Rzecznik odpowiedzialności zawodowej prowadził postępowanie wyjaśniające w związku ze złożeniem skargi przez rodzica. Wynikało z niej, że podczas wizyty pod kątem kwalifikacji do obowiązkowych szczepień ochronnych, lekarka wypowiadała tezy, że nie powinno się szczepić dzieci, ponieważ obniża to ich odporność. Ponadto zakwestionowała zasadność szczepień przeciwko pneumokokom, twierdząc, że dzieję się to z krzywdą dla dzieci.

Czytaj też: Przewinienia zawodowe lekarzy - komentarz praktyczny >>>

Natomiast w toku przesłuchania przed rzecznikiem, lekarka zakwestionowała zabiegi przeszczepiania narządów, zwłaszcza komórek macierzystych, które w jej ocenie można regenerować w sposób naturalny, z użyciem biologii molekularnej i atomowej. Negowała też przyjęte sposoby leczenia dzieci i zasadność powszechnie przyjętych standardów. Z kolei z aprobatą powiadała się o tlenku azotku, który oceniła jako najważniejszy lek. Rzecznik poinformował o tym okręgową radę lekarską, która powołała komisję celem wydania opinii o przygotowaniu zawodowym lekarki. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej utrzymało w mocy wydaną w tej sprawie uchwałę.

 

Lekarka została skierowana na staże i szkolenie

Powołana komisja, po przeprowadzeniu rozmowy z lekarką, stwierdziła istotne niezgodności z aktualną wiedzą medyczną dotyczącą szczepień ochronnych i ogólną wiedzą medyczną. W świetle powyższego, okręgowa rada lekarska stwierdziła nieprzygotowanie zawodowe lekarki i zobowiązała ją do odbycia przeszkolenia uzupełniającego poprzez zrealizowanie staży z zakresu medycyny rodzinnej i pediatrii, zakończonych kolokwium sprawdzającym. Ponadto została ona zobowiązania do uczestnictwa w szkoleniu z zakresu szczepień ochronnych. Organ uznał bowiem, że brak bieżących informacji z zakresu medycyny wymaga natychmiastowego uzupełnienia. Natomiast dalsze wykonywanie zawodu, przy prezentowanym przez lekarkę stanie wiedzy, może być niewłaściwe. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej utrzymało w mocy powyższe rozstrzygnięcie. Nie zakończyło to sporu, ponieważ lekarka postanowiła wnieść skargę.

Sprawdź też: Zawieszenie prawa wykonywania zawodu lekarza z uwagi na niedostateczne przygotowanie zawodowe - PROCEDURA >

Czytaj także: SN: Zawieszenie prawa wykonywania zawodu dla lekarza antyszczepionkowca >>>

Działania samorządu lekarskiego były uzasadnione

Sprawą zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, który wskazał, że stwierdzone przez komisję braki w zakresie aktualnej wiedzy medycznej skutkowały skierowaniem lekarki do obycia dodatkowego szkolenia. Z art. 4 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty wynika bowiem obowiązek wykonywania zawodu zgodnie z aktualnym stanem wiedzy medycznej, dostępnymi metodami i środkami oraz przestrzegania zasad etyki zawodowej. Natomiast zgodnie z art. 11 ust. 2 ww. ustawy, okręgowa rada lekarska, na podstawie opinii komisji, może zobowiązać lekarza do odbycia uzupełniającego przeszkolenia. Sąd zwrócił uwagę, że organy słusznie wskazały na istniejący interes publiczny, wynikający z troski o bezpieczeństwo leczenia pacjentów, szczególnie ze względu na fakt, że skarżąca była pediatrą i leczyła dzieci. W ocenie WSA, zebrany materiału dowodowy był wystarczający do podjęcia spornej uchwały. Mając powyższe na uwadze, skarga została oddalona.

 

Krzysztof Izdebski, Anna Karkut, Karol Kolankiewicz

Sprawdź  

Zgoda lekarki nie była potrzebna

Lekarka jednak się nie poddała i wniosła skargę kasacyjną. Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że wbrew sformułowanym zarzutom, zgoda na odbycie uzupełniającego przeszkolenia nie była potrzebna. Skarżąca została bowiem zobowiązana do zaliczenia staży i uczestnictwa w szkoleniu na mocy uchwały Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, która utrzymała w mocy uchwałę okręgowej rady lekarskiej. Sąd zwrócił też uwagę, że prawodawca przewidział wobec lekarza, który uchyla się od odbycia przeszkolenia, dodatkowe sankcje. Zgodnie bowiem z art. 11 ust. 4 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, w takiej sytuacji okręgowa rada lekarska podejmuje uchwałę o zawieszeniu w prawie wykonywania zawodu lub o ograniczeniu w wykonywaniu określonych czynności medycznych do czasu zakończenia przeszkolenia. Mając powyższe na uwadze, skarga kasacyjna została oddalona.

Wyrok NSA z 15 marca 2022 r., sygn. akt II GSK 78/22