Od 1 stycznia 2022 r. nieterminowe zapłacenie składek lub nawet ich całkowity brak nie powoduje ustania dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Będzie ono trwało aż do jego wygaśnięcia lub wyrejestrowania z ubezpieczenia. Oznacza to, że nie trzeba będzie składać wniosków o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie. Wnioski takie (wniosek US-9) nadal mogą składać ci przedsiębiorcy, którzy mają zaległości w płaceniu składek za miesiące sprzed 1 stycznia 2022 r. Zgodnie z przepisami, będą one przyjmowane przez ZUS tylko do 30 czerwca 2022 r.

Czytaj również: SN: Do 2021 roku niepełne dobrowolne składki zdrowotne oznaczały ustanie ubezpieczenia>>

Kto może złożyć wniosek?

- Dotyczy to tych samozatrudnionych, którym przed 1 grudnia 2021 r., a w szczególności w listopadzie ubiegłego roku, na skutek nieterminowych lub niepełnych wpłat ustało dobrowolne ubezpieczenie chorobowe - wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. I dodaje: – Oczywiście chodzi o te osoby, które w kolejnych miesiącach nadal płaciły składki na ubezpieczenia społeczne i dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.

Czytaj też: Zasiłek chorobowy przedsiębiorcy – poradnik krok po kroku >

Kowalska-Matis zastrzega jednak, że czas na złożenie wniosku o wyrażenie zgody na przywrócenie terminu opłacenia składek upływa 30 czerwca 2022 r.  - Jeżeli płatnik dostanie z ZUS zgodę, zachowa ciągłość ubezpieczeń. Dzięki temu nie będzie musiał zgłaszać się od nowa do dobrowolnego ubezpieczenia i czekać 90 dni na możliwość skorzystania z zasiłku chorobowego – podkreśla.

Niezłożenie wniosku o przywrócenie terminu opłacenia składek sprzed grudnia ubiegłego roku w terminie do 30 czerwca br. będzie skutkowało brakiem prawa do wypłat z ubezpieczenia chorobowego. - To oznacza brak płatnego chorobowego czy wypłaty zasiłku macierzyńskiego oraz opiekuńczego – wyjaśnia rzeczniczka.

 

 

Ponowne zgłoszenie do ubezpieczenia chorobowego możliwe będzie przez złożenie nowego zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego na druku ZUS ZUA i będzie wiązało się z koniecznością 90-dniowego wyczekiwania na możliwość skorzystania np. z zasiłku chorobowego.

Jak przypomina ZUS, wniosek o przywrócenie terminu opłacenia składek można złożyć online przez PUE ZUS, bezpośrednio na sali obsługi klientów lub można wysłać go pocztą.