Nagrody wręczono podczas gali z okazji XXXI-lecia Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, która odbywa się 18 września 2021 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Do nagrody była nominowana też m.in. Alżbieta Piotrowska-Albin, wiceprezes Fundacji Edukacji Prawnej Iustitia - w kategorii „obrońca praworządności nie będący dziennikarzem ani prawnikiem”, za szereg projektów realizowanych w ramach Fundacji - m.in. szkolenia dla sędziów z zakresu prawa unijnego, standardów aktywności w przestrzeni publicznej, symulowane rozprawy, czy akcje przeciw mowie nienawiści. 

Czytaj: Elżbieta Piotrowska-Albin zgłoszona do nagrody Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA>>
 

Nagroda Obywatel - obrońca praworządności dla Hanny Waśko

Nagrodę Obywatel-obrońca praworządności otrzymała Hanna Waśko, Wrocławianka. Absolwentka nauk politycznych na Uniwersytecie Wrocławskim oraz London School of Economics. Stypendystka brytyjskiego Hansard Society oraz American Jewish Committee.

Strateg, od 15 lat związana z branżą PR. Stworzyła Big Picture. Działa na rzecz zaangażowania branży w praktyki pro bono. Jej autorskie programy wielokrotnie wyróżniano nagrodą Złotych Spinaczy, KTR, Effie. Członkini jury Young Creatives i KTR. - Wspólnie z Big Picture jest tam, gdzie potrzebna jest pomoc w obronie wolności i demokracji. Wspiera pro bono tych, którzy walczą na pierwszej linii frontu o praworządność i prawa człowieka w Polsce: sędziów, nauczycieli, lekarzy, organizacje pacjentów, represjonowanych liderów organizacji społecznych. Zapewnia im obsługę medialną, broni ofiary mowy nienawiści - wskazano w uzasadnieniu. 

Prof. Krystian Markiewicz podkreślał w laudacji, że kapituła długo się zastanawiała, kto powinien po raz pierwszy otrzymać nagrodę w tej kategorii. – Podczas prac nad jubileuszowym albumem, kiedy przeglądaliśmy tysiące zdjęć zobaczyliśmy, że jest jedna osoba, której za bardzo nie widać, ale wiemy, że jest cały czas z nami. Pomaga nam przygotować wszystkie wydarzenia i dba o to, aby cały świat mediów się o nich dowiedział. Jest z nami zarówno w piękne, jak i w trudne dni. To osoba, która nie jest sędzią, ale jest w rodzinie Iustitii. To najlepsza gwarancja tego, że stoi po stronie praworządności – podkreślił prezes Stowarzyszenia.

Nagrodzona nie kryła wzruszenia. - Widzę was w momentach chwały i jestem z was wtedy bardzo dumna, ale widzę was też w momentach, gdy jest trudno. Wiem jak często wasza działalność i odwaga odbija się na waszych domach - mówiła Hanna Waśko do zgromadzonych sędziów. - To co robicie jest nieprawdopodobne. Ciężar, który niesiecie i cena, którą za to płacicie jest ogromna i być może nie wszyscy ją zobaczą, ale pamiętajcie, że taka jest rola lidera. Tę cenę niestety się zawsze płaci, ale ona jest tego warta, ponieważ niesiecie wolność masie ludzi – podkreśliła Waśko. 

 

Nagroda w kategorii "Dziennikarz" dla Mariusza Jałoszewskiego

W kategorii dziennikarz nagrodzony został Mariusz Jałoszewski, autor w serwisie OKO.press, absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 r. dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 r. dziennikarz m.in. „Rzeczpospolitej”, „Polska The Times” i „Gazety Wyborczej”. Pisze o prawie, sądach i prokuraturze. 

Z kolei nagrodę w kategorii "prawnik" otrzymał Yavuz Aydin - sędzia z Turcji, tóry musiał uciekać z rodziną, gdy zaczęły się masowe aresztowania sędziów, prokuratorów, nauczycieli, wojskowych.  Wspiera sędziego Igora Tuleyę. Obrońca praw kobiet w Afganistanie. 

Sędzia Paweł Juszczyszyn podkreślał, że jest wielu prawników oddanych walce o praworządność, ale kapituła nie miała wątpliwości, że to właśnie Yavuz Aydin powinien zostać nagrodzony przez Iustitię. Natomiast sędzia Monika Frąckowiak dodała, że Laureat ma odwagę upominać się o praworządność i prawa człowieka nie tylko w Turcji.