Myśliwy, który były członkiem koła łowieckiego, z okazji jubileuszu istnienia klubu, dostał w prezencie pamiątkowy nóż myśliwski. Narzędzie miało wygrawerowany napis. Na jednej stronie ostrza było wypisane także imię i nazwisko myśliwego. Koło łowieckie wystawiło mu PIT-11. Wskazało, że otrzymanie noża stanowiło przychód z innych źródeł.

Przychody to nie tylko pieniądze

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 14 maja br., nr 0115-KDIT2-2.4011.144.2019.1.ENB, przypomniał, że źródłem przychodów są nie tylko pieniądze. Podatek trzeba płacić także od świadczeń nieodpłatnych. Chodzi tu o wszystkie sytuacje, których skutkiem jest nieodpłatne, tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie w majątku podatnika, mające konkretny wymiar finansowy. Zatem do przychodu należy zaliczyć każdy rodzaj świadczenia, które podatnik otrzymuje kosztem majątku innej osoby.

 

Emocje czasem mają znaczenie

Organ podatkowy potwierdził, że otrzymany z okazji jubileuszu pamiątkowy nóż myśliwski z wygrawerowanym wpisem nie będzie stanowił nieodpłatnego świadczenia, podlegającego opodatkowaniu jako przychód z innych źródeł. Dyrektor KIS zwrócił uwagę, że z treści wniosku nie wynikało, aby nóż był wykonany z metali szlachetnych (np. ze srebra, złota czy platyny). Opatrzony był natomiast imieniem i nazwiskiem myśliwego oraz inskrypcją o jubileuszu istnienia koła. Nóż ten nie posiada więc wartości materialnej.  Ma jedynie wartość pamiątkową i emocjonalną.

Zobacz również: Fiskus przełknie kieliszek wina, ale cała butelka - ryzykowna >>

- Otrzymanie pamiątkowego noża nie stanowi zatem przysporzenia majątkowego mającego konkretny wymiar finansowy a tym samym nie powoduje powstania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – czytamy w interpretacji.

Pytanie myśliwego to jeden z wielu przykładów wątpliwości podatników. Dotyczą one m.in. opodatkowania prywatnego używania służbowych samochodów, korzystania z firmowych telefonów, czy skutków sprzedaży mieszkania.