- Rok 2019 jest przełomowy w podejściu do rozliczeń podatkowych. 15 lutego uruchomiliśmy nową usługę Twój e-PIT, która pod względem prostoty, intuicyjności i przejrzystości jest najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem w Europie. Dzięki temu plasujemy się w czołówce pod względem innowacyjności systemów informatycznych – powiedziała w sobotę prof. Teresa Czerwińska, minister finansów.

Zobacz również: Nie każdy prezent musi być opodatkowany >>

Samo płacenie alimentów to za mało dla skorzystania z ulgi prorodzinnej >>

Umowa o dzieło czasem z zerowymi kosztami >>

W tym roku po raz pierwszy można było skorzystać z nowej usługi Twój e-PIT. Resort finansów przygotował rozliczenia PIT-37 i PIT-38. Były one dostępne w systemie już od 15 lutego. Podatnicy nie musieli tym samym przygotowywać samodzielnie rozliczeń.

 

Nowa usługa Ministerstwa Finansów

Wystarczyło zalogowanie się do systemu Ministerstwa Finansów i zaakceptowanie rozliczenia. Podatnicy nie musieli też dostarczać do urzędu skarbowego dokumentów potwierdzających prawo do skorzystania z odliczeń, np. ulgi na dzieci. Te dane zostały automatycznie pobrane z systemów informacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej oraz z rejestrów instytucji zewnętrznych. Rozliczenie przygotowane przez skarbówkę można było zaakceptować bez poprawek lub zmienić np. rozliczenie dodatkowych ulg lub odrzucić rozliczenie. Całkowitą nowością była zasada, zgodnie z którą brak reakcji podatnika w terminie do końca 30 kwietnia oznaczał automatyczną akceptację rozliczenia.

 


Prawie 20 mln rozliczeń

Ministerstwo Finansnów poinformowało w sobotę, że w 2019 r. liczba wszystkich złożonych deklaracji (zarówno przez internet, jak i w formie papierowej) wyniosła 19,9 mln. Z tego 16,1 mln to deklaracje złożone elektronicznie. Jest to rekordowa liczba. - Spośród nich blisko 7 milionów zostało złożonych przez usługę Twój e-PIT. Wliczając w to wspólne deklaracje małżonków, z usługi skorzystało aż 8,8 miliona osób. Co ważne, usługa Twój e-PIT sprawiła, że osoby, które nie dokonały żadnej aktywności w zakresie złożenia zeznania podatkowego PIT-37 lub PIT-38, zostały rozliczone automatycznie. Nie grożą im zatem kary za niedopełnienie tego obowiązku w terminie  – potwierdziła prof. Czerwińska.

Wsparcie administracji dla podatników

Szef KAS Marian Banaś przypomniał z kolei, że na taki wynik wpłynęło również wsparcie, jakiego rozliczającym udzielili pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej i Krajowej Informacji Skarbowej (KIS). - W ponad 70 punktach w galeriach handlowych w całej Polsce podatnicy mogli uzyskać informacje potrzebne do rozliczenia oraz skorzystania z ulg i odliczeń. Również dzięki przygotowanym stanowiskom komputerowym w urzędach skarbowych mogli „od ręki” rozliczyć swój PIT – podkreślił. Dodatkowo konsultanci KIS przez prawie 2,5 tys. godzin udzielali informacji telefonicznej dotyczącej usługi Twój e-PIT. Ministerstwo Finansów potwierdza również, że pracuje nad tym, aby deklaracje przygotowane w usłudze Twój e-PIT zawierały jeszcze więcej informacji o ulgach i odliczeniach podatnika, tak aby nie musiał on wprowadzać ich samodzielnie. Dlatego w przyszłym roku z usługi będą mogli skorzystać podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą i opłacają zryczałtowany podatek dochodowy, czyli osoby rozliczające się na formularzach PIT-36 i PIT-36L oraz PIT-28.