W Polskim Ładzie znalazły się też propozycje dla emerytów. Przede wszystkim to emerytura do 2,5 tys. zł bez podatku. - To oznacza, że w portfelu dwóch/trzecich wszystkich emerytów pozostanie 2 tys. zł netto rocznie – powiedział premier Mateusz Morawiecki w trakcie prezentacji elementów programu.

Do dłuższej pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego ma z kolei zachęcać propozycja wprowadzenia zwolnienia od podatku dla osób, które zdecydują się dalej pracować i nie pobierać jednocześnie emerytury.  

- Jeżeli nie będą pobierać emerytury, to będą mogli pracować bez podatku i dzięki temu będą mogli budować sobie zasadniczo wyższy też kapitał emerytalny – powiedział Morawiecki. Jak wyjaśnił, oznacza to, że po kilku latach ich emerytura będzie znacząco wyższa, a "w niektórych przypadkach wręcz podwojona” w stosunku do tej, jaką hipotetycznie by otrzymywali, gdyby ją pobierali z chwilą przejścia na emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek dopowiedziała z kolei, że zwolnienie od podatku do 2,5 tys. zł ma dotyczy nie tylko emerytur, ale także rent.

Czytaj także: Nowy Polski Ład - niższe podatki, więcej pracy i większe wydatki na rozwój>>