Sytuacja jest poważna. - Aż 3 na 5 dorosłych Polaków ma nadwagę, a co czwarty jest otyły – podał Adam Niedzielski, wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia w czwartek podczas prezentowania raportu „Cukier, otyłość – konsekwencje”. - Nadwaga i otyłość przekładają się bezpośrednio na zachorowalność na szereg chorób, w tym cukrzycę typu 2 czy choroby układu krążenia, jak również choroby nowotworowe.

Eksperci przewidują, że w 2025 r. otyłych będzie 30 proc. dorosłych mężczyzn i 26 proc. kobiet.

- Trzeba przekonywać ludzi, że zdrowy tryb życia daje efekty nie tylko np. szczupłej sylwetki, ale i długiego życia w dobrym zdrowiu – podkreślał Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Wśród dzieci i młodzieży otyłych jest 13 proc. chłopców i 5 proc. dziewczynek, nadwaga dotyczy 44 proc. chłopców i 25 proc. dziewcząt.  

Raport: Żyjemy krócej niż w UE, za to szybciej tyjemy i więcej palimy -czytaj tutaj>> 


Cukier sypie się tonami

Z raportu przygotowanego przez analityków NFZ wynika, że w ostatnim dziesięcioleciu znacząco wzrosło spożycie cukru. Przeciętny Polak je o prawie 11,8 kg więcej cukru przetworzonego rocznie niż 10 lat temu.

Autorzy raportu podkreślają, że nadwaga i otyłość przekładają się bezpośrednio na zachorowalność na cukrzycę typu 2. Ryzyko zachorowania dla osób z BMI przekraczającym 35 kg/m2 jest 40-krotnie wyższe niż dla osób z BMI poniżej tego progu. W 65 proc. przypadkach cukrzyca typu 2 wynika z nadwagi, a w przypadku 13-16 proc. populacji pacjentów dotyczy osób otyłych.  W parze ze wzrastającą liczbą osób chorych na cukrzycę rosną koszty jej leczenia – wartość recept wystawionych z powodu cukrzycy w latach 2012-2017 wzrosła ogółem o 373 800 000 zł. 

Pilotaż w psychiatrii, by pacjent z myślami samobójczymi nie stał w kolejce - czytaj tutaj>>

Umieramy przedwcześnie

Niepokojące są statystki dotyczące rosnącej liczby dorosłych pacjentów cierpiących na nadciśnienie. W 2017 r. ponad milion dorosłych pacjentów korzystało ze świadczeń z powodu rozpoznanego nadciśnienia – to blisko o 200 tys. osób więcej niż w 2012 r.

Z powodu otyłości nie tylko chorujemy, lecz także przedwcześnie umieramy. Raport podaje, że szacuje się, że w Polsce blisko 1400 zgonów rocznie wynika z konsekwencji nadmiernego spożycia napojów słodzonych cukrem. Osoba, której zgon można powiązać z konsekwencjami spożycia takich napojów, żyje przeciętnie o 15 lat krócej niż średnio osoba w jej wieku.

Według szacunków, w 2025 r. na leczenie chorób związanych z otyłością wydamy więcej o 0,3–1,0 mld zł niż w 2017 r. Prognozy mówią, że liczba dorosłych pacjentów, którym zostaną udzielone świadczenie, wzrośnie (względem 2017 r.) o 35 proc. w przypadku osób cierpiących na cukrzycę i nadciśnienie, o 53 proc. w przypadku chorujących na bezdech senny, o 14 proc. w przypadku pacjentów z chorobami pęcherzyka i dróg żółciowych.

 

Szpital dyżurujący na ostro ma mieć wyższą wycenę​ - czytaj tutaj>>

 

Tylko kampanie społeczne nie wystarczą?

Ministerstwo zdrowia podaje, że chce promować profilaktykę przeciwnowotworową i kształtować postawy prozdrowotne. Przygotowało osiem spotów telewizyjnych i radiowych w ramach kampanii społecznej „Planuję Długie Życie”. Zostały one zrealizowane w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.

- To jest kwestia trybu życia, świadomości, w jaki sposób powinniśmy postępować, aby zapewnić sobie długie i zdrowe życie – mówił minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski – Wiedząc to, przygotowaliśmy spoty promujące zdrowy tryb życia. Jest to bardzo istotne, ponieważ z raportu NFZ wiemy, ile płacimy za jednostki chorobowe, które są związane z niewłaściwym odżywaniem się i sposobem życia.

Czy pracodawca ma obowiązek zgłoszenia inspektorowi pracy faktu zachorowania przez dwie pracownice na chorobę nowotworową - czytaj tutaj>>

Konieczna strategia, a nie jedna kampania

Dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii podkreśla, że, by zmienić negatywne trendy związane ze wzrostem liczby osób otyłych, ale także skutecznie przeciwdziałać nowotworom konieczne jest opracowanie długoletniej strategii zwalczania chorób nowotworowych.

 - Od 40 proc. do 50 zachorowań na nowotwory można uniknąć, jeśli ktoś zmieni swój styl życia – podkreśla dr Meder. – To trzeba powtarzać wszystkim jak mantrę. Jeśli chcemy skutecznie walczyć z rakiem i innymi chorobami cywilizacyjnymi, konieczne jest wprowadzenie do szkół lekcji dotyczących zdrowia, ale także trzeba zwrócić uwagę na to, by dzieci miały więcej aktywności fizycznej. Konieczne są także obostrzenia dotyczące tego, co się sprzedaje w sklepikach szkolnych.

 

Plan Walki z Rakiem ma powstać do września 2019 r. - czytaj tutaj>>

Dr Meder podkreśla, że wiele z tych elementów zawiera Strategia Walki z Rakiem, czyli dokument, który powstaje pod patronatem prezydenta. – Pozostaje tylko mieć nadzieję, że znajdą się pieniądze na to, by wprowadzić te wszystkie plany w życie – podkreśla dr Meder. – Musimy jak najszybciej zacząć realizować tę strategię.