Obecna trzyletnia kadencja prezesa Izby Karnej - sędziego Michała Laskowskiego - dobiega końca 26 maja br.

 

Nowy prezes: Będę namawiał do tego, żeby wrócić do jedności, ale nie będę zmuszał

W pierwszym wywiadzie, jakiego nowy prezes udzielił po powołaniu przez prezydenta, Kapiński został zapytany, czy jako prezes Izby będzie wyznaczał tzw. mieszane składy orzekające, czyli te, w których zasiadaliby tzw. nowi i tzw. starzy sędziowie. Dotychczas, na podstawie zarządzenia prezesa Laskowskiego składy mieszane nie były wyznaczane. Praktyka taka funkcjonowała z uwagi na wątpliwości dotyczące powołania tzw. nowych sędziów i ochronę stron postępowania przed ewentualną nieważnością orzeczenia. - Dzięki temu sprawniej przebiega orzekanie i mamy nawet w tym pewne sukcesy - przypomniał w wywiadzie dla Prawo. pl sędzia Michał Laskowski, dotychczasowy prezes SN kierujący Izbą Karną.

Czytaj też: Nowy prezes Izby Karnej SN nie będzie wyznaczał "mieszanych" składów >

- Uważam, że to jest w interesie Izby. Nie chcę wywoływać dodatkowych konfliktów. Chcę natomiast, żeby praca Izby przebiegała w sposób merytoryczny i spokojny. Dlatego nigdy nie będę wyznaczał takich składów wbrew sędziom. Będę natomiast rozmawiał z sędziami i namawiał ich do tego, żeby ci, którzy dotychczas nie chcieli orzekać z nowymi sędziami, zmienili swoje podejście - powiedział wówczas Kapiński.

Czytaj w LEX: Proceduralna reakcja Europejskiego Trybunału Praw Człowieka na kryzys praworządności w Polsce >

Nowy prezes Izby Karnej zapowiedział też, że będzie chciał rozmawiać z sędziami o istniejących w Izbie podziałach i konfliktach wśród sędziów. - Rzeczywiście nie jest to tajemnica. Podział i konflikt jest i boleję nad tym, bo uważam, że one nikomu nie służą. Będę namawiał do tego, żeby wrócić do jedności, ale nie będę zmuszał  - powiedział.

Czytaj: Michał Laskowski: "Nowy" prezes pokieruje w większości "starą" Izbą Karną SN>>

Prezydentowi przedstawiono trzech kandydatów

W kwietniu kandydatami na nowego prezesa Izby Karnej SN, przedstawionymi Prezydentowi RP przez Zgromadzenie Sędziów Izby Karnej SN zostali: Zbigniew Kapiński, Kazimierz Klugiewicz i Michał Laskowski.

Jak wynika z informacji na stronie sądu, sędzia Laskowski orzeka w SN od grudnia 2009 r., sędzia Klugiewicz został powołany do SN w sierpniu 2011 r., zaś sędzia Kapiński został powołany do SN w czerwcu 2022 r. Przed powołaniem do SN, sędzia Kapiński orzekał od 2001 r. w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie. Wcześniej był sędzią m.in. Sądu Rejonowego w Siedlcach.

Zbigniew Kapiński - Nominacja

- W zgromadzeniu, które wyłoniło kandydatów na prezesa izby, brało udział 30 sędziów SN. Wyboru dokonano w jednym głosowaniu, bez głosów nieważnych. Sędzia Kapiński otrzymał 9 głosów, sędzia Klugiewicz – 8 głosów, zaś sędzia Laskowski – 13 głosów  - przekazano.

- Zbigniew Kapiński jest powszechnie szanowany jako znakomity sędzia o uznanych kompetencjach merytorycznych. Jednocześnie jest cenionym dydaktykiem, nauczycielem wielu pokoleń aplikantów. W moim przekonaniu jest znakomicie przygotowany do kierowania Izbą Karną i z całą pewnością jego prezesura pozwoli na wyciszanie emocji oraz zaowocuje sprawnym funkcjonowaniem izby – powiedziała I prezes tego sądu Małgorzata Manowska po ogłoszeniu nominacji.

Czytaj w LEX: Laskowski Michał, Granice wolności wypowiedzi sędziego w warunkach kryzysu praworządności >

Czytaj także na Prawo.pl: Wiesław Kozielewicz prezesem Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN>>

Jak głosi ustawa o SN prezes danej izby tego sądu "jest powoływany przez Prezydenta RP, po zasięgnięciu opinii Pierwszego Prezesa SN, na trzyletnią kadencję spośród trzech kandydatów wybranych przez zgromadzenie sędziów izby Sądu Najwyższego i może zostać ponownie powołany tylko dwukrotnie".

Czytaj w LEX: Pojęcie jednoznaczności wykładni prawa w świetle badań orzecznictwa Izby Karnej Sądu Najwyższego >>