Ogólnopolski Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi jest odpowiedzią na znaczący wzrost zachorowalności na nowotwory głowy i szyi w ostatniej dekadzie. Liczba nowych rozpoznań wzrosła o 25 proc. tj. z 8 694 do 10 801.

- Na wzrost zachorowań na nowotwory głowy i szyi odpowiedzialne są głównie trzy czynniki: palenie papierosów, picie alkoholu oraz zmiana zachowań seksualnych, w tym przede wszystkim częstsze uprawianie seksu oralnego, bo to wiąże się z większym ryzykiem zakażenia wirusem brodawczaka HPV – mówi dr Ireneusz Kantor, kierownik Kliniki Otolaryngologii Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego.  

Dr Kantor opowiada, że leczył 29-letniego mężczyznę, który był DJ'em i trafił do szpitala z powodu stanu przednowotworowego krtani. Jedyny niepokojący objaw jaki miał to uciążliwa chrypka, która nie przechodziła, mimo leczenia. Okazało się, że u tego pacjenta choroba rozwinęła się z powodu zakażenia wirusem HPV, a na jej rozwój miało też wpływ długotrwałe narażenie na dym papierosowy w lokalach, w których pracował. 

Mapy Potrzeb Zdrowotnych, opracowane przez Ministerstwo Zdrowia, prognozują w latach 2015-2025 wzrost liczby zachorowań na nowotwory głowy i szyi o 10 proc.

Pacjenci z grup ryzka: 40-65 lat

By pacjenci szybciej byli diagnozowani w kierunku tych nowotworów, ruszył w Polsce Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

- W każdym województwie, prócz pomorskiego, bo tam nikt nie zgłosił się do programu – są wybrane przychodnie i szpitale, które realizują program. Idea jest taka, by pacjenci z grup ryzyka, czyli w wieku 40-65 lat, którzy są wieloletnimi palaczami, nadużywają alkoholu, mają podwyższone ryzyko zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, u których przez ponad trzy tygodnie występuje jeden z 6 objawów niezwiązanych z infekcją górnych dróg oddechowych, zostali skierowani na dalszą diagnostykę, a gdy dojdzie do rozpoznania, wtedy zostali skierowani na leczenie – mówi Izabela Leśkiewicz, rzecznik Radomskiego Centrum Onkologii.

 

Na terenie czterech województw: mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i podlaskiego bezpłatnymi  świadczeniami zdrowotnymi w postaci badań diagnostycznych i profilaktycznych zostanie objętych 10 tys. pacjentów.  W tych czterech regionach udział w programie wezmą 73 przychodnie oraz dwie lecznice: Mazowiecki Szpital Bródnowski oraz Radomskie Centrum Onkologii. Te placowki będą diagnozować i w razie konieczności leczyć chorych.

Niepokojące objawy, na które ma zwrócić uwagę lekarz podstawowej opieki zdrowotnej to: niegojące się owrzodzenie oraz czerwone lub białe naloty w jamie ustnej, ból gardła, przewlekła chrypka, guz na szyi, niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa, ból w trakcie oraz problemy z przełykaniem.

Program jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 . W jego ramach zaplanowano nie tylko badania profilaktyczne wykrywające nowotwory obszaru głowy i szyi, ale także szkolenie lekarzy poz oraz wsparcie emocjonalne chorych poprzez organizację spotkań dla nich i ich rodzin.