Organizatorem i patronem merytorycznym konkursu jest KPMG w Polsce. Serwis Prawo.pl był patronem medialnym wydarzenia.

Konkurs skierowany jest do studentów i absolwentów zainteresowanych tematyką podatkową, prawną i rachunkową. - Dzięki Tax'n'You pozyskaliśmy wielu świetnych pracowników - mówi Peter Kay - partner w KPMG i szef Działu Doradztwa Podatkowego spółki w Polsce i Europie Środkowo - Wschodniej.
W pierwszej kolejności trzeba było wypełnić formularz rejestracyjny i rozwiązać ankietę online ze znajomości zagadnień podatkowych. Następnie osoby z najlepszymi wynikami zmierzyły się z testem online z języka angielskiego. Wreszcie, w piątek, podczas wielkiego finału, 19 finalistów musiało rozwiązać kazusy i dokonać prezentacji, a także wziąć udział w panelu dyskusyjnym. Wszystkie zadania w poszczególnych etapach konkursu były punktowane i właśnie suma punktów decydowała o wygranej.
I miejsce zajął Maciej Kopycki - student doradztwa podatkowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. II miejsce zdobył Paweł Szala - absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. III miejsce przypadło Hannie Wydorskiej - studentce Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, obecnie również na stażu w Ministerstwie Finansów (nie mogła być obecna podczas wręczania dyplomów, stąd na zdjęciu laureaci tylko dwóch pierwszych miejsc).

Kazusy konkursowe dotyczyły m.in. określenia skutków podatkowych połączenia spółek, obliczenia wysokości zaliczki na podatek, czy rozliczenia kosztów noclegu.

Dyskusja o MDR, podatku cyfrowym i tłuszczowym

Bardzo dynamiczną częścią Tax'n'You okazał się panel dyskusyjny - finaliści oceniali m.in. przepisy dotyczące raportowania schematów podatkowych. Dyskutowali o tym, jak planowane nowe źródła wpływów podatkowych (m.in. podatek cyfrowy) wpłyną na konkurencyjność polskiej gospodarki. Argumentowali czy system podatkowy jest pozytywnie czy negatywnie wykorzystywany do stymulowania pożądanych z perspektywy prawodawcy wyborów konsumentów i przedsiębiorców. Kapituła oceniała tu nie tylko jakość argumentacji, ale także poziom zaangażowania w dyskusję czy kreatywność - umiejętność wskazania możliwych rozwiązań.

Podczas dyskusji finaliści nie unikali również ostrych sądów. O wprowadzeniu w Polsce MDR mówili m.in., że ustawodawca nas upolował i to jako pierwszy w Europie. Wskazywali, że intencją tych rozwiązań było ograniczenie wypływu pieniędzy, a efekt będzie taki, że odetnie się ich dopływ.

O nowo planowanych podatkach, które miałyby ratować budżet mówili, że mogą zabić innowacyjność, a przedsiębiorca tu "zawsze straci". Proponowali ograniczenia wydatków czy ujednolicenie stawki VAT.

Czy w Polsce w ogóle mamy do czynienia z systemem podatkowym? - pytał jeden z laureatów. Przecież ten powinien charakteryzować się bezsprzecznością i jednolitością, a trudno przypisać te cechy polskim regulacjom. W dyskusji o tym jak system stymuluje wybory firm i konsumentów wskazywali na przykład Danii, w której podatek tłuszczowy ma skłaniać przedsiębiorców do produkcji zdrowszej żywności.

Podatki ciągle w cenie

- Cieszę się, że zainteresowanie studentów podatkami nie słabnie - mówi prof. Hanna Litwińczuk z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, przewodnicząca kapituły. Świadczy o tym niesłabnące zainteresowanie konkursem Tax'n'You, ale też seminarium podatkowym na WPiA UW. - Studenci postrzegają podatki jako wiedzę atrakcyjną w ich przyszłej pracy - dodaje prof. Litwińczuk. 

Wśród nagród są umowy o pracę w KPMG. Na co firma zwraca uwagę, rekrutując młodych ludzi do Działu Doradztwa Podatkowego?
- Na pewno na ich wiedzę podatkową, ale też swoisty "zapał" do wykonywania tego zawodu - zwykle widać kto go będzie lubił, a kto nie - mówi Peter Kay. W tym dziale KPMG pracuje już w Polsce ponad 500 specjalistów od podatków.

 

Na zdjęciu od lewej: prof. Hanna Litwińczuk z Uniwersytetu Warszawskiego, Peter Kay - szef Działu Doradztwa Podatkowego KPMG w Polsce i Europie Środkowo - Wschodniej, Maciej Kopycki - laureat I miejsca, Paweł Szala - laureat II miejsca, Ewa Usowicz - dyrektor Działu Serwisów Informacyjnych Wolters Kluwer Polska i członkini kapituły.

 

Zobacz również:
Prof. Glumińska-Pawlic: Egzamin na doradcę podatkowego musi być trudny >>

Egzamin na doradcę podatkowego zdało 65 proc. kandydatów >>