W poniedziałek, 19 sierpnia, Onet.pl opisał kontakty jakie poprzez media społecznościowe miał z kobietą o imieniu Emilia utrzymywać wiceszef MS Łukasz Piebiak. Kobieta - według publikacji - prywatnie związana z pracownikiem Krajowej Rady Sądownictwa, sędzią który wcześniej pracował w MS, miała anonimowo rozsyłać do mediów i sędziów, kompromitujące materiały. Chodziło m.in. - jak napisał portal - o maile dotyczące sędziego Markiewicza, zawierające plotki, pogłoski i domysły na temat jego życia prywatnego, w tym intymnych kontaktów z kobietami oraz sposobów budowania pozycji w środowisku sędziowskim.  

Czytaj: Hejt przeciw sędziom - dymisja wiceministra Piebiaka>>

 Sędzia SN będzie miał dyscyplinarkę za pocztówki do prof. Gersdorf>>

Według kolejnych doniesień medialnych, organizowana miała być też akcja wysyłania obelżywych pocztówek do I prezes SN Małgorzaty Gersdorf. Postępowanie dyscyplinarne wszczęto w tej sprawie wobec sędziego Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego Konrada Wytrykowskiego. Ona sam swojemu udziałowi w "akcji" zaprzecza". 

 


NRA: sprawa musi być wyjaśniona 

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej zaapelowało do premiera o wyjaśnienie sprawy podnosząc, że kompromitujące materiały miały uderzać w sędziów, którzy sprzeciwiają się "wprowadzanym obecnie zmianom w wymiarze sprawiedliwości, zagrażającym niezawisłości i niezależności sądownictwa".

- Prezydium NRA wyraża stanowczą dezaprobatę wobec poczynań funkcjonariuszy publicznych Ministerstwa Sprawiedliwości i osób wspólnie z nimi działających, naruszających nie tylko dobra osobiste sędziów, ale godzących w podstawy demokratycznego państwa prawa - podkreślono w uchwale. 

I dodano, że wszelkie próby podważenia autorytetu sędziowskiego w oczach opinii publicznej godzące bezpośrednio w wymiar sprawiedliwości, "winny spotkać się ze stanowczym sprzeciwem i pociągnięciem do odpowiedzialności wszystkich osób zaangażowanych w tego typu haniebne działania".

KRS też potępia takie działania potępia

Wcześniej m.in. prezydium KRS przyjęło stanowisko w którym podkreśliło, że z ogromnym zaniepokojeniem przyjmuje doniesienia medialne, dotyczące zachowań urzędujących sędziów "polegających na inspirowaniu lub nadzorowaniu zorganizowanej akcji insynuacji i oskarżeń pod adresem innych sędziów". 

Czytaj: KRS: Hejt na sędziów powinien być sprawdzony przez organy ścigania>>

Sprawa ma być też tematem najbliższego posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa - 29-30 sierpnia.  Analizowany będzie udział niektórych sędziów w procederze opisanym przez media.