Tydzień temu, w sobotę 12 stycznia, ruszył nabór wniosków do Funduszu Kompensacyjnego o rekompensatę za powikłania po szczepieniu przeciwko Covid-19. - Tylko w weekend wpłynęło kilkanaście wniosków, a do piątku 51 - mówi Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.  Zaznacza jednak, że wkrótce spodziewa się wielu wniosków, bo wpłynęły już 173 opłaty za ich złożenie - ta wynosi 200 zł, które są odnotowywane często przed wnioskiem. To oznacza, że pacjenci byli przygotowani, mieli zebraną dokumentację i czekali na możliwość złożenia wniosku. Prawnicy zauważają jednak, że nowe przepisy nie obejmą znacznej części niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP).

Czytaj również: Od soboty można składać wnioski o rekompensatę za powikłania po szczepieniu >>

 

Kto ubiega się o odszkodowanie

- Nie dziwię się, że do Rzecznika Praw Pacjenta, który decyzją administracyjną, przyznaje świadczenie kompensacyjne po uzyskaniu opinii Zespołu ds. Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych, wpłynęło już tyle wniosków - mówi Jolanta Budzowska, radca prawny i partner w kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy w Krakowie. - Tylko do mojej kancelarii zgłosiło się blisko 10 osób zainteresowanych odszkodowaniem. Wśród nich byli zarówno ci po wstrząsie anafilaktycznym, jak i hospitalizowani. Wszystkich poinformowałam, że mogą skorzystać z drogi administracyjnej, więc zakładam, że część wniosków jest właśnie od nich. Pacjenci więc czekali w blokach startowych na uruchomienie procedury przyjmowania wniosków - mówi mec. Budzowska. 

Luty 2022 r. z ochroną zdrowia - Redakcja poleca >

Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi odszkodowanie przysługuje pacjentowi, gdy po szczepieniu wystąpiła:

  • konieczność pobytu w szpitalu przez co najmniej 14 dni lub
  • konieczność obserwacji w szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć albo hospitalizacji o dowolnej długości na skutek wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego powodującego

Tyle, że NOP musi być opisany w Charakterystyce Produktu Leczniczego, a anafilaksja jest wymieniona w ChPL wszystkich szczepionek.  Zwykle osoby, które dostały wstrząs od razu po szczepieniu trafiały na szpitalny oddział ratunkowy czy izbę przyjęć, a w związku z tym mogą liczyć na 3000 zł odszkodowania. Pozostałe zaś mogą dostać 10 tysięcy złotych, o  ile spędziły w szpitalu co najmniej dwa tygodnie. Jeśli więcej, to kwota jest wyższa.  Tyle, że 14 dni to długo, a do tego powód hospitalizacji musi być wymieniony w CHPL. Mimo to, jak informuje Bartłomiej Chmielowiec, przeważają wnioski z powodu hospitalizacji. Na razie wnioski są analizowane od strony formalnej, zatem nie można dokładnie napisać, jakie NOP opisują.

 


Ponad 2 tysiące ciężkich powikłań

Wkrótce jednak wniosków może być jeszcze więcej - zwłaszcza, że procedura jest prosta. Do wniosku wystarczy dołączyć kopie karty informacyjnej z leczenia szpitalnego oraz pozostałej posiadanej dokumentacji medycznej, czy kopie dokumentacji leczenia lub rehabilitacji wraz z dokumentacją potwierdzającą poniesione koszty.

Czytaj: Choć pacjent wygrał proces tylko w części, sąd może obciążyć pozwanego całością kosztów procesu >

Z raportów o NOP wynika bowiem, że od pierwszego dnia szczepienia, czyli od 27 grudnia 2020 roku do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono 18 278 niepożądanych odczynów poszczepiennych na 51 milionów szczepień przeciwko Covid-19, czyli około 0,05 proc Z tego 15 246 miało charakter łagodny - czyli zaczerwienienie oraz krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia.  Z tego jedynie kilkaset osób było hospitalizowanych, 2245 miało poważne i ciężkie NOP, w tym 101 miało wstrząs anafilaktyczny.  

Jak jednak zauważa mec. Budzowska, nie mamy danych, ilu pacjentów było hospitalizowanych ponad 14 dni. - Ten minimalny, dwutygodniowy termin w pobytu w szpitalu może sprawić, że wiele osób nie będzie się kwalifikowało do rekompensaty - ocenia.

Takie osoby zgłaszają się do Prawo.pl. - Czy odszkodowanie można starać się tylko po pobycie w szpitalu? - pyta czytelniczka. - Mój przypadek powikłań nie wymaga hospitalizacji, ale po trzecie dawce szczepionki przeciwko Covid-19, innej niż poprzednie, leczę się neurologicznie. Mam ograniczenie ruchomości ręki, przykurcz mięśni, bolesność, nie jestem w stanie wykonywać prostych czynności, ból jest okropny, przebywam na zwolnieniu lekarskim od miesiąca. Co w takim przypadku? Mam dokumenty medyczne, że to po szczepieniu - pisze. Tu pozostaje jedynie droga cywilna, która nie jest prosta - trzeba udowodnić związek przyczynowo-skutkowy.

Mec. Budzowska  zwraca uwagę na jeszcze inny problem - do jej kancelarii zgłaszają się bliscy, osób, które zmarły niedługo po szczepieniu.

Czytaj: Odszkodowania i inne wydatki na rzecz poszkodowanego pacjenta jako koszt podatkowy zakładu opieki zdrowotnej >

Zgon nie uprawnia do odszkodowania

Z raportu o NOP wynika, że niedługo po szczepieniu przeciwko Covid-19 zmarło 143 pacjentów. - Także mieliśmy zgłoszenia kilku przypadków śmierci, gdzie w mojej ocenie pozostawała ona w związku przyczynowo-skutkowym, a przynajmniej czasowym, ze szczepieniem przeciwko Covid-19. Takich sytuacji jednak ustawa nie obejmuje - mówi mec. Jolanta Budzowska. 

Czy to dobrze? – Nie – odpowiada zdecydowanie dr Aneta Sieradzka, adwokat i partner w kancelarii Sieradzka & Partners. - Przesłanki skorzystania z funduszu powinny przewidywać zadośćuczynienie za śmierć związaną z zaszczepieniem, a brak tego rozwiązania ma charakter dyskryminujący pacjentów - dodaje. 

Katarzyna Przyborowska, radca prawny, założycielka kancelarii Lege Artis także uważa, że ustawa powinna przewidywać rekompensaty za śmierć osób najbliższych.  Dochodzenie przed sądem cywilnym jest bowiem bardzo trudne i kosztowne.