Sejm za Narodową Strategią Onkologiczną

Za ustawą głosowało 387 posłów, nikt nie był przeciw, wstrzymało się 21. Teraz ustawa trafi do Senatu.
Na początku stycznia prezydent Andrzej Duda podpisał projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej, przed przekazaniem go do Sejmu. W czwartek odbyła się debata nad strategią, a w nocy z czwartku na piątek głosowanie.
Uzasadniając projekt zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha mówił w czwartek, że projekt zmierza do stworzenia ram prawnych umożliwiających opracowanie i przyjęcie Narodowej Strategii Onkologicznej – dokumentu o charakterze kompleksowym i długookresowym, stanowiącego odpowiedź na wzrost zachorowań i śmiertelność na choroby nowotworowe w Polsce.
Agnieszka Pietraszewska-Macheta
Sprawdź
POLECAMY
Agnieszka Pietraszewska-Macheta
SprawdźCel: obniżenie zachorowalności na nowotwory
Prezydencki minister mówił, że celem strategii będzie przede wszystkim obniżenie zachorowalności na choroby nowotworowe, zmniejszenie umieralności z powodu tych chorób oraz poprawa jakości życia chorych i ich rodzin. Przypomniał, że nowotwory stanowią druga najważniejszą przyczynę śmierci Polaków.
Narodowa Strategia Onkologiczna ma wytyczyć kierunki rozwoju poszczególnych obszarów systemu opieki onkologicznej i obszarów wspierających onkologię. Zawierać ma działania z zakresu profilaktyki, wczesnego wykrywania, diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych. Działania wspierające opiekę onkologiczną obejmować będą m.in. rozwój edukacji i kształcenia kadr medycznych, a także badań naukowych wprowadzających innowacyjne metody leczenia chorób nowotworowych oraz poprawę zarządzania zasobami.
Strategię ma opracować zespół działający przy ministrze zdrowia. W jego skład wejdą m.in. przedstawiciele ministra zdrowia, prezydenta, Narodowego Funduszu Zdrowia, Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, towarzystw onkologicznych i organizacji zrzeszających pacjentów onkologicznych.
Kompleksowa opieka w raku piersi ma zacząć działać w tym roku - czytaj tutaj>>
300 Polaków codziennie dowiaduje się, że ma raka
Dokument zakłada stworzenie spójnego programu walki z rakiem. Minister Zdrowia ma przedstawić go rządowi do końca września 2019 r. Sprawa jest pilna, bo każdego dnia diagnozuje się raka u około 300 mieszkańców Polski, a 220 z tego powodu umiera.
- Polska potrzebuje planu walki z rakiem. Planu, który byłby spójny, obejmowałby wszystkie działanie, które już robimy, i te, które planujemy wdrożyć w najbliższym czasie - mówił w styczniu minister zdrowia Łukasz Szumowski. Minister podawał, że plan "powinien być prostym dokumentem, (…) gdzie będą konkretne zadania, mierniki, współczynniki i wskaźniki". Tak, by możliwa była ocena działań i ich efektów. W Polsce nie mamy jeszcze dokumentu rządowego, który mówiłby, co chcemy zrobić w najbliższych pięciu, dziesięciu latach. Musimy zrobić konkretne ruchy, konkretne rzeczy, żeby Polacy lepiej żyli, mniej chorowali, a jeżeli zachorują, by mieli szansę na opiekę w trudnym okresie choroby – dodawał Szumowski.
Potrzebujemy 75 ośrodków kompleksowego leczenia raka piersi - czytaj tutaj>>
Cancer Plan dla Polski
Projekt ustawy tworzy ramy prawne, które mają umożliwić opracowanie i przyjęcie dokumentu, w którym zostanie określony plan walki z rakiem, czyli tzw. Cancer Plan. Organizacje pacjentów podkreślały, że potrzebujemy takiego planu, jednak mówili, że jeśli ma on przynieść istotne zmiany w opiece onkologicznej, musi gwarantować dodatkowe pieniądze na ten cel i to niemałe.
W Polsce teraz istnieją rozproszone różne pomysły dotyczące poprawy opieki nad pacjentem onkologicznym. Mamy Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych dotyczący profilaktyki, w tym roku ruszył pilotaż sieci onkologicznej, która zakłada koordynację opieki nad chorym z nowotworem (na razie w dwóch województwach). Powstają projekty dotyczące organizacji Breast Cancer Unit, czyli ośrodków, w których kompleksowo leczone mają być osoby, u których wykryto nowotwór piersi.
Strategia miałaby być pierwszym kompleksowym programem walki z rakiem. Zdaniem ekspertów taki dokument jest konieczny z wielu powodów m.in.: dlatego, że w Polsce nadal wskaźniki 5-letnich przeżyć wśród pacjentów onkologicznych są dużo niższe niż w innych krajach, ale także nadal występują duże różnice w dostępie do opieki onkologicznej pomiędzy poszczególnymi regionami w kraju.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.