O rozstrzygnięciu konkursu na świadczenia w zakładach opiekuńczo-leczniczych (ZOL) poinformowała rzeczniczka łódzkiego NFZ Anna Leder.

- W konkursie wybrano siedem placówek, w tym dwa nowe ZOL-e, które dotąd nie miały umowy z NFZ – oba w Łodzi. Miejskie Centrum Medyczne im. Jonschera – Szpital im. Jordana zaoferuje 35 łóżek, a Szpital MSWiA w Łodzi - 19 łóżek. Oba nowe zakłady były wizytowane przez komisję konkursową, która na miejscu potwierdziła dobre warunki leczenia i rehabilitacji dla pacjentów – podkreśliła Leder.

Poza tym w Łodzi o dodatkowe dziewięć łóżek zwiększy się pula miejsc w cenionym przez pacjentów ZOL na Stokach prowadzonym przez SP ZOZ Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Wojskowej Akademii Medycznej UM w Łodzi. W Łodzi dokupiono w sumie 63 miejsca dla seniorów.

Pozostałe łóżka dokupiono w zakładach w Przedborzu (6), Kutnie (9), Pławnie (1) i Tarasie (5). W sumie usługi opiekuńczo-lecznicze w ramach ubezpieczenia dostępne będą w sześciu ZOL-ach w Łodzi i 23 na terenie całego województwa; łącznie zakontraktowano 1364 miejsca dla pacjentów.

Umowy zostaną podpisane od 1 listopada br. do końca 2021 roku. Na najbliższe 2 miesiące na funkcjonowanie dodatkowych łóżek łódzki NFZ wyda ponad 421 tys. zł – dodała Leder.

 

Seniorzy już leżą na dostawkach, a prawdziwe problemy dopiero przed nami - czytaj tutaj>>

 


Zasady opłacania ZOL

Rzeczniczka łódzkiego NFZ przypomniała też, że będzie to kolejne w tym roku zwiększenie liczby miejsc dla seniorów w ZOL-ach, ponieważ już we wrześniu NFZ dokupił w takich placówkach 85 łóżek.

Jak zaznaczyła Leder, zakłady opiekuńczo-lecznicze pobierają od swoich podopiecznych comiesięczną opłatę, która ma pokrywać koszt wyżywienia i zakwaterowania. Wynosi ona 250 proc. najniższej emerytury, lecz nie może być wyższa niż 70 proc. miesięcznego dochodu pacjenta. Od pacjentów nie można pobierać dodatkowych opłat, np. tłumacząc je niską emeryturą czy rentą.

Jeśli pacjent przebywa czasowo poza zakładem, opłata wynosi 70 proc. kwoty płaconej w czasie jego pobytu w ZOL. Bezpłatnie przysługują natomiast leki, niezbędne badania diagnostyczne, a także wyroby medyczne konieczne do udzielenia świadczenia, m.in. pampersy.