Przyjmuje się, że dla uznania określonej działalności za działalność gospodarczą, konieczne jest łączne spełnienie trzech warunków - dana działalność musi być zarobkowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, z zamiarem powtarzalności określonych czynności celem osiągnięcia dochodu. Działalność gospodarcza jest prowadzona w celu osiągnięcia dochodu, jednakże ewentualna strata jako skutek działalności nie pozbawia jej statusu działalności gospodarczej, ponieważ istotny jest sam zamiar osiągnięcia dochodu. Podejmowane w jej ramach działania są podporządkowane obowiązującym regułom, normom i służą osiągnięciu celu, mają wpływ na racjonalność gospodarowania posiadanymi środkami i uczestnictwo w obrocie gospodarczym. Prowadzenie działalności gospodarczej przez osobę fizyczną nie wymaga w zasadzie żadnej organizacji. Odrębnym źródłem przychodów jest działalność wykonywana osobiście.

Osobiście wykonywana działalność gospodarcza coacha

Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej zwróciła się kobieta wykonująca zawód coacha. Jak wskazała we wniosku, wykształcona w tym kierunku współpracowała z amerykańską firmą, od której otrzymywała przychód stanowiący jej jedyne źródło utrzymania. Prowadząc działalność gospodarczą świadczyła usługi certyfikowanego coachingu i inne tzw. interaktywne usługi w sposób ciągły i zorganizowany. Poza tym posiadała rezydencję podatkową w Polsce i wykonywała swoje usługi zdalnie, będąc na terytorium Polski. Klienci firmy z całego świata dokonywali rezerwacji usługi tzw. sesji coachingowej z coachem. Umawiane przez klientów sesje nie były regularne, ponieważ to klienci firmy decydowali, kiedy sesje zarezerwują, zrealizują czy anulują. Usługi były świadczone bezpośrednio na rzecz klientów, ale w imieniu spółki, która jednocześnie wyznaczała ich miejsce i czas. Wnioskodawczyni po zakończonej sesji zatwierdzała na udostępnionej przez firmę platformie odbycie sesji, za co otrzymywała wynagrodzenie. Za wykonaną usługę odpowiedzialność wobec klientów ponosiła spółka i to ona zajmowała się wszelkimi reklamacjami.

Jak wskazała wnioskodawczyni, firma, z którą współpracowała jako osoba fizyczna nie zatrudniała pracowników – jako coach piastowała stanowisko niezależnego kontraktora, a sama umowa, zbliżona do polskiej umowy zlecenia, nie przypominała żadnej z umów cywilnoprawnych obowiązujących w kraju. Z uwagi na nieopłacalność i niemożność pozyskania nowych, zainteresowanych klientów przedmiotowa działalność została ostatecznie zamknięta.

 

Nowość
Nowość

Monika Brzostowska, Patrycja Kubiesa

Sprawdź  

Wątpliwości dotyczące źródła przychodów

Wnioskodawczyni chciała ustalić źródło przychodów uzyskanych z tytułu prowadzenia sesji coachingowych. Wychodziła z założenia, że otrzymywane w ramach działalności przychody stanowią przychody z działalności wykonywanej osobiście zgodnie z ustawą o PIT. Jak wskazała, za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się m. in. przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, z uprawiania sportu, przychody z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą czy osoby prawnej.

Organ interpretujący potwierdził przedstawione stanowisko, uznając, że praca wnioskodawczyni nie miała znamion planowanego charakteru działań, jako coach nie planowała spotkań z klientami, realizowała agendę klienta i postępowała zgodnie z zasadami i procedurami obowiązującymi w firmie, wykonując usługi pod jej kierownictwem. Czynności wykonywane przez wnioskodawczynię były wykonywane w imieniu spółki, a nie w jej własnym imieniu. Nie miały charakteru ani zorganizowanego ani ciągłego, sesje coachingowe były prowadzone doraźnie, nieregularnie, na żądanie klientów. Wnioskodawczyni nie korzystała z pomocy osób trzecich, bazowała wyłącznie na swojej wiedzy i swoich umiejętnościach. Organ interpretujący zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawczyni, że prowadzenie sesji coachingowych na podstawie amerykańskiej umowy niezależnego kontraktora nie było wykonywane w warunkach pozwalających na uznanie ich za prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej. Przychody wnioskodawczyni uzyskane z tytułu prowadzenia sesji coachingowych stanowiły przychody z działalności wykonywanej osobiście.

Interpretacja Dyrektora KIS z 17 lutego 2023r. (nr 0113-KDIPT2-3.4011.912.2022.2.SJ)