Akcję poparł prezes Krajowej Rady Radców Prawnych Maciej Bobrowicz. Zaapelował do wszystkich członków samorządu radcowskiego do rozpowszechniania idei „Aplikanci/radcowie – seniorom”. 

- Niech w każdej izbie radcowskiej powstanie zespół ludzi dobrych serc. Zespół, który będzie dbał o najstarszych radców prawnych. Radcowskie Task-Force, które zjawi się tam, gdzie są najbardziej potrzebujący - podkreślił.

 


Zakupy i leki 

Olsztyńska Izba zbiera informacje na adres mailowy: biuro@oirp.olsztyn.pl lub telefonicznie  tel. 89-527 98 63. Apeluje również o zgłaszanie się tych, którzy w pomaganie mogą się zaangażować. 

Czytaj w LEX: Uprawnienia i obowiązki pracodawcy związane z koronawirusem >

- Nie możemy zostać bierni w obliczu takiej sytuacji i potrzebie ewentualnej pomocy. Koszt zamówionych zakupów, który pokrywa zainteresowany, nie może przekroczyć kwoty 200 złotych. Żywność, środki higieniczne i środki czystości będą kupowane w ilościach niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania osób starszych, w sklepach położonych w najbliższej okolicy ich zamieszkania. Leki kupowane będą na podstawie recept - precyzuje. 

Sprawdź w LEX: Czy pracodawca może występować do pracowników z wnioskiem o informację, czy w okresie ostatnich 14 dni przebywali w regionie podwyższonego zagrożenia epidemiologicznego i/lub czy mieli kontakt z osobą zakażoną? >

Czytaj: Prawnicy też w grupie ryzyka - samorządy chcą chronić ich przed koronawirusem>>

W praktyce podczas rozmowy z pracownikiem Biura lub w treści maila należy podać imię, nazwisko, adres i numer telefonu. Osoba pomagająca telefonicznie ma skontaktować się z radcą potrzebującym pomocy. Zapyta o potrzeby oraz ustali termin realizacji. 

- Rozmowy telefoniczne będą podstawowym narzędziem kontaktu. Osoba, który zrobi zakupy, rozliczy się na podstawie paragonu. Sposób zapłaty za zakupy oraz sposób dostarczenia towarów zostanie ustalony indywidualnie z zainteresowaną osobą. Całość i poprawność wykonania usługi zakończy telefon ze strony koordynatora wolontariuszy - instruuje Izba. 

Sprawdź w LEX: Jakie świadczenia przysługują pracownikowi, jeśli pracownik lub jego dziecko zostanie objęty kwarantanną w zw. z epidemią koronawirusa? >

 

Seniorzy w grupie ryzyka

Michał Korwek, prezes Fundacji Radców Prawnych „Ius” z siedzibą w Olsztynie, wyjaśnia że pomysł akcji zrodził się w związku z zagrożeniem jaki koronawirus stanowi dla osób starszych i zmagających się z przewlekłymi chorobami. 

Czytaj w LEX: Zagrożenie koronawirusem a prawo do prywatności >

- Wszyscy jesteśmy zaniepokojeni sytuacją, jaka ma obecnie miejsce w związku z zagrożeniem epidemicznym. Wiemy, że wirus jest szczególnie groźny dla osób starszych lub posiadających inne schorzenia przewlekłe i, że szczególnie te osoby powinny unikać przebywania w miejscach publicznych. Wiemy też, że muszą one w miarę normalnie żyć, jeść, funkcjonować, przyjmować leki - chcemy im, jako członkowie samorządu radców prawnych w tym pomóc - mówi.

Prezes Bobrowicz podkreśla, że ta inicjatywa ma ogromne znaczenie. - Pamiętajmy, że nasza postawa w dobie pandemii świadczy o tym kim jesteśmy. Świadczy o naszym człowieczeństwie i humanizmie - wskazuje. 

Sprawdź w LEX: Czy dodatkowe 14 dni opieki z powodu zamknięcia przedszkola z powodu koronawirusa, można wybierać po jednym dniu? >