Sytuacja została ujawniona 10 kwietnia 2022 roku przez sąsiadów, którzy szli drogą i widząc leżącego, zakrwawionego psa, zawiadomili policję.

Pies miał na szyi mocno zawiązany sznur od snopowiązałki, dawał oznaki życia, lekko się ruszał. Przechodnie rozpoznali, że jest to pies sąsiada. Przybyli na miejsce zamieszkania sprawcy funkcjonariusze policji ujawnili w budynku gospodarczym na posesji zamieszkiwanej przez oskarżonego i jego chorą, 75-letnią matkę świeżą plamę krwi na podłodze oraz stojącą obok siekierę. Od plamy krwi ślad ciągnął się w stronę drzwi wskazując, że zwierzę mogło być ciągnięte za szyję.

Oskarżony przyznał się do zarzucanego czynu i wyjaśnił, że nie pamięta, co zrobił psu. Jest uzależniony od alkoholu, był w ciągu alkoholowym, zamknął psa w oborze i dalej nie wie, co się działo. Wcześniej opiekował się psem i go lubił – jak zeznał w sądzie.

Czytaj też: Ustawa zabroni organizacjom odbierania zwierząt, RPO protestuje>>

Czytaj w LEX: Strona podmiotowa przestępstwa znęcania nad zwierzętami >>

Znęcanie się - udowodnione

W wyniku interwencji postawiono Tadeuszowi Ł. akt oskarżenia. Wynikało z niego, że mężczyzna „będąc pod działaniem alkoholu znęcał się nad swoim psem rasy mieszanej w ten sposób, że przy użyciu tępego narzędzia uderzył go w głowę w wyniku czego pies doznał urazu”. Był to czyn opisany w art. 35 ustawy o ochronie zwierząt. Według tego przepisu, kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech. Tej samej karze podlega ten, kto znęca się nad zwierzęciem.

Biegli lekarze psychiatrzy nie stwierdzili u oskarżonego choroby psychicznej ani upośledzenia umysłowego. Stwierdzili zespół uzależnienia od alkoholu, wskazali , że w czasie zarzucanego mu czynu miał zachowaną zdolność rozpoznania jego znaczenia.

Czytaj: Kuszlewicz: Prawa zwierząt w Polsce wciąż lekceważone>>

Czytaj w LEX: Przestępstwo znęcania się nad zwierzętami wolno żyjącymi (dzikimi) >>

Ponadto sąd ustalił, że oskarżony był już karany z art. 244 kk (tj. niestosowanie się do orzeczonych środków karnych) na karę roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na pięciu lat i grzywnę. Karę tę oskarżony odbył w systemie dozoru elektronicznego.

WZORY DOKUMENTÓW:

 


Kara bezwzględnego więzienia

Sąd Rejonowy w Łukowie uznał winę Tadeusza Ł. i skazał go na karę czterech miesięcy pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia, a także – karę nawiązki – tysiąc złotych na rzecz stowarzyszenia ochrony zwierząt i przepadek psa.

Sąd ustalił, że zachowanie oskarżonego wyczerpało dyspozycję art. 35 ust. 1 a ustawy o ochronie zwierząt.

Czytaj w LEX: Strona podmiotowa przestępstwa znęcania nad zwierzętami - rozumienie zamiaru bezpośredniego sprawcy - linia orzecznicza >>

Ustawa wprowadziła obowiązek humanitarnego traktowania zwierząt, zgodnie z treścią art. 6 ust. 1a zabrania się znęcania nad zwierzętami, ust. 2 wskazuje zaś, że przez znęcanie należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień a w szczególności umyślne zranienie lub okaleczenie zwierzęcia, bicie zwierząt przedmiotami twardymi, ostrymi lub zaopatrzonymi w urządzenia obliczone na sprawianie specjalnego bólu, bicie po głowie, dolnej części brzucha, dolnych częściach kończyn.

Sprawdź w LEX: Czy gmina może przekazać psy do schroniska i obciążyć kosztami właściciela w sytuacji, gdy właściciel psów został na dłuższy czas aresztowany? >>

Sąd nie miał wątpliwości, że oskarżony spowodował dotkliwe cierpienia psa, bił go z dużą dozą prawdopodobieństwa odnalezioną w pobliżu plamy krwi siekierą, spowodował rany głowy, łap, wyciągnął pod las i porzucił, tylko dzięki postawie sąsiada, który znalazł zwierzę i zawiadomił odpowiednie służby pies miał szansę na przeżycie.

Sąd stwierdził, że krzywdzenie i znęcanie się nad psem nastąpiło bez żadnych przyczyn. To nieracjonalne zachowanie, którego nawet nie pamiętał, a także okoliczność działania pod wpływem alkoholu było jeszcze bardziej obciążające sprawcę.

Sygn. akt II K 476/22, wyrok Sądu Rejonowego w Łukowie z 16 lutego 2023 roku