Konkurs organizowany przez Centrum Edukacji Prawnej przy Krajowej Radzie Radców Prawnych miał trzy etapy. W sumie wzięło w nim udział 426 uczniów z 83 szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadpodstawowych.
Do etapu okręgowego zakwalifikowało się 285 uczniów, w tym 223 ze szkół podstawowych i gimnazjów oraz 62 ze szkół ponadpodstawowych. Do etapu centralnego przystąpiło 22 uczniów, w tym 14 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów oraz 8 ze szkół ponadpodstawowych.
Finał w ... Sądzie Najwyższym
Finał Konkursu odbył się w Sądzie Najwyższym. Wzięli w nim udział rzecznika SN – SSN Michała Laskowskiego, wiceprezesa KRRP Leszek Korczak oraz Dyrektora Centrum Edukacji Prawnej – radca prawny dr Krystyna Babiak.
Czytaj: Prawnicy i psychologowie razem przeciw "mowie nienawiści">>
Mówili, że tego typu inicjatywy są ważne, bo zwiększają świadomość i wiedzę prawna. – Edukacja prawna to dziedzina w ostatnich latach nieco zaniedbana i efekty tych zaniedbań widzimy na co dzień. Warto robić takie konkursy. Prawo jest narzędziem, które może temu służyć – wskazywał sędzia Laskowski. Dodał, że plusem takich akcji jest aktywizacja dzieci, które chcą się angażować i robić coś więcej niż wymagane jest to w szkole. - Sąd Najwyższy bardzo życzliwie podchodzi do takich inicjatyw - mówił.
Wiceprezes Korczak dodał, że dzieci, które wzięły udział w konkursie robią krok w stronę swojej przyszłości.
– Wszyscy są zwycięzcami, bo odważyli się postawić na wiedzę i tę wiedzę pogłębiać, a wiedza jest najważniejsza. W życiu mogą się zdarzyć różne zawirowania – można stracić majątek, zaczynać wszystko od początku, ale jeżeli ktoś ma wiedzę, to sobie z przeciwnościami losu poradzi. Posiadanie wiedzy powoduje to, że ludzie nie boją się zmian i mogę pracować we Wrocławiu, w Warszawie, Amsterdamie czy gdziekolwiek - podkreślił.
Czytaj: Sędzia Kożuchowska-Warywoda: Edukacja ważna - przestępstwa często wynikiem niewiedzy>>
Uczniowie mieli też możliwość zwiedzania Sądu Najwyższego, poznawali jego historię i zasady funkcjonowania.
Wśród laureatów - trzy uczennice i trzech uczniów
W kategorii szkoły podstawowe i gimnazja: pierwsze miejsce uzyskał Jakub Fortuna ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 STO w Poznaniu, drugie - Weronika Woźny ze Szkoły Podstawowej nr 34 w Łodzi i trzecie - Weronika Korcala z Szkoły Podstawowej Nr 9 w Toruniu.
W kategorii: szkoły ponadpodstawowe zwyciężyła Kinga Szymańska z Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej, drugie miejsce zajął Mateusz Kaik z II Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu, a trzecie Paweł Sarzyński z II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza w Gdyni.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.