Prawo miały naruszyć dwie spółki: Wisepro Foctral, która założyła, prowadziła i propagowała Program Partnerski Properly, oraz Vital Trading, wspierająca ją przede wszystkim od strony marketingowej. Jak przypomina UOKiK, systemy promocyjne typu piramida są zakazaną przez prawo nieuczciwą praktyką rynkową. Polegają na budowie sieci sprzedaży poprzez obietnice korzyści, uzależnionych przede wszystkim od wprowadzenia do systemu kolejnych osób. Osoba, która decyduje się na dołączenie do takiego systemu wpłaca pieniądze, a następnie namawia do tego innych. Za wprowadzenie nowych uczestników płacone jest wynagrodzenie.

Czytaj też: UOKiK na tropie piramidy finansowej dla osób niesłyszących​ >>

W komunikacie UOKiK wskazał, że Properly to internetowa platforma szkoleniowa dla osób, które chcą zostać traderami, czyli dokonywać transakcji na rynku Forex, deklarująca stworzenie bezpiecznych warunków do inwestowania. Aby skorzystać z oferty spółki należało wykupić pakiet szkoleniowy w cenie 1000, 2000 lub 4000 euro. Dodatkowo można było  przystąpić do programu partnerskiego i zwiększyć swoje zyski poprzez wprowadzanie do systemu kolejnych osób. Wynagrodzenie było różnicowane na pięciu poziomach, a wprowadzający zarabiał nie tylko na bezpośrednio zachęconych przez siebie osobach, ale także tych, które kolejno były wprowadzane do struktury. Jak ustalił UOKiK, dochody uzyskiwane z programu partnerskiego były o wiele wyższe niż z tradingu. 

Czytaj w LEX: Ryzyko oszustwa >

- Internet, media społecznościowe ułatwiają szybką komunikację i budowanie zasięgów. To idealne środowisko dla nieuczciwych przedsiębiorców, decydujących się na tworzenie systemów promocyjnych typu piramida. Dlatego też podejmujemy intensywne działania, by efektywnie chronić konsumentów oraz wyeliminować te groźne i nieuczciwe praktyki rynkowe. Obecnie prowadzimy 15 postępowań dotyczących tego negatywnego zjawiska. Takie systemy po pewnym czasie muszą upaść, bo wpłacane pieniądze trafiają tylko do ich organizatorów  i osób zajmujących wyższą pozycję w strukturze piramidy. Apelujemy do konsumentów o rozważne podchodzenie do inwestowania swoich oszczędności – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Czytaj w LEX: 

Ograniczenie dopuszczalności nałożenia przez Prezesa UOKiK kary pieniężnej w wyniku ponownej oceny zachowania przedsiębiorcy na tle gwarancji ochrony jednostki przed dublowaniem interwencji prawnej >

Przestępstwo nielegalnego prowadzenia działalności bankowej >