W końcu, po tylu latach starań stowarzyszeń pacjentów na czele z Federacją Stowarzyszeń Amazonki i Ruchem Kobiet do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna, ten temat został zauważony i podjęty.

Resort zdrowia skierował do konsultacji trzy projekty rozporządzeń w sprawie powołania wyspecjalizowanych jednostek dla pacjentek z rakiem piersi. Chodzi o rozporządzenia wdrażające standard opieki kompleksowej nad pacjentem z nowotworem piersi w zakresie rehabilitacji, szpitalnictwa i specjalistycznej opieki udzielanej w przychodniach.

Kompleksowa opieka w raku piersi ma zacząć działać w tym roku - czytaj tutaj>>

Zgodnie z zapowiedziami resortu, Breast Cancer Units (BCU) miałyby zacząć działać jesienią tego roku. BCU to wyspecjalizowane jednostki skupiające lekarzy specjalistów, stosujące specjalne procedury, które mają zapewnić pacjentkom z rakiem piersi kompleksową opiekę i wypracować indywidualny proces leczenia. W skład zespołu mają wejść m.in. onkolodzy, chirurdzy onkologiczni, specjaliści od chemioterapii i radioterapii oraz psycholodzy kliniczni i rehabilitanci. Taki model terapii jest prowadzony w wielu krajach, w Polsce czekamy na niego od lat.

Strasburg: państwo ma obowiązek ochrony życia pacjenta chorego na raka. Panaitescu przeciwko Rumunii - wyrok ETPC z 10 kwietnia 2012 r. - czytaj tutaj>>

Potrzebujemy sieci centrów kompleksowo leczących nowotwory piersi, by poprawić nasze wyniki leczenia. Taka placówka ma gwarantować pacjentkom bezpieczeństwo, szybką diagnostykę, różnorodne leczenie na wysokim poziomie. Ośrodki takie powodują zwiększenie przeżywalności kobiet o 10 proc. oraz poczucie bezpieczeństwa opieki wielu specjalistów.


Leki dla pacjentów onkologicznych i chorych na SMA na nowej liście leków refundowanych - czytaj tutaj >>

 


Mamy teraz 10 ośrodków

Dzisiaj w Polsce mamy 10 ośrodków BCU - w tym dziewięć ma udzieloną akredytację przez Międzynarodowe Towarzystwo Senologiczne SIS: Bydgoszcz, Gdynia, Szczecin, Kielce, Kraków, Łódź, Gliwice, Wrocław, Gdańsk, natomiast Poznań czeka na akredytację.

Zgodnie z projektem przedstawionym przez Ministerstwo Zdrowia, miałoby ich powstać około 50. Naszym zdaniem to za mało, powinno ich być docelowo ok. 75, by kobiety z różnych regionów miały taki sam dostęp do specjalistycznej i kompleksowej opieki.

 

Ochotniczki w procesie leczenia

Konkretna prośba Amazonek, to uwzględnienie w procesie terapii kobiet z rakiem piersi wsparcia ochotniczek - czyli specjalnie przeszkolonych pacjentek z doświadczeniem z choroby nowotworowej. Podstawowym celem BCU jest multidyscyplinarne podejście do pacjentki, w którym nie ma ważniejszych i mniej ważnych osób. To podejście multidyscyplinarne jest ważne, bo jak wskazują doświadczenia, zmienia proces decyzyjny odnośnie samej terapii.

Dalsze nasze uwagi do przedstawionego projektu dotyczą rehabilitacji, przede wszystkim obrzęku limfatycznego, którego leczenie jest bardzo ważne dla kobiet po operacji raka piersi. Obrzęk limfatyczny w Polsce nie ma wysokiego, europejskiego standardu leczenia i prof. Andrzej Szuba zgłosił swoje uwagi dotyczące tego, że w tym projekcie powinno się go wprowadzić i my to popieramy.

W Niemczech, kobiety, które mają przeprowadzony drenaż limfatyczny, mają zapewnioną ciągłość opieki, a u nas pacjentki w weekendy nie mogą liczyć na taką pomoc i to należy zmienić przy okazji prac nad tym projektem.

Autorka: Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki” i prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych