Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego wstrzymał roboty budowlane przy posadowieniu obiektu typu toi toi, który został wzniesiony bez pozwolenia na budowę. Jednocześnie organ poinformował inwestora o możliwości złożenia wniosku o legalizację budynku. Inwestor nie zgodził się z wydanym w tej sprawie postanowieniem, więc złożył zażalenie.  

Wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego ustalił, że sporny obiekt jest nietrwale związany z gruntem, stoi na obrzeżach chodnikowych, które są luźno ułożone bezpośrednio na gruncie rodzimym. Organ uznał, że obiekt typu toi toi jest tymczasowym obiektem budowlanym, który znajduje się na działce od ponad 180 dni. Tym samym wymagał uzyskania pozwolenia na budowę, a skoro go nie posiadał, konieczne było przeprowadzenie postępowania legalizacyjnego. Mając powyższe na uwadze, wojewódzki inspektor utrzymał w mocy rozstrzygnięcie pierwszej instancji. 

Czytaj w LEX: Legalizacja samowoli budowlanych >

 

Spór o kwalifikację spornego obiektu

Inwestor nie zgodził się z tym rozstrzygnięciem i wniósł skargę. Podkreślił, że obiekt typu toi toi stanowi kabinę sanitarną, której posadowienie na działce nie stanowi samowoli budowlanej, więc nie ma podstaw, by prowadzić postępowanie legalizacyjne. WSA wskazał, że na gruncie niniejszej sprawy kluczowe jest ustalenie, czy sporny obiekt można zakwalifikować jako obiekt budowlany w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy Prawo budowlane. Przepis ten stanowi, że przez obiekt budowlany należy rozumieć budynek, budowlę bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych.

Czytaj także: Pojęcie obiekt budowlany nie zawsze oznacza to samo >>>

Kluczowa kwestia wyrobów budowlanych

Sąd podkreślił, że dla wypełnienia definicji obiektu budowlanego konieczne jest ustalenie czy dany obiekt został wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych. Art. 2 pkt 1 ustawy o wyrobach budowlanych odsyła w zakresie definicji tego pojęcia do art. 2 pkt 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 305/2011 z 9 marca 2011 r. ustanawiającego zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylające dyrektywę Rady 89/106/EWG. W myśl tego przepisu, wyrób budowlany oznacza każdy wyrób lub zestaw wyprodukowany i wprowadzony do obrotu w celu trwałego wbudowania w obiektach budowlanych lub ich częściach, którego właściwości wpływają na właściwości użytkowe obiektów budowlanych w stosunku do podstawowych wymagań dotyczących obiektów budowlanych. WSA stwierdził, że organy bezkrytycznie uznały, że kabina sanitarna typu toi toi spełnia definicję obiektu budowlanego. Z dokonanych ustaleń nie wynikało bowiem, że została ona zrealizowana przy użyciu wyrobów budowlanych. Tym samym nie mogła ona zostać zakwalifikowana jako obiekt budowlany.

 

Tomasz Filipowicz, Alicja Plucińska-Filipowicz, Marek Wierzbowski

Sprawdź  

Trzeba umorzyć postępowanie legalizacyjne

Sąd uznał, że skoro kabina sanitarna toi toi nie jest obiektem budowlanym, to nie podlega reglamentacji Prawa budowlanego. Oznacza to, że nie można wobec niej stosować wymogów zawartych w art. 28-30 ustawy oraz przepisów dotyczących postępowania legalizacyjnego określonego w art. 48 ustawy. Sąd podkreślił, że w myśl art. 48 ust. 1 ustawy, organ nadzoru budowlanego wydaje postanowienie o wstrzymaniu budowy jedynie w przypadku obiektu budowlanego lub jego części będącego w budowie albo wybudowanego. Mając powyższe na uwadze, WSA uchylił zaskarżone i poprzedzające je postanowienie oraz umorzył postępowanie administracyjne z uwagi na jego bezprzedmiotowość.

Wyrok WSA w Gdańsku z 28 czerwca 2023 r., sygn. akt II SA/Gd 848/22, nieprawomocny 

Sprawdź też w LEX: Czy koszty związane z wynajmem toalety Toi Toi na budowie zwiększają wartość początkową środka trwałego? > 

Chcesz zapisać ten artykuł i wrócić do niego w przyszłości? Skorzystaj z nowych możliwości na Moje Prawo.pl

Załóż bezpłatne konto na Moje Prawo.pl >>