Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji ustawy wymianie informacji podatkowych z innymi państwami. Obowiązek raportowania danych wynika z przepisów UE, które Polska powinna była wdrożyć już z początkiem 2023 r. Dyrektywa DAC-7 (Dyrektywa Rady UE 2021/514 z 22 marca 2021 r. zmieniająca Dyrektywę 2011/16/UE w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania) przewiduje nałożenie na operatorów platform cyfrowych z krajów UE, w tym Polski, obowiązek raportowania organom podatkowym danych o transakcjach sprzedaży towarów i niektórych usług (m. in. wynajmu nieruchomości, środków transportu oraz usług osobistych) dokonywanych za ich pośrednictwem. Raportowaniu mają podlegać sprzedawcy, którzy w okresie 12 miesięcy:

  • przekroczyli na danej platformie limit 30 transakcji sprzedaży towarów lub
  • limit kwoty uzyskanego wynagrodzenia o równowartości 2 tys. euro.

Czytaj również: Raportowanie handlu w internecie zostanie uregulowane >>

Projekt zakłada, że operatorzy platform internetowych będą musieli wypełnić:

  • procedury należytej staranności – do 31 grudnia 2024 r,
  • obowiązki sprawozdawcze – do 31 stycznia 2025 r. 

- Oznacza to, że raportowaniu podlega także rok 2023 oraz okres od 1 stycznia 2024 roku do dnia wejścia w życie ustawy. Informacja za okres od 1 stycznia 2024 roku do dnia wejścia w życie ustawy raportowana jest łącznie za cały rok 2024 - pisze w uzasadnieniu Ministerstwo Finansów. 

Jednocześnie w stosunku do okresu od 1 stycznia 2023 r. do dnia poprzedzającego dzień wejścia w życie ustawy ograniczone zostaną sankcje, którym podlegają sprzedawcy oraz raportujący operatorzy platform.

Raportowaniem będą objęci operatorzy platform, którzy udostępniają je sprzedawcom, umożliwiając tym samym:

  • sprzedaż towarów,
  • świadczenie usług,
  • udostępnianie środków transportu lub
  • udostępnienie nieruchomości, udziałów w nieruchomościach, lub ich części.

Zgodnie z projektem, platformę należy rozumieć jako oprogramowanie, które umożliwia sprzedawcom łączność z innymi użytkownikami w celu wykonywania wymienionych czynności. Są to przede wszystkim strony internetowe lub ich części lub aplikacje (także mobilne). Jednocześnie za platformę nie jest uważane oprogramowanie umożliwiające wyłącznie przetwarzanie płatności, wystawianie przez użytkowników ogłoszeń, reklamowanie lub przekierowywanie na platformę.

Obowiązki sprawozdawcze będą polegały na przekazywaniu Szefowi KAS zbiorczej informacji na temat sprzedawcy lub sprzedawców, zawierających transakcje za pomocą platformy. Taka informacja za okres sprawozdawczy będzie przekazywana elektronicznie na podstawie wzoru dokumentu zamieszczonego w BIP. W celu przekazywania informacji zostanie stworzone oprogramowanie interfejsowe. W niektórych przypadkach, podmiot (operator platformy) będzie zobowiązany do jednorazowej rejestracji w jednym z państw członkowskich, po której otrzyma indywidualny numer operatora platformy. Numer ten służy identyfikacji dla celów sprawozdawczych.

Czytaj również: Chaos ustawodawczy destabilizuje polski rynek e-commerce >>