Z ulgi rehabilitacyjnej można skorzystać także wstecz, jeśli podatnik miał do niej prawo, ale z niego nie skorzystał. Potwierdził to po raz kolejny dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 12 stycznia 2024 r. (nr 0113-KDIPT2-2.4011.830.2023.3.ACZ). 

- Interpretacje dyrektora KIS dają ochronę podatnikom, którzy je otrzymali. Stanowią także pomocne narzędzie dla pozostałych. Odliczenie ulgi rehabilitacyjnej wciąż stwarza w praktyce wiele problemów. Podatnicy nie mają pewności, jakie wydatki mogą odliczyć i jak je udokumentować. W przypadku wydatków na używanie samochodu osobowego stanowisko fiskusa jest liberalne, jednak w razie kontroli podatnik może zostać poproszony o przedstawienie np. orzeczenia o niepełnosprawności oraz dowodu rejestracyjnego  samochodu. Warto też gromadzić faktury dokumentujące ponoszenie wydatków – mówi Grzegorz Grochowina, szef Zespołu Zarządzania Wiedzą w Departamencie Podatkowym w KPMG w Polsce.

Wydatki wcześniejsze niż orzeczenie

Dyrektor KIS rozpatrywał pytanie ojca niepełnosprawnego dziecka, urodzonego w 2015 r. W 2023 r. miejski zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności stwierdził, że dziecko jest niepełnosprawne od wczesnego dzieciństwa z powodu całościowego zaburzenia rozwoju.

Mężczyzna chce skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej w związku z używaniem samochodu osobowego za lata 2018-2022. Zapytał, czy może dokonać korekty za ubiegłe lata i skorzystać z ulgi w związku z używaniem pojazdu. 

Dyrektor KIS potwierdził, że tak. Zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 14 ustawy o PIT, aby odliczyć od dochodu wydatki związane z używaniem samochodu osobowego należy:

  • być osobą niepełnosprawną lub mieć na utrzymaniu osobę niepełnosprawną albo dziecko niepełnosprawne, które nie ukończyło 16. roku życia,
  • być właścicielem (współwłaścicielem) samochodu osobowego,
  • ponieść z tego tytułu wydatki.

Pod pojęciem wydatków dotyczących eksploatacji samochodu osobowego należy rozumieć nie tylko koszty samego przejazdu, ale i koszty utrzymania samochodu takie jak koszty przeglądów technicznych, napraw, zakupu części czy obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Czytaj również: "Ulga rehabilitacyjna na samochód a wpis do dowodu rejestracyjnego>>

Nie trzeba mieć potwierdzenia poniesienia wydatków

Dyrektor KIS wyjaśnił też, jak udokumentować prawo do ulgi.

- W przypadku wydatków poniesionych na używanie samochodu osobowego nie jest natomiast wymagane posiadanie dokumentów stwierdzających ich wysokość. Jednakże, na żądanie organów podatkowych podatnik jest obowiązany przedstawić dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia. W kontekście przepisów ustawy o PIT dowodami tymi będą np. orzeczenie o niepełnosprawności oraz dowód rejestracyjny samochodu. Jeżeli przepisy prawa nie wymagają urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego w drodze zaświadczenia, dowodem może być również odebrane od strony, na jej wniosek, oświadczenie złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania, dotyczące, np. poniesienia wydatku - wyjaśnił dyrektor KIS.

Jednocześnie zaznaczył, że określona w ustawie kwota 2 280 zł jest maksymalną kwotą, która może być odliczona za dany rok podatkowy i to niezależnie od tego, czy:

  • osoba niepełnosprawna posiadała orzeczenie o niepełnosprawności,
  • osoba niepełnosprawna lub osoba mająca na utrzymaniu osobę niepełnosprawną była właścicielem samochodu osobowego przez cały rok,
  • uzyskała to orzeczenie lub nabyła własność/współwłasność samochodu w trakcie roku podatkowego.

 

Nowość
Nowość

Monika Brzostowska, Patrycja Kubiesa

Sprawdź  

Ulga w drodze korekty deklaracji

Dyrektor KIS zaznaczył też, że wydatki odlicza się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym je poniesiono. Tak wynika z art. 26h ust. 6 ustawy o PIT. Jednak zgodnie z art. 81 par. 1 ordynacji podatkowej podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację, jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej.

Zgodnie z art. 70 par. 1 ordynacji podatkowej zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Podatnik ma zatem prawo skorygować deklaracje za okres pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

- Kto nie skorzysta z ulgi w rozliczeniu za 2023 r., będzie mógł to zrobić do końca 2029 r., o ile spełni ustawowe warunki. W 2024 r. można jeszcze skorygować deklaracje za poprzednie lata lata podatkowe, począwszy od 2018 r. Warto więc, by osoby niepełnosprawne dokonały przeglądu wcześniejszych wydatków - mówi Agata Malicka, współwłaścicielka biura rachunkowego.

Wpis do dowodu rejestracyjnego

Fiskus potwierdza też, że osoba korzystająca z ulgi nie musi być wpisana do dowodu rejestracyjnego pojazdu.  Mówi o tym m.in. interpretacja dyrektora KIS z 17 marca 2022 r. nr 0113-KDIPT2-2.4011.1236.2021.2.SR. Chodziło o kobietę, która posiada orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim. Chciałaby odliczyć wydatki na samochód w ramach ulgi rehabilitacyjnej, ale tylko jej mąż widnieje jako jego właściciel w dowodach rejestracyjnych. Chciała więc uzyskać potwierdzenie, że może skorzystać z ulgi jako współwłaścicielka auta na mocy małżeńskiej wspólnoty majątkowej. 

- Przepis nie pozbawia prawa do ulgi, gdy w dowodzie rejestracyjnym samochodu jest wymieniony tylko współmałżonek osoby niepełnosprawnej, z którym podatnik pozostaje we wspólności majątkowej małżeńskiej, a samochód stanowi wspólny składnik majątku małżonków – stwierdził dyrektor KIS.