Dokładnie we wtorek, 2 maja, upływa w tym roku termin rozliczenia się z urzędem skarbowym z osiągniętych w 2022 roku dochodów. Dotyczy to także osób pobierających świadczenia emerytalne i rentowe. I choć na początku roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozsyłał formularze PIT do świadczeniobiorców, nie oznacza to, że wszyscy ci, którzy je otrzymali nic nie muszą już robić, tylko czekać aż urząd skarbowy odda im pieniądze, czyli nadpłacony podatek dochodowy od osób fizycznych, jeżeli akurat mają nadpłatę w rozliczeniu. - Nie wszystkich emerytów czy rencistów ZUS rozliczył z urzędem skarbowym. Świadczeniobiorców z nadpłatą podatku ZUS nie rozlicza już od dwóch lat. Oni mogą samodzielnie złożyć zeznanie podatkowe albo poczekać do 2 maja aż zrobi to za nich urząd – mówi serwisowi Prawo.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Czytaj również: 
Śmierć osoby niepełnosprawnej nie odbiera szansy na skorzystanie z ulgi rehabilitacyjnej>>
Ulga rehabilitacyjna nie dla każdego opiekuna osoby niepełnosprawnej>>

Jakie PIT-y wysyła ZUS

ZUS wysyła trzy rodzaje formularzy. A mianowicie PIT-40A, PIT-11A i PIT-11. Pierwsze dwa (czyli PIT-40A i PIT-11A) są odpowiednio rocznym obliczeniem podatku przez organ rentowy albo informacją o dochodach uzyskanych od organu rentowego. Dla emerytów i rencistów, dla których wypłacane przez ZUS świadczenie było jedynym uzyskiwanym w ubiegłym roku dochodem, złożony przez ZUS w urzędzie skarbowym PIT-40A jest ich rozliczeniem podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2022. Ale i oni, jeśli chcą, mogą wejść na portal podatkowy, gdzie dostępne jest ich roczne rozliczenie, i złożyć zeznanie z przysługującymi im ulgami podatkowymi. Jeśli natomiast nie zamierzają ani korzystać z ulg czy odliczeń, ani rozliczać się wspólnie z małżonkiem, to w zasadzie nie muszą nic robić. Jeśli z obliczenia podatku przez ZUS wynikała nadpłata, to urząd skarbowy sam ją im zwróci.

Sprawdź w LEX: Jak długo należy przechowywać PIT-40 oraz PIT-11 w zasobie archiwalnym? >>>

Nieco inaczej wygląda sytuacja tych, którzy dostali PIT-11A albo PIT-11.

- Świadczeniobiorca, który otrzymał z ZUS PIT-40A nie musi składać zeznania podatkowego do swojego urzędu skarbowego, chyba że chce skorzystać z przysługujących mu odliczeń, a ten, kto otrzymał z ZUS PIT-11A czy PIT-11, może samodzielnie złożyć zeznanie do swojego urzędu skarbowego albo poczekać do 2 maja br. Wtedy urząd skarbowy zaakceptuje zeznanie PIT-37 za 2022 r. wygenerowane automatycznie w usłudze Twój e-PIT – tłumaczy Paweł Żebrowski. Jak twierdzi, warto sprawdzić, jaki PIT z ZUS-u otrzymaliśmy, by mieć pewność, czy ZUS dokonał za nas rozliczenia podatkowego, czy też musimy samodzielnie złożyć deklarację w urzędzie skarbowym.

Czytaj w LEX: Emeryci i renciści jako podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych >>

 


Gdy emeryt pracuje

Nieco inaczej wygląda sytuacja emeryta, który jeszcze pracuje. Osoby te mają obowiązek złożenia zeznania PIT-37 (jeżeli otrzymały PIT-11A i nie miały innych dochodów albo uzyskały dochody z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło lub z tytułu praw autorskich) lub PIT-36. Na tym formularzu powinni rozliczyć się emeryci, którzy otrzymali PIT-11A i poza dochodami uzyskanymi za pośrednictwem płatnika, uzyskali dochody zagranicą lub prowadzili działalność nierejestrową, działy produkcji rolnej, działalność gospodarczą lub najem (na zasadach ogólnych).

Osoby te mogą złożyć rozliczenie albo urzędu skarbowego lub skorzystać z możliwości rozliczenia online (np. przez Twój e-PIT), wypełniając zeznanie roczne na podstawie otrzymanego od organu rentowego formularza PIT-11A.

Co należy podkreślić, PIT-11A, w odróżnieniu od PIT-40A, nie jest rozliczeniem podatku, a jedynie informacją o przychodach. Podatnik zatem zobowiązany jest rozliczyć się samodzielnie i złożyć swojego PIT-a do organu skarbowego. W przypadku PIT-40A takiego obowiązku nie ma.

Czytaj w LEX: PIT-11 i PIT-2 w pytaniach i odpowiedziach >>>

- PIT-11A lub PIT-11 otrzymują osoby, którym ZUS wypłacał w ubiegłym roku na przykład zasiłki chorobowe i macierzyńskie. Wykazane w tym formularzu kwoty należy wykazać w zeznaniu rocznym, nawet jeżeli były jedynymi dochodami uzyskanymi w ubiegłym roku, a tak mogło być w przypadku kobiet w ciąży, którym Zakład najpierw wypłacał zasiłek chorobowy, a po urodzeniu dziecka – zasiłek macierzyński, bo ZUS nie rozliczy za nie ulgi z tytułu wychowania dziecka. Jeśli natomiast wypłacone przez organ rentowy kwoty nie były jedynymi uzyskanymi w 2022 r. dochodami, to kwoty te należy ze sobą zsumować w rozliczeniu rocznym razem z innymi dochodami, na podstawie wszystkich informacji PIT-11 - przypomina Przemysław Hinc, doradca podatkowy i członek zarządu w kancelarii PJH Doradztwo Gospodarcze. I radzi, aby także emeryci, których rozliczył ZUS i którzy nie zamierzają samodzielnie się rozliczać, zalogowali się do systemu, by sprawdzić, czy w rozliczeniu za rok 2022 mogą przeznaczyć 1,5 proc. na organizację pożytku publicznego, na którą dotąd przekazywali swój 1 procent podatku, albo czy aby przypadkiem nie mogliby skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej, bo jej też za nich ani ZUS, ani urząd skarbowy nie rozliczy.  

 


To warto jeszcze wiedzieć

- ZUS nie wysyła z urzędu deklaracji PIT po zmarłym małżonku czy małżonce. Jeżeli chcemy wspólnie rozliczyć się ze zmarłym, to należy pisemnie lub osobiście wystąpić do Zakładu o wydanie  PIT. A emeryci lub renciści, którzy mają nadpłatę, by mogli ją szybciej dostać też muszą złożyć swoje zeznanie podatkowe w urzędzie skarbowym (na przykład poprzez potwierdzenie na portalu Twój ePIT), bo inaczej będą czekać aż do 2 maja na zatwierdzenie „z urzędu” ich zeznań rocznych przez fiskusa i dopiero po tej dacie zacznie biec dla nich termin do zwrotu nadpłaty - wyjaśnia Przemysław Hinc.

 

 

Potwierdza to ZUS przypominając, że już od dwóch lat ZUS nie rozlicza nadpłaty podatku. Jak tłumaczy Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, osoby z nadpłatą dostaną od nas PIT-11A, a zwrot z tytułu nadpłaty podatku bezpośrednio z urzędu skarbowego. - Zwrot nadpłaty nastąpi w ciągu 45 dni od złożenia zeznania podatkowego za poprzedni rok. Jeśli świadczeniobiorca nie miał poza pieniędzmi z ZUS innych dochodów i nie korzysta z odliczeń, nie musi w ogóle składać zeznania podatkowego PIT-37 lub PIT-36 – dodaje rzeczniczka.

Swój PIT z ZUS można pobrać także przez Internet. Wystarczy zalogować się na  indywidualny profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. PIT dostępny jest w panelu "Świadczeniobiorca" w zakładce Formularze PIT.