Wystąpiło do niego na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej. Pytania dotyczą przede wszystkim kwestii hospitalizacji, izolacji i właśnie kwarantanny osób "podejrzewanych", że są zakażone koronawirusem. 

Są kryteria, czy ich nie ma? 

Prawnicy pytają m.in., czy istnieje powszechnie obowiązujący akt prawny ministra zdrowia (lub innego organu władzy publicznej) regulujący kryteria wydania przez lekarzy decyzji co do obowiązkowej hospitalizacji lub obowiązkowej izolacji oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego, oraz jakie przepisy obowiązujących powszechnie aktów prawnych regulują procedury medyczne przedstawione przez ministra zdrowia założenia jesiennej strategii walki z epidemią koronawirusa dostępna na stronie internetowej. 

Czytaj: Strategia resortu zdrowia: Dezynfekcja, dystans, maseczki - nadal podstawą w pandemii>>

Przypomnijmy 3 września MZ poinformowało, że wprowadza nową strategię przeciwdziałania COVID-19 przed jesiennym sezonem grypowym. Zakłada ona trzy poziomy szpitalnictwa, zmianę taktyki testowania i zachowanie działań prewencyjnych. Zwiększy się liczba punktów drive thru, gdzie będzie można pobrać wymaz do testu, mniej ma być szpitali jednoimiennych. W Sanepidzie powstanie nowy system zgłoszeń.

 


- Czy w świetle ww. strategii osoba objęta podejrzeniem zakażenia wirusem COVID-19 w trakcie 5 dni od uzyskania powyższej informacji, jest objęta kwarantanną lub jakimikolwiek innymi środkami uniemożliwiającymi transmisję wirusa na osoby trzecie? W jaki sposób w oparciu o powszechnie obowiązujące przepisy aktów prawnych weryfikowane są osoby, które nie wykazują objawów zakażenia, które nie znajdują się w grupach szczególnego ryzyka epidemiologicznego, o którym mowa w komunikacie Ministerstwa Zdrowia z dnia 3 września 2020 roku jesienna strategia walki z epidemią koronawirusa? Czy osoby te w świetle informacji posiadanych przez Ministra Zdrowia mogą być nosicielami wirusa COVID-19 oraz powodować wzrost transmisji wirusa COVID-19? - pytają adwokaci. 

 

Z dostępem do testów też może być problem

Część pytań dotyczy też m.in. dostępu do testów. Adwokaci pytają szefa MZ, czy istnieje powszechny oraz bezpłatny dostęp do testów potwierdzających transmisję wirusa COVID-19, oraz w oparciu o jakie powszechnie obowiązujące przepisy prawa kieruje się osoby objęte podejrzeniem zakażenia do ich wykonania. 

W ich zainteresowaniu jest sytuacja osób, u których nie stwierdzono objawów zakażenia wirusem, ale które mają objawy niewydolności krążeniowo-oddechowej. 

- Czy objęte są procedurami epidemiologicznymi oraz statystykami Ministra Zdrowia w zakresie ilości osób zakażonych oraz zmarłych z powodu infekcji wirusem COVID-19? - pyta Stowarzyszenie. 

Czytaj: Prawnicy pomagają medykom - pytania m.in. o zadośćuczynienia>>

Chaos i prowizorka

Prawnicy swoje wystąpienie tłumaczą tym, że nie podoba im się obecny chaos prawny oraz informacyjny związany z epidemią i "pozorność działań" w zakresie ochrony zdrowia. 

- Jedne działania wykluczają inne, nie ma jasnych wytycznych i zaleceń. Zarówno jeśli chodzi o ograniczenia jak i testy. Ludzie nie nosza maseczek dlatego, że uważają to za dobry pomysł, tylko bo grozi im grzywna - mówi adwokat Filip Tohl, reprezentujący Stowarzyszenie w tej sprawie.