O problemach z awansami kuratorzy mówią od dłuższego czasu. To efekt m.in. procedury likwidowania nadmiernego deficytu budżetu, którą Polska została objęta w 2009 r. Skutkiem było zamrożenia także budżetu służby kuratorskiej, a w praktyce odbiło się to najdotkliwiej na tych okręgach, które w danym roku, w danym budżecie, nie miały lub miały mało zaplanowanych awansów. 

Czytaj: Kuratorzy czekają na awans nawet 10 lat - ma być lepiej>>

Rozwiązania częściowe ale znaczące

Wiceminister Piebiak, który bierze udział w III Kongresie Kuratorskim w Poznaniu, podkreślił że środki, które resort zabezpieczył na ten cel nie są rozwiązaniem całkowitym ale znaczącym. Dodał, że chodzi w sumie o 5 mln 700 tys. zł, które pozwolą na odblokowanie ponad 600 awansów. 

 


- Środki te trafią do sądów w pierwszej połowie marca bieżącego roku. Ci państwo, którzy tak długo, niesłusznie oczekiwaliście na awans, doczekacie się i bardzo się z tego cieszę - mówił. 

Zapewnił, że "funkcjonowanie profesjonalnej sprawnej i skutecznej służby kuratorskiej leży w interesie kraju, społeczeństwa i wymiaru sprawiedliwości". 

Czytaj: Kuratorzy sądowi nadal walczą o swoją ustawę>> 

Kuratorzy potwierdzają: problem jest

Sami kuratorzy nie ukrywają, że problem awansowy jest ogromny i dotyczy niemalże całego kraju. 

Przewodniczący Krajowej Rady Kuratorów Sądowych Grzegorz Kozera potwierdza, że problem awansowy jest ogromny i - jak mówi - dotyczy niemalże całego kraju.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kurator może awansować jeśli upłynęły co najmniej trzy lata od poprzedniego awansu, a jego praca jest wyróżniająca.  

Sprawdź w LEX: Czy kuratorowi zawodowemu przysługuje dzień wolny za pracę w święto? >

- Zamrożenie budżetu miało oczywiście przełożenie na kolejne lata. Tam gdzie tych środków nie było bo albo awansów w danym roku było mało, albo ich nie przewidywano, środki nie pojawiały się przez kolejne lata. Okręg katowicki zderzył się ze ścianą jeśli chodzi o awanse, bo nie było środków mimo że kuratorzy nabyli prawa do awansów. W okręgu katowickim do awansów uprawnionych jest obecnie 58 proc. kuratorów i czekają w kolejce - mówi jeden z rozmówców portalu.

 

I dodaje, że bywa iż osoby, które - jak ocenił kurator okręgowy powinny zostać awansowane, czekają na to 7 a nawet 10 lat. - Prezes sądu okręgowego nie może przeprowadzić awansu jeśli nie jest to zabezpieczone w środkach budżetowych - dodaje. 

Więcej przydatnych materiałów znajdziesz w LEX:

Czy sąd powinien zawrzeć umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych z kuratorami społecznymi? >

Czy kurator społeczny może odmówić udzielenia pisemnej informacji w odpowiedzi na pismo z OPS na temat podopiecznego? >

Czy ryczałt wypłacany kuratorom zawodowym za przeprowadzony wywiad środowiskowy podlega ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu? >