Szanowni Czytelnicy,

Ruszamy z akcją „Poprawmy prawo”, do której zapraszamy także Państwa! Od dziś w Prawo.pl będziemy pisać o przepisach wymagających poprawy – lukach prawnych, regulacjach niejasnych, sprzecznych ze sobą, z konstytucją czy prawem UE. Właściwie… piszemy o nich niemal codziennie – jakość polskiej legislacji, niestety, od lat się pogarsza. Poprawie tego stanu rzeczy nie służy dodatkowo pandemiczna rzeczywistość, a w niej masowo i naprędce tworzone prawo. Masa problemów wynikała dotychczas chociażby z tarcz antykryzysowych, brakowało podstaw prawnych do wprowadzanych obostrzeń (np. za nienoszenie maseczek) i nowych uprawnień (np. zasiłku opiekuńczego dla rodziców opiekujących się dziećmi uczącymi się zdalnie), przepisy covidowe pozwalały ominąć Prawo budowlane. Luki prawne pojawiały się w zasadach kwarantanny, dodatku solidarnościowym czy bonie turystycznym. Problematyczne prawo dotyka i zwykłych ludzi, i biznesu. Niestabilne przepisy dezorganizują życie społeczne i gospodarcze, destabilizują państwo.

Część regulacji udaje się poprawić, ale… w ich miejsce pojawiają się zaraz kolejne buble. Świeże wątpliwości dotyczą chociażby spółek komandytowych, o których dziś piszemy czy dodatkowych wynagrodzeń dla medyków. Są też problemy, które ustawodawca dawno powinien był rozwiązać, ale tego nie robi – choćby w zakresie kodeksowego uregulowania pracy zdalnej, bo od miesięcy większość  z nas pracuje właśnie w takim trybie.

 

W ramach akcji „Poprawmy prawo” chcemy wskazać najważniejsze przepisy do zmiany – na koniec tego roku. Bierzemy pod uwagę ustawy i rozporządzenia obowiązujące w 2020 r. oraz uchwalone przez Sejm do końca tego roku (czyli m.in. także te, które dopiero trafiły do Senatu, podpisu prezydenta czy przed publikacją). Wytypujemy problematyczne przepisy dotyczące prawników i wymiaru sprawiedliwości, podatków, pracy, działalności gospodarczej, zdrowia, oświaty, samorządu i administracji. Wskażemy rekomendacje zmian. Mamy nadzieję, że okażą się przydatne także ustawodawcy - do poprawienia obecnych regulacji.

 

Do akcji „Poprawmy prawo” serdecznie zapraszamy także naszych Czytelników! Pomóżcie nam Państwo wytypować najistotniejsze przepisy do zmiany. Zgłoszenia można dokonać w specjalnym FORMULARZU do 31 grudnia 2020 r.

Najlepszym trzem zgłoszeniom przyznamy dostęp do LEX OMEGA z wybranym modułem KOMENTARZE – ważny do 31 stycznia 2022 r.

Razem zadbajmy o lepsze prawo!

Redakcja Prawo.pl i LEX