformacja technologiczna środowiska prawniczego – także w kontekście pandemii i jej skutków. W czasie debaty analizowane  będą takie kwestie jak: czy młodzi prawnicy posługują się najnowszą technologię, by stać się lepszymi specjalistami, czy LegalTech rzeczywiście coś rozwiązuje czy tylko kosztuje, prawnik jako twórca technologii – czy to dobry pomysł na biznes i w czy w końcu doczekamy się rewolucji technologicznej w branży prawnej. Gośćmi debaty będą zarówno przedstawiciele dużych kancelarii z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu różnorodnych technologii, jak i młodzi prawnicy, którzy próbują swoich sił w tym obszarze – są pionierami w wykorzystaniu innowacyjnych narzędzi, a czasami wręcz tworzą własne rozwiązania. Wspólnie postaramy się zrozumieć co znaczy być technologicznie świadomym prawnikiem dzisiaj i w przyszłości.

Czytaj: Od obiegu dokumentów, po zespoły śledcze - innowacje wchodzą do polskich kancelarii>>

15 grudnia 2020 r. godz. 14.00 - "Kancelarie w pandemii – kto zyskuje, kto choruje?" – poprowadzi Ewa Usowicz, szefowa serwisu Prawo.pl. Uczestnicy rozmawiać będą m.in. o tym jak kancelarie funkcjonują w czasach koronawirusa – jakie czynniki powodują, że sobie radzą lub nie. Jak pandemia zmieniła ten rynek i czy będą to zmiany trwałe, czego nauczyła prawników, analizować będą jakie praktyki/specjalizacje przynoszą przychody, a jakie są zamykane, paneliści będą pytani o to na ile bolesne okazały się dla kancelarii restrukturyzacje – o ile w pandemii spadły przychody, zatrudnienie i wynagrodzenia. 

Czytaj: Prof. Sowiński: COVID-19 przeminie, kancelarie prawne muszą myśleć o przyszłości>>

16 grudnia 2020 r. godz. 14.00 - Młodzi prawnicy – czasy trudności czy możliwości? – debatę również prowadzi Ewa Usowicz. Paneliści będą zastanawiać się nad tym jak młodzi prawnicy radzą sobie na rynku – jakiej pracy szukają, na czym im zależy, co jest dla nich ważne w wykonywaniu tego zawodu. Zapytani zostaną o to jak radzą sobie z rosnącą konkurencją i spadającymi stawkami? Jakie nowe możliwości się przed nimi otwierają, czy uważają że warto mieć zawodowy „plan B”. Jakie wyzwania stoją przed partnerami zarządzającymi kancelariami, którzy pracują z młodym pokoleniem.

Czytaj: "Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2020" - Kapituła wskazała 35 prawników>>

35 wybranych prawników

Do konkursu zgłoszono w sumie  128 prawników - 51 kobiet i 77 mężczyzn. Spośród nich Kapituła wybrała 35 nominowanych. Jak co roku - konkurs odbywa się już po raz 9. - brała też przy tym pod uwagę umiejętność pracy z biznesem, osiągnięcia we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań do współpracy z biznesem/klientami wewnętrznymi lub zewnętrznymi oraz umiejętność wykorzystywania nowych technologii w codziennej pracy i świadczeniu obsługi prawnej. Ważnymi kryteriami są również kreatywność i umiejętność wyczuwania nowych trendów rynkowych, wiedza oraz umiejętność łączenia kariery zawodowej z pracą naukową. Premiowane są też m.in. działalność pro bono lub społeczna, a także dbanie o jakość stanowienia i stosowania prawa.

Na liście nominowanych przez Kapitułę znaleźli się: 

1. Justyna Baniewska
2. Michał Bujak
3. Krzysztof Cyran 
4. Bartosz Wojciech Czerwiński
5. Monika Diehl 
6. Łukasz Dziamski
7. Kamila Ferenc
8. Karolina Gierdal
9. Mikołaj Hewelt    
10. Anna Hlebicka-Józefowicz
11. Zuzanna Jeżak
12. Aleksandra Klich
13. Aleksandra Kopeć
14. Aleksandra Krawczyk
15. Bartosz Kubista
16. Michał Magdziak
17. Paweł Matyja
18. Elżbieta Niezgódka
19. Michał Nowakowski
20. Anna Piechówka
21. Marcin Pieklak
22. Adam Ploszka
23. Wioleta Polak
24. Magdalena Porzeżyńska
25. Agnieszka Różewicz
26. Szymon Sakowski
27. Beata Siemieniako
28. Marcin Stępień
29. Maciej Syska
30. Agnieszka Sztoldman
31. Angelika Szufel
32. Jakub Turski
33. Anna Wilińska-Zelek
34. Bartosz Wilk
35. Katarzyna Zarzycka
 

Przypomnijmy, że w skład Kapituły wchodzą: Włodzimierz Albin - prezes Wolters Kluwer Polska oraz prezes Polskiej Izby Książki (przewodniczył Kapitule), Krzysztof Jedlak - redaktor naczelny Dziennika Gazety Prawnej, Agnieszka Tałasiewicz - partner zarządzająca kancelarią Ernst & Young Law Tałasiewicz i Wspólnicy sp.k, Ewelina Skocz - prezes Zarządu BC Systems, Włodzimierz Chróścik - prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, Jacek Trela - prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, Waldemar Koper - prezes Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw oraz Marcin Radwan-Rohrenschef - członek Zarządu Polskiego Związku Pracodawców Prawniczych.