Imprezy zaplanowane są w miejscowościach Chorzów, Częstochowa, Gorzów Wielkopolski, Kraków, Gdańsk, Olsztyn, Opole, Piotrków Trybunalski, Radom, Racibórz, Szczecin/ Łobez, Toruń, Wałcz, Warszawa i we Wrocławiu. Organizatorami wydarzenia jest Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" i Fundacja Edukacji Prawnej "Iustitii" a partnerem medialnym m.in. Prawo.pl.

W akcje włącza się od samego początku Wolters Kluwer (fundator i współzałożyciel Fundacji). Organizowane są dwa szkolenia: o godz. 10.00 - Opodatkowanie sprzedaży mieszkań po zmianach oraz o godz. 12.00 - Jak założyć działalność gospodarczą i jaką formę wybrać?. Prowadzić je będą: redaktor prowadzący w Prawo.pl sekcję Podatki Krzysztof Koślicki oraz redaktor prowadząca Prawo w biznesie Jolanta Ojczyk.

Czytaj: Zebranie delegatów "Iustitii": Walka o niezależność sądownictwa trwa>>

Wilk powraca - symulacje rozpraw także w Sądzie Najwyższym 

Celem wydarzeń - jak podkreślają organizatorzy - jest promocja szeroko rozumianej wiedzy o prawie w społeczeństwie polskim, a szczególnie wśród dzieci i młodzieży.

 

Monika Nowikowska, Zofia Zawadzka, Joanna Sieńczyło-Chlabicz

Sprawdź  
POLECAMY

Większość imprez zaplanowanych aż do 5 kwietnia jest właśnie na to ukierunkowanych. W Częstochowie przedszkolaki, będą mogły obejrzeć sale rozpraw, gabinet sędziego i niebieski pokój, dla nastolatków przewidziano "Dzień Otwarty" i m.in. mini-konkurs wiedzy prawnej. 

W wielu miastach odbędą się też symulacje rozpraw. W Sądzie Najwyższym w Warszawie powróci sprawa Wilka. W grudniu ubiegłego roku został skazany za połknięcie babci i Czerwonego Kapturka na 10 lat ograniczenia wolności, dozór elektroniczny, zakaz opuszczania lasu i dozór kuratora, ale - według nieoficjalnych informacji - pojawiły się nowe dowody w sprawie. Proces Wilka zaplanowano też w Olsztynie. Z kolei w Łobzie symulacja rozprawy karnej poświęcona będzie stalkingowi i groźbom. 

Czytaj: Sędzia Kożuchowska-Warywoda: Edukacja ważna - przestępstwa często wynikiem niewiedzy>>

W niektórych miejscach imprezy związane z Dniem Edukacji Prawnej już się zaczęły. W Wałczu dzieci mogły nie tylko zwiedzić sąd ale porozmawiać z sędzią, kolejne takie spotkanie dotyczące m.in. roli dziecka jak świadka, praw i obowiązków dzieci - zaplanowane jest na piątek. 

- Dzień Edukacji Prawnej mobilizuje wiele środowisk do działań w celu podnoszenia świadomości prawnej społeczeństwa polskiego, szczególnie dzieci i młodzieży. Są wśród nich przede wszystkim sędziowie, ale dołączają do nich również przedstawiciele innych zawodów - prokuratorzy, adwokaci, radcy prawni, przedstawiciele wyższych uczelni. Mnie szczególnie cieszy zaangażowanie Wolters Kluwer Polska, największego i najnowocześniejszego wydawnictwa prawniczego w Polsce, który jest partnerem Dnia Edukacji Prawnej - mówi wiceprezes Zarządu Fundacja Edukacji Prawnej „Iustitia” Elżbieta Piotrowska-Albin.

Kampania przeciw mowie nienawiści

Zorganizowane zostaną też warsztaty i szkolenia związane z wspólna akcją prawników, psychologów i dziennikarzy przeciw mowie nienawiści. Kampanię koordynuje Fundacja Edukacji Prawnej Iustitia. Założono w jej ramach przede wszystkim szkolenia dla sędziów i prokuratorów ale również dzieci i młodzieży. 

Czytaj: Prawnicy i psychologowie razem przeciw "mowie nienawiści">>

W Dzień Edukacji Prawnej takie zajęcia przygotowano dla uczniów z Warszawy, Garwolina, Wrocławia i Chorzowa. Prowadzić jej będą prawnicy i psychologowie. 

Jak podkreślają problem mowy nienawiści w dużej mierze dotyka nastolatków. Nie tylko dlatego, że zamieszczają tego typu wpisy w internecie, ale też bo padają ich ofiarą. 

- Dostrzegam to  i wiem, że oni zdają sobie sprawę z tego jak bardzo to jest bolesne. Mam styczność z młodzieżą zarówno wtedy gdy przesłuchuję dzieci w przyjaznym pokoju w związku z czynami karalnymi, jak i wtedy gdy zapraszam ich na rozprawę. Ten problem mowy nienawiści w internecie często wraca - mówiła sędzia Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe Dorota Zabłudowska.

Sędziowie podkreślają, że dobrym rozwiązaniem jest nie tylko rozmawianie z młodymi ludźmi o samym zjawisku ale też jego konsekwencjach - także prawnych. Zaznaczają, że powołanie się na konkretne paragrafy często wystarczająco zniechęca. 

 

Konkursy, wykłady o mediacji

Dzień Edukacji Prawnej to też różnego rodzaju konkursy z wiedzy prawnej i plastyczne dla dzieci i młodzieży. W wielu sadach dla najmłodszych przygotowano też specjalne kubki, plakietki i słodycze - krówki "z paragrafem".  

Czytaj: RPO radzi rządowi, jak walczyć z mową nienawiści>>

Jednym z tematów, który przewija się w zaplanowanych wykładach jest też mediacja, także w sprawach dotyczących konfliktów rówieśniczych. Młodzi ludzie będą mogli nie tylko zapoznać się z problematyką mediacji ale też porozmawiać z mediatorami. 

Spotkania, rozmowy z sędziami i m.in. kuratorami sądowymi mają też być poświęcone m.in. odpowiedzialności nieletnich i dozorowi elektronicznemu. 

Czytaj: Prawnik na każdym etapie i nowe instytucje w postępowaniu wobec nieletnich>>

Dzień Edukacji Prawnej promują plakaty autorstwa sędziego Arkadiusza Krupy, znanego m.in. z satyrycznych rysunków, w których z przymrużeniem oka pokazuje problemy i wyzwania wymiaru sprawiedliwości.