Prawo podatkowe i zmiany na rynku usług doradztwa podatkowego są tematem kolejnej już edycji Forum Podatkowego w Poznaniu pt. Podatki przyszłości. Serwis Prawo.pl, Przegląd Podatkowy i Wolters Kluwer Polska są patronami medialnymi wydarzenia.

- System podatkowy w Polsce nie jest prosty i nie da się go przewidzieć – powiedział, otwierając konferencję, prof. Adam Mariański, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych. Podkreślił, że rola doradców podatkowych będzie się w najbliższym czasie gruntownie zmieniała. Ma to związek przede wszystkim z procesem cyfryzacji. Coraz większa liczba dokumentów jest już elektroniczna. Ich analiza odbywa się także elektronicznie.

Zobacz: Biała lista podatników VAT zastąpi czarną listę >

Ma to – zdaniem prof. Mariańskiego – doprowadzić do tego, że ponad 90 proc. czynności, które obecnie wykonywane są przez księgowych, przygotowywały będą maszyny. Doradcy podatkowi będą zaś służyły podatnikom i udzielały im merytorycznego wsparcia. Z elektronicznych rozwiązań korzystają także organy podatkowe. Wykorzystują chociażby jednolite pliki kontrolne i – od początku tego roku – raporty o schematy podatkowych.

Zobacz również: Nowa agencja będzie sprawdzać biegłych rewidentów >>

Zmiany, zmiany, zmiany

Jedną z istotnych bolączek jest duża liczba nowelizacji prawa podatkowego. Zdaniem prof. Mariańskiego, systemy podatkowe ulegają systematycznym zmianom. Powoduje to, że podatków nie da się przewidzieć. Prof. Mariański zwrócił jednak uwagę na coraz istotniejszą rolę podatków dochodowych w systemie prawa podatkowego i plany Ministerstwa Finansów w zakresie opodatkowania działalności cyfrowej.

Podkreślił jednak, że podatki dochodowe mogą być narzędziem politycznym. Przypomniał przy okazji, że w resorcie finansów prowadzone są od jakiegoś czasu prace nad kompleksową reformą opodatkowania dochodów. W miejsce istniejących obecnie ustaw o PIT i o CIT, mają zostać wprowadzone nowe przepisy, które w sposób niezależny od siebie, będą regulować: opodatkowanie dochodów z pracy, opodatkowanie działalności gospodarczej i opodatkowanie przychodów kapitałowych.

 

Prawo podatkowe pełne ułomności

Prof. dr hab. Bogumił Brzeziński z Uniwersytetu M.Kopernika w Toruniu, zwrócił natomiast uwagę, że im bardziej szczegółowo patrzy się na system podatkowy, tym widać więcej ułomności. Problemem są częste zmiany przepisów, a także ich brak precyzji oraz duża liczba sprzecznych ze sobą interpretacji podatkowych, wydawanych przez organy podatkowego. Prof. Brzeziński zwrócił jednak uwagę na dużą rolę sądów administracyjnych. Jego zdaniem, bardzo często stają one po stronie podatników. Problem braku precyzji prawa podatkowego jednak pozostaje. – Najbardziej cierpią na tym przedsiębiorcy, którzy muszą borykać się z trudnym i ciągle zmienianym prawem podatkowym – tłumaczył prof. Brzeziński.

 


Prognozy mało optymistyczne

Poznańskie forum podatkowe prowadzi jednak do smutnego wniosku. Eksperci przewidują, że represyjność organów podatkowych jeszcze wzrośnie. Jako potwierdzenie podają przykład chociażby planowaną przez resort finansów weryfikację podmiotów gospodarczych i tzw. samozatrudnionych. Ma być także coraz więcej kar nakładanych z przepisów kodeksu karnego skarbowego. Prawdopodobne są także zmiany wydanych już interpretacji podatkowych na niekorzystne dla podatników. Dodatkowe wpływy mają zapewnić budżetowi państwa środki na finansowanie świadczeń socjalnych. – System podatkowy to jednak sprawa zbyt poważna, żeby zostawić to Ministerstwu Finansów – podsumował prof. Brzeziński.