Projekty te zostały zaprezentowane w sobotę podczas konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości, na której jest przedstawiany Polski Ład, czyli nowy społeczno-gospodarczy program na okres pocovidowy. Prezes PiS Jarosław Kaczyński określił Polski Ład mianem "kontynuacji drogi Prawa i Sprawiedliwości, Zjednoczonej Prawicy". 

Podczas prezentacji Polskiego Ładu, prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz wicepremier Jarosław Gowin i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podpisali deklarację programową Zjednoczonej Prawicy Polski Ład.

To jest przede wszystkim sprawa opieki zdrowotnej, w każdym badaniu jest ona stawiana na pierwszym miejscu. Na drugim miejscu jest sprawa pracy i płacy, to jest sprawa często na trzecim miejscu, a nawet wyżej, sprawa mieszkań, w końcu wielka sprawa polskiej wsi. I kwestia, ta ostatnia, tożsamości - mówił Kaczyński.

Szybko wzrost wydatków na zdrowie

Według zapowiedzi kierownictwa partii i rządu, w najbliższych sześciu latach zwiększone zostaną wydatki na zdrowie do 7 proc. w relacji do PKB. Ten poziom ma być osiągnięty w 2027 roku, ale już w 2023 r. osiągnąć one mają poziom 6 proc. W 2021 roku ma to być 5,30 proc. PKB. Nowe pieniądze będą przeznaczone na inwestycje, cyfryzację, nowe kadry i na nowoczesne terapie. Nowe źródło finansowania służby zdrowia ma pochodzić ze składki liniowej bez możliwości odpisania od podatku. Ponadto zostanie przeprowadzona reforma szpitali oraz usprawniona nocna pomoc lekarska. Osoby 40 plus mają być objęte specjalnym programem profilaktycznym. 

Czytaj więcej o planie dla zdrowia w Polskim Ładzie >>

 

Niższe podatki dla kilkunastu milionów

Jarosław Kaczyński zapowiedział, że koalicja rządząca zaproponuje podwyższenie drugiego progu podatkowego z obecnej kwoty  85 tys. zł do 120 tys. zł. Z jego deklaracji wynika, że po wprowadzeniu tych zmian "w kieszeniach kilkunastu milionów ludzi znajdzie się przynajmniej 18 mld dodatkowych zł".

Program przewiduje też niższe obciążenia podatkowe dla mikrofirm, ulgę podatkową zmniejszająca koszty wejścia na giełdę czy pewność opodatkowania w pierwszych latach inwestycji. Zapowiedziano też ulgę na automatyzację.  Premier podkreślał, że dzięki reformie wprowadzającej wysoką kwotę wolną od podatków, obniżone zostaną obciążenia dla 500 tys. firm, które mają dochody do poziomu 6 tys. zł miesięcznie. Najmniejsze firmy mają dzięki temu zaoszczędzić nawet 2 tys. zł rocznie.

Więcej: 
Rząd szykuje duże zmiany w podatkach dochodowych>>
Praca bez podatku dla emerytów, którzy chcą i mogą pracować>>

 

Nowy instrument finansowy dla rodziców, więcej żłobków i dostęp do badań prenatalnych

Wprowadzenie dodatkowego instrumentu finansowego dla rodziców, tworzenie kolejnych żłobków, większa elastyczność pracy dla rodziców i powszechny dostęp do badań prenatalnych – to część przewidzianych w Polskim Ładzie rozwiązań na rzecz rodzin. Jak mówił premier Mateusz Morawiecki, ma to być w sumie 12 tys. zł, które rodzice będą mogli wykorzystać na pokrycie kosztów opieki nad drugim dzieckiem pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia. Rodzice sami wybiorą wariant: po 1000 zł miesięcznie przez rok czy po 500 zł miesięcznie przez dwa lata.
Czytaj także: Polski Ład: Nowe wsparcie dla rodziców, więcej żłobków, elastyczna praca>>

Warunki dla rozwoju budownictwa mieszkaniowego

Zmiany w prawie spółdzielczym, społeczne inicjatywy mieszkaniowe, nowe standardy planowania przestrzennego i urbanizacji, promocja mieszkań na wynajem czy wsparcie dla gmin - to m.in. propozycje Polskiego Ładu, które mają wspomóc budownictwo mieszkaniowe.
Według propozycji, gminy, które zaangażują się w budowę mieszkań komunalnych lub w ramach SIM, TBS (w tym na zasadach „lokal za grunt”), będą mogły uzyskać dodatkowe wsparcie na inwestycje towarzyszące - np. budowę dróg, kanalizacji, szkół, przedszkoli.
Nowym filarem programu mieszkaniowego mają być Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM). Powstające w całej Polsce z udziałem gmin i Krajowego Zasobu Nieruchomości spółki mają wesprzeć budowę nowoczesnych mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu.
Rząd planuje także wdrożyć Krajowy Fundusz Rewitalizacji, finansujący gminne programy rewitalizacji - także miejskich kamienic. Procedura pozyskiwania środków ma być bardzo prosta.
Przewidywane jest także wprowadzenie katalogu standardów urbanistycznych: nowych, powszechnie obowiązujących standardów . 
Dzięki zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, od 2025 r. każda gmina w Polsce ma - według założeń - dysponować planem ogólnym, powiązanym ze strategią rozwoju.

Zaprezentowany w sobotę przez koalicję rządzącą Polski Ład przewiduje też możliwość budowy małych domów jednorodzinnych na podstawie prostego zawiadomienia. Już dziś można w ten sposób budować wolnostojące domy, o ile nie wpływają one na działki sąsiednie. Rzadko jednak inwestorzy korzystają z tej formy. Podobnie może być z nowym rozwiązaniem.

Więcej: Polski Ład: Domy bez pozwoleń, ale to nic nowego>>

Rząd nie będzie już promował programu Mieszkanie +, czyli budownictwa pod wynajem. W Polskim Ładzie stawia na nabywanie mieszkań na własność. Państwo pomoże zaciągnąć kredyt w banku na ten cel. 

Jak powiedział premier Mateusz Morawiecki, wielu Polaków nie dysponuje środkami  na wkład własny, nie mogą więc zaciągnąć kredytu na zakup mieszkania. Po wejściu w życie nowych rozwiązań ma to się zmienić.  Państwo umorzy również część zobowiązań kredytowych (maksymalnie do 160 tys. zł). O wysokości umorzenia zadecyduje liczba dzieci.

Więcej: Polski Ład: państwo pomoże zaciągnąć kredyt na mieszkanie>>

 

Koniec z umowami śmieciowymi

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział rozwiązania dotyczące pracy zdalnej, elastycznej formy pracy dostosowanej do młodych rodziców oraz zniesienie umów śmieciowych. - Będziemy też dążyć do tego, aby zostały zniesione umowy śmieciowe, od razu będą oskładkowane. Dążymy do tego, aby w krótkim czasie powstał jeden mechanizm, jeden model kontraktu pracy - zapowiedział. W ten sposób, jak zaznaczył, w kieszeni kilkunastu milionów Polaków pozostanie dodatkowo około 18 mld zł.

Czytaj także: Nowy Ład to m.in. likwidacja śmieciówek>>
 

Kodeks i wsparcie dla rolnictwa

Podczas konwencji zapowiedziano też przyjęcie ustawy o rodzinnym gospodarstwie rolnym, opracowanie Kodeksu rolnego, uproszczenie zasady funkcjonowania spółdzielni energetycznych, system zachęt dla spółdzielni rolniczych, uproszczenie procedur i biurokracji. - Przede wszystkim uprościmy w radykalny sposób wszelkiego rodzaju procedury, wszelkiego rodzaju biurokrację, która jest związana z prowadzeniem produkcji rolnej, począwszy od rejestracji maszyn, a skończywszy na dopłatach, wnioskach o dopłaty i podatkach. Zrobimy to w ogromnej mierze przez cyfryzację – zadeklarował wicepremier Jarosław Kaczyński.

Więcej: Polski Ład zapowiada kodeks rolny i preferencje dla rolników>>
 

Niwelowanie strat po zdalnej nauce

Aby zniwelować wzrost luki edukacyjnej i uniknąć efektu straconego pokolenia, uruchomimy dodatkowe zajęcia dla chętnych, nie w formie tradycyjnych lekcji, ale warsztatów lub konsultacji - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Elementem programu będzie promocja sportu przez turnieje w najpopularniejszych dyscyplinach. Zapowiedziano, że nakłady na tę część Polskiego Ładu ma w latach 2021-2030 wynieść 64,8 mld zł. Głównym elementem ma być wyrównywanie szans po pandemii - będzie to Narodowy Edukacyjny Program Wyrównywania Szans po COVID-19.

Więcej: Polski Ład: wyrównywanie szans po pandemii, program "Zielona szkoła">>

Propozycje dla samorządów

Przedstawiony w sobotę program zawiera też obietnice dla samorządów. - W ramach "Polskiego Ładu" Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych zmieni się w trwałą subwencję rozwojową dla samorządów, dzieloną według obiektywnych kryteriów – zapowiedział wicepremier Jarosław Gowin. Plan zapowiada też premie dla gmin, które inwestują w budownictwo mieszkaniowe, powstanie Krajowego Funduszu Rewitalizacji, start programu „Żłobek w każdej gminie”.

Więcej: Polski Ład: propozycje dla samorządów>>
 

Polski Ład to dziesiątki nowych ustaw 

Polski Ład to jest przygotowany dokument - dziesiątki gotowych ustaw. Niewykluczone, że niektóre z tych rozwiązań będziemy jeszcze poprawiać - mówił w sobotę podczas prezentacji Polskiego Ładu premier Mateusz Morawiecki. - To dokument, dziesiątki gotowych ustaw, z którymi ruszamy wkrótce, ale ruszamy też w Polskę, bo PiS tworzy swoje rozwiązania także w dialogu, a więc niewykluczone, że niektóre z tych rozwiązań będziemy jeszcze poprawiać, w rozmowach, w spotkaniu z człowiekiem - podkreślił. Dodał, że posłowie Zjednoczonej Prawicy będą w najbliższym czasie "w dialogu" z Polakami, aby jak najlepiej zaprezentować Polski Ład.

Więcej o projekcie: http://polskilad.pis.org.pl/>>

 

Kazimierz Jaśkowski, Eliza Maniewska

Sprawdź  
POLECAMY