Kancelaria premiera poinformowała, że chodzi też o doprecyzowanie i ujednolicenie terminologii, poprzez zastąpienie pojęcia „nieletni” sformułowaniem odnoszącym się do „podejrzanego lub oskarżonego, który nie ukończył 18 lat”.

Czytaj: Skazanemu trudniej będzie uniknąć więzienia - policja zatrzyma go i doprowadzi>>

Czytaj w LEX: Odpowiedzialność karna nieletnich w świetle ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich >>>

Doprecyzowanie zadań asystenta rodziny

Projekt zakłada również wydanie nowych wzorów pouczeń w postępowaniu karnym dla podejrzanych oraz dla osób objętych wnioskiem o wydanie europejskiego nakazu aresztowania, którzy nie ukończyli 18 lat. Pouczenia będą dostosowane do przepisów unijnych.

Nowe rozwiązania zapewniają także, że oskarżony, który nie ukończył 18 lat, będzie mógł uczestniczyć w rozprawie w obecności przedstawiciela ustawowego lub osoby, pod której pieczą pozostaje. Jeżeli udział tych osób nie jest możliwy, sąd wyznaczy asystenta rodziny, który posiada wymóg odpowiednich kwalifikacji do pracy z dziećmi. Projekt doprecyzowuje zadania asystenta rodziny, aby mógł on towarzyszyć oskarżonym, którzy nie ukończyli 18 lat, w posiedzeniu albo rozprawie z ich udziałem.

Z kolei w kodeksie karnym podniesiona ma zostać górna granica kary wymierzanej za produkcje treści pornograficznych, które zawierają wytworzony lub przetworzony wizerunek małoletniego (tzw. fantomy). Kara ta zostanie podniesiona z 2 do 3 lat pozbawienia wolności. Projekt wprowadza także obowiązek przeprowadzenia wywiadu środowiskowego w stosunku do każdego oskarżonego, który w chwili czynu nie ukończył 18 lat.

Czytaj w LEX: Prokurator a odpowiedzialność karna nieletnich >>>