W czwartek 28 listopada br. Izba Cywilna SN rozpozna skargę spółki SKT przeciwko Veria Zachód dawniej Innogy Polska we Włocławku. Podstawą roszczenia była umowa nienazwana w sprawie eksploatacji urządzeń ciepłowniczych. Był to ósmy z dziewięciu sporów sadowych toczący się między stronami o zapłatę.

Czytaj również: Sąd Najwyższy nie ukrócił pozwów na próbę >>


Terminy do zapłaty - nieskuteczne

Strony łączyła długoterminowa 20 letnia umowa o współpracy. Pierwsze wezwanie do zapłaty nastąpiło w lipcu 2013 r., które powód sformułował w rozbiciu na daty i kategorie. Następnie było wezwanie do próby ugodowej, która powodowała przerwę biegu przedawnienia. A trzecie wezwanie miało miejsce w 2015 r.

Sąd Apelacyjny zmienił wyrok Sądu Okręgowego we Wrocławiu, który zasądził na rzecz powoda 108 tys. zł. Sąd II instancji w wyroku z 27 marca 2018 r. uznał, że skuteczne wezwanie do zapłaty sformułowano dopiero w pozwie. Stwierdził, że wcześniejsze terminy i próba ugodowa z inicjatywy powoda nie zawierały dostatecznie dużo konkretów, wobec tego nie wywarły skutków z art. 455 kc. Przepis ten stanowi, że jeżeli termin spełnienia świadczenia nie jest oznaczony ani nie wynika z właściwości zobowiązania, świadczenie powinno być spełnione niezwłocznie po wezwaniu dłużnika do wykonania.

Sumy podane przez powoda były - zdaniem sądu należności z tytułu kosztów administracyjnych i z tytułu ryzyka.

Zobacz linię orzeczniczą w LEX: Doręczenie faktury jako sposób wezwania do zapłaty >

Skarga kasacyjna powoda

W tej sytuacji powód złożył skargę kasacyjną, w której zakwestionował:

  • obniżenie przez Sąd Apelacyjny należności do 42 tys. zł
  • błędne obliczenie odsetek od daty doręczenia pozwu
  • naruszenie procedury cywilnej
  • błędną interpretację art. 455 kc i określenie terminu skutecznego wezwania do zapłaty
  • naruszenia art. 61 i art. 65 kc ( chwila złożenia oświadczenia woli i interpretacja jej według  zasad współżycia społecznego oraz ustalonych zwyczajów).

Sąd Najwyższy po rozprawie w dniu 15 listopada, postanowił ze względu na zawiłość problematyki przełożyć ogłoszenie wyroku na 28 listopada br.

Sygnatura akt V CSK 410/18.

Czytaj w LEX: Egzekucja roszczeń zabezpieczonych hipoteką >